منوی اصلی
سایت جامع سمنان
هر کس که در این سرا درآید،نانش دهیدو از ایمانش مپرسید چه آنکس که بدرگاه باری تعالی به جان ارزد،البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد
 • مهرداد شنبه 27 شهریور 1395 11:20 ب.ظ نظرات ()
  عاون گردشگری  سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور گفت: جشنواره گردشگری ایل سنگسری در سطح ملی ثبت می شود.

  به گزارش روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان،«مرتضی رحمانی موحد» در جشنواره گردشگری ایل سنگسر كه در مهدیشهر برگزار شد، افزود: باید از این كار ماندگار حمایت و این ظرفیت ملی در سطح بین الملل معرفی شود.
  وی این جشنواره را حركتی ماندگار، با همت بلند و پشتوانه مردمی دانست و گفت: خوشبختانه حمایت و همراهی مردم از این جشنواره بالاست و این بزرگترین سرمایه این جشنواره است.
  رحمانی موحد با بیان اینكه توسعه گردشگری روستایی و عشایری از ظرفیت‌های موثر برای رشد و توسعه گردشگری كشور در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، اشتغالزایی، توزیع ثروت و پیوند مردم با پیشینه خود است، افزود: بر این اساس، كارگروه توسعه گردشگری عشایری در شورای عالی عشایر تصویب شده است.
  وی با اشاره به اینكه این شورا با حضور ریاست جمهوری تشكیل می‌شود، گفت: این امر بیانگر نگاه پرمحتوا و دوراندیشانه دولت تدبیر و امید و در راس دولت، ریاست جمهوری به این بخش از ظرفیت‌های كشور است.
  معاون گردشگری سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: در این كارگروه پنج رویكرد برای بهره برداری از ظرفیت عشایری كشور تدوین شده است كه شامل تدوین مسیرهای گردشگری عشایری، تهیه و توزیع بسته‌های تبلیغاتی برای معرفی ظرفیت‌های گردشگری عشایری، برگزاری جشنواره‌های استانی، ملی و بین المللی و ایجاد زیرساخت‌های اقامتی برای شركت كنندگان در جشنواره‌های عشایری است.
  وی یكی از برنامه‌های مهم در این راستا را تهیه و تدوین تقویم و برنامه‌های كوچ عشایری عنوان و تاكید كرد: كوچ عشایری باید در فهرست میراث معنوی كشور ثبت شود.
  وی افزود: باید ظرفیت‌های عشایر به یك برند جهانی تبدیل شود و وقتی نام سنگسر می آید همه از مواهب آن مطلع باشند.
  دبیر جشنواره گردشگری ایل سنگسر نیز گفت: این جشنواره از بیست و چهارم تا بیست و ششم شهریور ماه در مهدیشهر برگزار شد.
  «منصور بیرقی» بازدید از سایت برگزاری جشنواره در منطقه دربند، برپایی نمایشگاه و غرفه‌های صنایع دستی، فستیوال اتومبیل‌های آفرود، سمینار تخصصی گردشگری، جشنواره غذا، عرضه نان و لبنیات محلی، برگزاری مسابقه اسب دوانی و تیراندازی با كمان را از جمله برنامه های این جشنواره اعلام كرد.
  وی گفت: این جشنواره باهدف معرفی ایل سنگسری به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین ایل‌های کشور به عموم مردم کشور و با محوریت نان و لبنیات برگزار شد.
  محصولات لبنی و نان عشایر ایل سنگسر از تنوع زیادی برخوردار است. ایل عشایر سنگسر درمجموع 37 نوع نان و 72 نوع لبنیات را تهیه می‌کنند و از این نظر در کشور و در میان ایلات عشایر، مطرح است.
  آخرین ویرایش: شنبه 27 شهریور 1395 11:21 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد شنبه 27 شهریور 1395 11:18 ب.ظ نظرات ()

  رئیس سازمان دانش‌آموزی استان سمنان از اجرای طرح «شهریاران جوان» در مرکز این استان خبر داد.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، محمدرضا باهنر ساعتی پیش در دیدار با مدیرعامل سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری سمنان اظهار داشت: این طرح با همکاری سازمان‌های دانش‌آموزی استان سمنان و سازمان فرهنگی، ورزشی شهرداری سمنان اجرایی خواهد شد.

  وی با اشاره به جامعه مخاطب در اجرای این طرح افزود: طرح «شهریاران جوان» ویژه دانش‌آموزان مقطع تحصیلی متوسطه در شهر سمنان اجرایی خواهد شد.

  رئیس سازمان دانش‌آموزی استان سمنان با بیان اینکه این طرح برای نخستین بار است که در استان سمنان اجرایی می‌شود تصریح کرد: در صورت اجرای موفقیت‌آمیز این طرح و همکاری شهرداری‌های دیگر شهرهای استان سمنان، می‌توان این طرح پایلوت استانی را به سراسر این استان تعمیم داد.

  عامریان با اشاره به اهداف اجرای این طرح مهم در شهر سمنان بیان کرد: افزایش احساس مسئولیت اجتماعی و مسئولیت‌پذیری دانش‌آموزان در قبال دیگر شهروندان از مهم‌ترین اهداف اجرای این طرح است.

  به گفته وی، پیگیری مسائل مربوط به حقوق شهروندی، فرهنگ و قوانین مرتبط با آپارتمان‌نشینی، مشکلات و مسائل شهری و بهره‌گیری از ظرفیت دانش‌آموزان در فرآیندهای تربیتی و اجتماعی از مهم‌ترین نتایج اجرای این طرح خواهد بود.

  رئیس سازمان دانش‌آموزی استان سمنان با اشاره به ظرفیت مهم و بزرگ شوراهای دانش‌آموزی در استان سمنان و حضور دو نماینده از استان سمنان در مجلس دانش‌آموزی کشور عنوان کرد: استفاده از این ظرفیت نیز در برنامه‌ریزی توسعه شهری باهدف درنظرگرفتن نظرات قشر بزرگ دانش‌آموز استان سمنان که حدود یک‌ششم جمعیت این استان را تشکیل می‌دهد قابل‌دسترس خواهد بود.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد شنبه 27 شهریور 1395 11:16 ب.ظ نظرات ()

  استاندار سمنان یکی از دستاوردهای سومین جشنواره ملی پسته ایران ـ دامغان را فراهم کردن شرایط و مقدمات لازم جهت ثبت ملی این محصول ارزشمند و سپس ثبت جهانی آن عنوان کرد.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم از دامغان، محمد رضا خباز در آیین اختتامیه سومین جشنواره ملی پسته ایران ـ دامغان که با حضور مدیران استانی و شهرستانی، فرماندار، شهردار، اعضای شورای اسلامی،باغداران، کارشناسان، سرمایه گذاران در محل تالار همایش‌های جمعیت هلال احمر دامغان برگزار شد، اظهار داشت: پسته دامغان برترین و مرغوب‌ترین پسته جهان است.

  نماینده عالی دولت در استان سمنان با اشاره به فعالیت‌ها و دستاوردهای سومین جشنواره ملی پسته ایران ـ دامغان، این جشنواره را فرصت مغتنمی برای معرفی جایگاه این محصول ارزشمند و شناسایی چالش‌های پیش روی توسعه، تولید و عرضه آن عنوان کرد و افزود: محصولاتی نظیر پسته ابزارها و امکاناتی هستند که خداوند در اختیار ما قرار داده، اما ما به شکل کامل و بهترین وجه از آنها استفاده نکرده‌ایم، امروز مشکلات کشاورزان ما نشان دهنده این عملکرد نامطلوب است.

  استاندار سمنان با بیان اینکه نشست‌های برگزار شده با حضور میهمانان خارجی، مدیران، کارشناسان و سرمایه‌گذاران داخلی در جریان جشنواره سوم پسته دامغان تصمیمات گسترده و کارگشایی را سبب شده است، خاطر نشان کرد: مقدمات ثبت ملی پسته دامغان و سپس ثبت جهانی این برند ارزشمند در ادامه این مسیر فراهم شده است.

  خباز با اشاره به برگزاری نشست تخصصی سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران بخش کشاورزی استان سمنان در دومین روز جشنواره ملی پسته دامغان گفت: با کمک بخش خصوصی و دولتی 20 تفاهم‌نامه به ارزش 527 میلیارد تومان در بخش کشاورزی به امضاء رسید که بیش از 110 میلیارد تومان از رقم این تفاهم‌نامه‌ها مرتبط با شهرستان دامغان است.

  تحول و توسعه بخش کشاورزی با ارتقاء دانش بهره برداران ممکن می‌شود

  نماینده عالی دولت در استان سمنان با تأکید بر اینکه اگر می‌خواهیم کشاورزی و باغداری ما و محصول ارزشمندی همچون پسته دامغان، جایگاه حقیقی خود را در عرصه صادرات پیدا کند، باید به بخش آموزش توجه بیشتری داشته باشیم، تصریح کرد: تحول و توسعه بخش کشاورزی با ارتقاء دانش بهره‌برداران ممکن می‌شود و تولید کنندگان و بهره‌برداران استان باید آموزش و به روز کردن دانش خود را امری ضروری بدانند.

  وی با اشاره به اینکه برگزاری دوره‌های آموزشی باید مطالبه کشاورزان و باغداران از مسئولان استان و جهاد کشاورزی باشد، افزود: هیچ کس نباید خود را از آموزش و دانش روز بی‌نیاز بداند، دوره های آموزشی با موضوع کاشت، نگهداری و برداشت محصول، سم‌پاشی، مصرف بهینه کود و آبیاری می‌تواند بسیاری از مشکلات باغداران و پسته کاران را کاهش دهد.

  استاندار سمنان سرازیر شدن سود و ارزش افزوده پسته دامغان به جیب واسطه‌ها و دلالان و خالی ماندن دست تولیدکنندگان این محصول ارزشمند را حاصل نبود ساز و کار مناسب تولید تا عرضه، تعاونی‌ها و صنوف کارآمد دانست و گفت: پسته دامغان می‌تواند سرآمد پسته جهان باشد و استانداری سمنان آمادگی همکاری برای فراهم کردن شرایط صادرات این محصول و مذاکره با کشورهای هدف در این زمینه را دارد.

  آخرین ویرایش: شنبه 27 شهریور 1395 11:18 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد شنبه 27 شهریور 1395 11:13 ب.ظ نظرات ()

  به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان به نقل از اداره اطلاع‌رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش استان سمنان، محمدرضا جهان با اشاره به اینکه معلمی شغل انبیاست، اظهار کرد: معلمان در سطح استان با جدیت در پی آموزش و تعلیم و تربیت هستند.

  وی با بیان اینکه آموزش و پرورش استان رتبه برتر کشوری را در بسیاری از شاخص‌ها به خود اختصاص داده است، بیان کرد: فرهنگیان استان با فعالیت در پست‌های مختلف توانسته‌اند موفقیت‌های بسیاری را برای این سازمان کسب کنند.

  جهان با اشاره به اینکه استان سمنان اولین استان باسواد در کشور است، گفت: استان سمنان فقط یک هزار و 500 بی‌سواد دارد که تاکنون شناسایی نشده‌اند.

  وی تصریح کرد: اگر این تعداد از بی‌سوادان نیز معرفی و شناسایی شوند، بی‌سوادی در استان را به صفر خواهیم رساند.

  مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان با اشاره به پوشش 99 درصدی تحصیلی در تمام پایه‌های تحصیلی استان بیان کرد: کسب رتبه‌های عالی کنکور و مقام‌های ورزشی ملی و بین‌المللی، پوشش تحصیلی 100 درصدی در دوره ابتدایی بخشی از موفقیت‌های آموزش و پرورش استان است.

  جهان، رتبه اول ضریب پوشش تحصیلی در دوره ابتدایی، رتبه اول کشور در جهت پوشش تحصیلی دوره پیش‌دبستانی تا مرز 85 درصد، کسب رتبه دوم کشوری در سال 94 در کنکور سراسری، رتبه اول توسعه متوازن رشته‌های فنی و حرفه‌ای و رتبه اول کشوری ازلحاظ میزان باسوادی را از دیگر افتخارات آموزش و پرورش استان سمنان عنوان کرد.

  وی با اشاره به اینکه آموزش و پرورش متعلق به همه مردم است، خاطرنشان کرد: ارتباط خود را با مدارس و معلمان حفظ کنید و پیگیر وضعیت تحصیلی و اخلاقی فرزندتان باشید.

  مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان گفت: بیش از 40 درصد از مدارس این استان فرسوده است که باید برای افزایش امکانات رفاهی برای دانش آموزان اقدامات مؤثری صورت گیرد.

  جهان یادآور شد: بیش از 10 هزار معلم در سال تحصیلی جدید به‌عنوان معلم در وزارت آموزش و پرورش جذب شدند.

  آخرین ویرایش: شنبه 27 شهریور 1395 11:14 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد شنبه 27 شهریور 1395 11:12 ب.ظ نظرات ()

  به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، محمدرضا جهان عصر امروز در آیین تجلیل از 226 نفر از برترین‌های کشوری آموزش و پرورش استان سمنان در آیینی باشکوه که با حضور استاندار سمنان برگزار شد، با تبریک پیشاپیش فرارسیدن عید سعید غدیر خم و دهه امامت و ولایت، از خداوند متعال رهروی راه امیرالمؤمنین، علی (ع) را مسألت کرد و اظهار داشت: عید سعید غدیر در حقیقت عید شیعیان و پیروان واقعی حضرت رسول اکرم (ص) است و امیدواریم در این روزهای فرخنده و خجسته، از شیعیان واقعی حضرتش قرار گیریم.

  وی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، به تقدیم بیش از 5 هزار شهید معلم و 36 هزار شهید دانش‌‌آموز در سراسر کشور به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: در استان سمنان نیز 124 شهید معلم و 622 شهید دانش‌آموز تقدیم انقلاب شده‌اند که همه ما برای آنها ارزش قائل هستیم.

  مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان افزود: امروز بدون تردید، وجود پربرکت نظام اسلامی و تثبیت آنها را مدیون شهدای گران‌قدر هستیم و از این‌رو، باید همواره یاد و نام آنها گرامی داشته شود.

  جهان اضافه کرد: بازگشایی مدارس در مهرماه نویددهنده سالی مملو از توفیقات ماندگار بوده که همه آن را مدیون خوبانی هستیم که با تلاش و کوشش خود، استان سمنان را رو به جلو می‌برند.

  وی تصریح کرد: سه گروه در استان سمنان دارای ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد و مقبولی هستند که این گروه‌ها شامل فرهنگیان زحمتکش، دانش‌آموزان تلاشگر و اولیا و خانواده‌های خوب آنها می‌شود.

  مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان اضافه کرد: سمنان، استانی اخلاق‌مدار، باسواد و فرهنگی بوده و از جهات گوناگون اشتغال، فرهنگ و میزان وقوع انواع بزه‌ها و جرائم و مشکلات اخلاقی در وضع مطلوبی به سر می‌برد و همه این‌ها مرهون همکاری و تعامل مناسب فرهنگیان، دانش‌‌آموزان و اولیای آنهاست.

  جهان ادامه داد: خانواده‌های استان سمنان فرهنگ‌دوست هستند و در سبد هزینه‌های خانوار خود به فرهنگ و آموزش نیز اهمیت داده‌اند و ما نیز برای فرهنگ احترام و ارزش قائل هستیم.

  وی با قدردانی از زحمات معلمان استان سمنان، از همه آنهایی که بذرهای علم و دانش و رشد و توسعه را در این استان کاشته‌اند و ما امروز محصول آن را درو می‌کنیم، تجلیل کرد و گفت: دانش‌‌آموزان خوب و کوشایی در استان سمنان وجود دارند که با رقابت سالم خود در کشور می‌درخشند.

  مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان، این استان را در چندین شاخص برترین و تنها استان دارای رتبه‌های برتر در کشور دانست و گفت: مردم سمنان از فرهنگی غنی برخوردار هستند و قدردانی از 226 نفر از فرهنگیان و دانش‌آموزان دارای رتبه‌های برتر کشوری اقدام ارزنده‌ای است که در آستانه سال تحصیلی جدید انجام می‌شود.

  آخرین ویرایش: شنبه 27 شهریور 1395 11:12 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد یکشنبه 14 شهریور 1395 11:26 ب.ظ نظرات ()
  دولت بهار: مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان گفت: جنگل زیبا و منحصربه‌فرد ابر شاهرود با انتشار مصوبه شورای عالی محیط‌زیست در روزنامه رسمی رسماً به منطقه حفاظت‌شده تبدیل شد.
   
  به گزارش دولت بهار به نقل از تسنیم، عباسعلی دامنگیر بعد از ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شورای عالی محیط‌زیست کشور در روز بیست و نهم دی‌ماه سال 1393 در مصوبه‌ای جنگل ابر را به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده اعلام کرد.

  وی با اشاره به انتشار آگهی رسمی منطقه حفاظت‌شده جنگل ابر در شماره 20802 هجدهم مرداد امسال روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران بیان کرد: با انتشار این مصوبه در روزنامه رسمی، حفاظت بهینه جنگل ابر توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست دارای پشتوانه قانونی شد.

  مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان با اشاره به اهمیت اعلام جنگل ابر به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده خاطرنشان کرد: تلاش برای تبدیل جنگل ابر شاهرود به یک منطقه حفاظت‌شده به‌منظور حفظ یکی از بهترین و بی‌نظیرترین اکو تون‌های جنگل‌های هیرکانی و بر اساس توافق سازمان حفاظت محیط‌زیست و سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری از سال 1387 آغاز شد.

  دامنگیر افزود: پس از اخذ موافقت‌های قانونی در جلسه شورای عالی محیط‌زیست، این مهم در تاریخ مورخ بیست و نهم دی‌ماه سال 1393 و در سیصد و هشتاد و پنجمین نشست این شورا به تصویب آن رسید.

  وی با اشاره به زمان دقیق اجرای این مصوبه مهم و حیاتی برای جنگل ابر خاطرنشان کرد: بر اساس ماده 4 قانون شکار و صید کشور، مصوبات شورای عالی حفاظت محیط‌زیست حداکثر 20 روز پس از انتشار در روزنامه رسمی کشور لازم‌الاجرا خواهد بود؛ لذا از هفتم شهریورماه همه قوانین مقرر بر مناطق حفاظت‌شده در حدود اربعه منطقه حفاظت‌شده جنگل ابر لازم‌الاجراست.

  مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان افزود: به‌منظور حفاظت بهینه و امکان برقراری گشت و کنترل محیط‌بانان در این منطقه یک واحد محیط‌بانی نیز از محل اعتبارات استانی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان احداث و در سال 1395 آماده بهره‌برداری شده است.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد جمعه 12 شهریور 1395 10:57 ب.ظ نظرات ()
  بارندگی شدید باعث جاری شدن سیل در کالپوش شد .

  به گزارش خبرگزاری صداوسیما ، در این سیل به روستاهای دشت شاد ، باغچه ،حسین آباد و  نام نیک خسارت هایی در بخش های معابر ، زیرساخت های آب آشامیدنی  ، زمین ها و انبارهای کشاورزی و چند واحد مسکونی وارد شد .

  منطقه کالپوش دارای 12 روستا و از توابع شهرستان میامی است .

  صبح امروز هوای سایر مناطق شمالی استان سمنان نظیر شهمیرزاد و مهدیشهر هم بارانی بود  .

  به کمک هلال احمر شاهرود هم به خانواده هایی که زیر باران شدید در منطقه جنگل ابر شاهرود گرفتار شده بودند ، امداد رسانی شد.

  غلامرضا حسنی غربا مدیرکل هواشناسی استان سمنان هم برای امشب و فردا در این استان افزایش ابر، وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق و کاهش نسبی دما را پیش بینی کرده است .

  دمای هوای سمنان هم اینک 28 درجه سانتیگراد است و پیش بینی می شود دمای هوا تا ساعات آینده پنج درجه کاهش یابد .
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد دوشنبه 8 شهریور 1395 09:59 ب.ظ نظرات ()
  مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: دو سند ازدواج مربوط به اواخر دوره قاجار توسط كارشناسان این اداره كل مرمت شد.

  به گزارش روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان،«راضیه طاهری» افزود: با توجه به شرایط نامناسب نگهداری و مرمت‌های نادرست این اسناد آسیب زیادی دیده بودند.

  وی گفت: بر این اساس، مرمت این اسناد با مستند نگاری و آسیب شناسی و ثبت آسیب‌های وارده، پاکسازی ، باز کردن مرمت‌های قدیمی و استحکام ‌بخشی انجام شد.

  طاهری افزود: متن این عقدنامه‌ها با خط‌های تعلیق- ثلث و نسخ، نگاشته و حواشی آنها نیز به تذهیب و نقوش زیبا و مهرها و امضاهای شهود عقد مزین و عناصر به کار رفته در این اسناد شامل تسمیه( ذکر نام خدا و یاد خدا)، خطبه ، تاریخ و وقوع عقد، تاریخ ثبت، معرفی زوجین، نام و نام خانوادگی، صداق(مهریه)، نوع عقد و شروط و... است.

  وی گفت: کاغذ به دلیل برخورداری از ماهیت آلی، در معرض آسیب قرار دارد و با تاثیرگذاری عوامل فیزیکی، شیمیایی، زیست محیطی به راحتی از بین می‌رود و انسان نیز ممکن است ناآگاهانه بر اثر استفاده غیر صحیح، شیوه‌های          نامناسب نگهداری و تعمیرات نادرست و ... موجب از بین رفتن این‌گونه آثار شود.

  طاهری یکی از راههای پیشگیری و مهار این عوامل مخرب را فراهم کردن شرایط مناسب برای نگهداری کتب و نسخ خطی و ارائه آموزش های لازم عنوان كرد.

  وی با بیان اینكه اسناد مکتوب بیانگر دانش و هنر هر منطقه هستند، گفت: میزان تزئینات اسناد با توجه به دوره‌های مختلف، متفاوت است و عقدنامه ها نیز از نظر نوع خط، مهر و امضا ، شاخصه‌های تزئینی و ... متفاوت و قابل توجه هستند.

  مسئول واحد حفاظت و مرمت اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: تا پیش از سال 1310ه.ش ازدواج و طلاق اشخاص به ثبت نمی‌رسید و در مرداد همان سال قانون ازدواج مشتمل بر 20 ماده که مقررات طلاق را هم در بر داشت در مجلس تصویب شد و به ثبت رسید.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 2 1 2
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات