منوی اصلی
سایت جامع سمنان
هر کس که در این سرا درآید،نانش دهیدو از ایمانش مپرسید چه آنکس که بدرگاه باری تعالی به جان ارزد،البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد
 • مهرداد چهارشنبه 29 مهر 1394 11:03 ب.ظ نظرات ()

  رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: عملیات سنگفرش بازار تاریخی شاهرود با همکاری شهرداری و فرمانداری ویژه این شهرستان آغاز شد.

   « حمیدرضا حسنی» افزود: در این فصل از مرمت، کار سنگفرش معبر بازار، برداشت آسفالت کف، زیرسازی و سنگفرش همراه با دوغاب ریزی و بندکشی انجام می‌شود.

  وی گفت: قبل از این مرحله، کار گچ کاری سقف بازار انجام شد و از آغاز مرمت بام بازار تاریخی شاهرود تا کنون ۹۲ گنبد آن مرمت اساسی شده است.

  حسنی افزود: بازار شاهرود با قدمتی بالغ بر ۱۵۰ سال در تاریخ سال ۱۳۷۸ به شماره ۲۲۸۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

  رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: در بدنه بازار بناهایی مانند کاروانسرا، بارانداز، مسجد و گرمابه وجود دارد.

  وی یادآور شد: شالوده اصلی بازار شاهرود، خشت خام است و پوشش گنبدها از خشت و آجر است که با چهار فرم مختلف اجرا شده است.

  گفتنی است: بازار تاریخی شاهرود با قدمتی ۱۵۰ ساله شامل بیش از ۲۶۰ باب مغازه است. این بنای تاریخی علاوه بر راسته اصلی، دارای چندین کاروانسرا، حمام، آب انبار و مدرسه است.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 29 مهر 1394 11:09 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • هم استانی سه شنبه 28 مهر 1394 08:37 ق.ظ نظرات ()
  اگر در شهر سمنان زندگی می کنید و علاقه مند به خواندن نشریات و روزنامه ها هستید با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. در کل شهر سمنان 3 دکه روزنامه فروشی وجود دارد. اولی که در خیابان ولی عصر می باشد تقریبا شبیه دکه های روزنامه فروشی شهرهای دیگر است تعداد قابل قبولی از نشریات را دارد هرچند بسیاری از مجلات پر طرقدار را ندارد. در ضمن صبح ها هم کمی دیر شروع به کار می کند که در سمنان طبیعی است.
  دکه بعدی در خیابان 17 شهریور است که چند روزنامه را دارد اما به تعداد بسیار کم که به سرعت به فروش می رود. البته این دکه تنها دکه ای در شهر سمنان است که چای یا نسکافه هم دارد و صبح خیلی زود شروع به کار می کند. 
  دکه میدان امام هم وجود دارد که شاید در طول روز یک ساعت باز باشد و هیچ کاربرد دیگری ندارد.
  حالا برای من سوال شده که چرا در شهر سمنان این وضعیت نشریات است؟
  آخرین ویرایش: سه شنبه 28 مهر 1394 08:47 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد یکشنبه 26 مهر 1394 12:14 ق.ظ نظرات ()

  به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، سعید برجی عصر امروز در هفتمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان سمنان با موضوع بررسی طرح جامع شهر مهدی‌شهر که با حضور مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان در سالن مدیریت بحران استانداری سمنان برگزار شد، اظهار کرد: کوه‌ها شهر مهدی‌شهر را احاطه کرده‌اند و این امر منجر به خطی شدن این شهر شده؛ بلوار امام خمینی (ره)، اصلی‌ترین خیابان این شهر و مسجد المهدی نماد آن است.

  وی با بیان اینکه طی سه دوره آمارگیری صنعت عمده‌ترین بخش اقتصاد شهر مهدی‌شهر بوده است، افزود: در این آمارگیری‌ها، 51 درصد تعداد شاغلان در بخش صنعت، 42 درصد در بخش خدمات و هفت درصد در بخش کشاورزی بوده و اقتصاد این شهر را تشکیل داده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این روند در بخش صنعت افزایش داشته باشد.

  برجی تصریح کرد: جمعیت مهدی‌شهر در یک دوره 55 ساله، در سال 1355، حدود 9 هزار و 109 نفر بوده است که این رقم در سال 1390 به 19 هزار و 854 نفر رسیده و نشانگر افزایش جمعیت در این شهر است.

  مشاور طرح‌های جامع استان سمنان افزود: همچنین با مطالعات انجام ‌شده پیش‌بینی می‌شود که جمعیت این شهر در سال 1404 به 27 هزار و 259 نفر برسد.

  وی با بیان اینکه در سال 1390 از کل شهر مهدی‌شهر برداشت میدانی انجام‌ شده است، بیان کرد: با بررسی خصوصیات شهرستان مهدی‌شهر، این شهرستان دارای 64 هزار و 807 هکتار وسعت است.

  مشاور طرح‌های جامع استان سمنان در خصوص مشکلات شهر مهدی‌شهر در طرح جامع گفت: تداخل جاده‌های درون‌شهری و برون‌شهری، تراکم جمعیتی و ساختمانی پایین و... از مشکلات این شهر است.

  برجی ادامه داد: عدم توسعه اراضی کشاورزی، تأکید بر توسعه درون‌زا و افزایش تراکم جمعیتی از اهداف و راهبردهای طرح جامع این شهر است.

  وی با بیان اینکه آمارهای ارائه ‌شده در خصوص شهر مهدی‌شهر کاملاً درست بوده، خاطر نشان کرد: نرخ رشد شهری در سال‌های قبل از آمارگیری در حال رشد بوده است و شاخص‌های روستاها در حال کاهش؛ اما این نرخ‌ها در سال‌های آمارگیری کاملاً برعکس شده که مشکلات بسیار زیادی را برای برنامه‌ریزی به وجود آورده است.

  وی ادامه داد: روستای فولادمحله طبق آمار سال 1385، یک هزار و 348 نفر جمعیت داشته است که این میزان در سال 1390 به 3 هزار و 910 نفر رسیده که عمده این آمار مربوط به ساکنان شهر مهدی‌شهر است و برای گرفتن امتیازات روستای خود به روستای خود بازگشته‌اند، همچنین جمعیت روستاهای خطیرکوه و چاشم دو برابر شده است.

  برجی افزود: حریم شهر مهدی‌شهر 9 هزار و 620 هکتار بوده که این رقم 15 برابر محدوده شهر محسوب می‌شود؛ مساحت پیشنهادی در طرح جامع این شهر 5 هزار و 229 هکتار است.

  وی با تأکید بر اینکه شهر مهدی‌شهر در پهنه خطرناک‌ترین منطقه زلزله‌خیزی قرار دارد، گفت: پنهان‌کاری شهری، برنامه‌ریزی بهینه کاربری، تأمین پناهگاه و پراکندگی عناصر حیاتی شهر برخی از راه‌کارهای پدافند غیرعامل در این شهر است.

  مشاور طرح‌های جامع استان سمنان بیان کرد: مدت 6 سال به طول انجامید تا این طرح آماده شود و مبنای برنامه‌ریزی این طرح، اطلاعات 6 سال گذشته است.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 26 مهر 1394 12:14 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد جمعه 17 مهر 1394 09:18 ق.ظ نظرات ()

  دبیر کل حزب مردم سالاری گفت: ما هرگز ادعا نداریم که به همه امتیازات در بحث مذاکرات هسته‌ای دست پیدا کردیم، ناچاراً  بعضی از محدودیت ها را باید داشته باشیم.  به گزارش سمنان لاین دکتر مصطفی کواکبیان  در آئین بازتأسیس انجمن اسلامی دانشگاه دامغان در جمع رئیس، اساتید و دانشجویان در محل تالار اندیشه این دانشگاه به نقش و جایگاه دانشگاه و دانشجویان در آگاه سازی جامعه پرداخت و افزود: این قشر فرهیخته باید با هوشیاری و ذکاوت سیاسی بتوانند کار را به پیش ببرند.

  وی تصریح کرد: یکی از نکاتی که دانشجویان می توانند در عرصه های سیاسی حضوری پر رنگ داشته باشند این است که این قشر پویا و زنده در انتخابات لیست ارائه دهند و در این عرصه سیاسی مشارکت فعال داشته باشند.

  می خواهند دانشجویان را از سیاست دور کنند

  نماینده سابق مردم شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از اینکه دست هایی در کار است که می خواهند دانشجویان را از سیاست دور کنند، گفت: باید با نهایت آرامش و نظم و برنامه ریزی دقیق بتوانیم حضور دانشجویان را در عرصه سیاسی تقویت کنیم.

  کواکبیان با تاکید بر اینکه دانشگاه های ما نباید شعبه ای از احزاب باشد، اظهار داشت: انجمن های اسلامی دانشگاه ها باید با تدبیر و برنامه ریزی خاص بتوانند به اهداف و امورات خود بپردازند و در عرصه های سیاسی حضوری به جا و پر رنگ داشته باشند.

  وی اضافه کرد: انجمن اسلامی دانشجویان نیازمند یک حرکت تشکیلاتی است.

  امروز هیچ چیزی قابل سانسور نیست

  این چهره اصلاح طلب، آگاهی بخشی، آموزش، تحلیل مسائل سیاسی روز را از مهم ترین موضوعاتی دانست که انجمن اسلامی دانشگاه دامغان باید به آن توجه و آن را در سرلوحه کارهای خود قرار دهد.

  کواکبیان با اشاره به اینکه امروزه هیچ چیزی قابل سانسور نیست، افزود: ما هرگز ادعا نداریم به همه آرمان ها دست پیدا کردیم بلکه امیدواریم با تأسیس انجمن اسلامی در دانشگاه این حرکت و سیر را دنبال کند تا بتوانیم به اهداف و آرمان های مورد نظر خودمان دست پیدا کنیم.

  وی خاطر شان کرد: دانشجویان ما می توانند در بیرون از دانشگاه عضو هر حزب و گروهی باشند ولی در دانشگاه ها نباید حزبی ایجاد یا شعبه ای از احزاب به وجود آید.

  ناچار به پذیرفتن بعضی محدودیت ها در مذاکرات هسته ای هستیم

  عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم همچنین به بحث مذاکرات هسته ای پرداخت و اظهار داشت: یکی از افتخارات تیم مذاکره کننده ما این است که نظام به آنان اعتماد کرد و آنان نیز با حمایت نظام و رهبری انقلاب کار خود را دنبال کردند.

  کواکبیان اضافه کرد: در این شرایط باید اجماع داخلی صورت گیرد چون نظام و رهبر فرزانه انقلاب بارها از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای حمایت خودشان را اعلام کرده اند.

  وی تأکید کرد: ما هرگز ادعا نداریم که به همه امتیازات در بحث مذاکرات هسته ای دست پیدا کردیم ولی ناچاراً بعضی از محدودیت ها را باید داشته باشیم.

  وی خاطرنشان کرد: در بحث مذاکرات هسته ای به نتایج و ثمرات خوبی نیز دست یافته ایم که رفع و برداشتن تحریم ها از نکات مثبت و قوت این نتایج مهم و حساس به شمار می آید.

  مجلس شورای اسلامی نیازمند یک خانه تکانی جدی است

  عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی تهران به انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی نیازمند یک خانه تکانی جدی است.

  کواکبیان تأکید کرد: استیضاح وزیر راه و شهرسازی یک افتضاح سیاسی بود که در پایان وزیر مجدد توانست از مجلس رأی اعتماد کسب کند.

  وی گفت: مجلس در نظام جمهوری اسلامی ایران محور بسیاری از تصمیم گیری ها است و از اهمیت والایی برخوردار است.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد جمعه 10 مهر 1394 01:09 ق.ظ نظرات ()
  در شب عید سعید غدیر خم ، برنامه های متنوعی در استان سمنان برگزار شد .
  به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، در شب عید ولایت و امامت ، راس ساعت 21 ، آسمان شهرهای استان سمنان نورافشانی شد .
  این مراسم باشکوه در سمنان در میدان امام علی (ع) و با حضور پر شور جمعی از مردم و با قرائت شعار quotation mark اشهد ان علی ولی الله quotation mark برگزار شد .
  همچنین عصر امروز در سمنان و دامغان ، مراسم بازخوانی واقعه غدیر برگزار شد .
  نمایش بازسازی و بازخوانی واقعه بزرگ و تاریخی غدیرخم در سمنان در محل جاده سلامت و در دامغان در در زیارتگاه بکیر بن اعین برگزار شد
  در سمنان 500 نفر بازیگر ،واقعه تاریخی حجه الوداع و به امامت رسیدن حضورت امام علی (ع) را بازسازی کردند .
  بازخوانی واقعه غدیر ، صبح جمعه در گرمسار و عصر جمعه در شاهرود برگزار می شود .
  همچنین در شب عید سعید غدیر ، جشن گلریزان و ورزش های باستانی در زورخانه سمنان برگزار شد .
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد یکشنبه 5 مهر 1394 02:49 ق.ظ نظرات ()

  به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدداوود احمدپناه صبح امروز در جمع شماری از مسئولان شهمیرزاد، با اشاره به ‌روز گردشگری و نام‌گذاری شهمیرزاد به‌عنوان شهر گردشگری و بین‌المللی اظهار داشت: متأسفانه مسئولان هیچ بودجه‌ای در این خصوص اختصاص نداده‌اند و تنها اسم بین‌المللی گذاشتن بر شهمیرزاد فایده‌ای ندارد.

  احمدپناه ضمن گلایه از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان تصریح کرد: مسئولان مشکلاتی که مسافران و گردشگران با آن روبه‌رو هستند را باید مشاهده و برای آن چاره‌اندیشی کنند.

  وی ادامه داد: استاندار سمنان نسبت به شهمیرزاد کم توجه است؛ در گذشته وعده‌ای برای احداث مخزن آب در این شهر داده که تاکنون هیچ‌ اقدامی برای آن انجام نشده و ما خواستار افزایش دو برابری حجم منبع آب برای شهمیرزاد هستیم.

  امام جمعه شهمیرزاد با بیان اینکه استاندار سمنان جواب تلفن من را نمی‌دهد، بیان کرد: ما زبان گویای مردم هستیم و قصد قصه تعریف کردن نداریم.

  احمدپناه اضافه کرد: امروز نباید همه مشکلات را به گردن آمریکا انداخت؛ ما رابط مردم و مسئولان هستیم و مدیران باید پاسخ‌گوی خواسته‌های مردم باشند.

  وی ضمن تبریک به مناسبت اعیاد قربان و غدیر و تسلیت جان باختن جمع کثیری از زائران بیت‌الحرام در فاجعه منا اظهار کرد: هنگام آن رسیده تا تمام مسلمانان با جهادی مقدس، حرمین شرفین را از چنگال پلید رژیم ‌آل‌سعود و وهابیت خارج کنند.

  وی با بیان اینکه حوادث اخیر در مکه نشان‌دهنده بی‌کفایتی دولت سعودی است، افزود: جهان اسلام باید با برنامه‌ریزی فکر اساسی در این خصوص کند؛ عزیمت وزیر جنگ آل‌سعود به همراه 350 نفر از محافظان و مسدود کردن راه‌های رمی جمرات موجب فاجعه منا شد.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد چهارشنبه 1 مهر 1394 01:25 ق.ظ نظرات ()
  رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: ششمین جشنواره گردشگری "سفر به زیستگاه زاغ بور" هفدهم مهرماه در منطقه نمونه گردشگری زیستکره توران بخش بیارجمند شهرستان شاهرود برگزار می‌شود.

  به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حمیدرضا حسنی» اظهار داشت: این جشنواره برای ششمین سال پیاپی با هدف آشنایی گردشگران با قابلیت‌های گردشگری طبیعی از جمله "پرنده نگری" در بخش بیارجمند با همکاری بخشداری و شهرداری بیارجمند و اداره پارک ملی توران برگزار می‌شود.

  وی با بیان اینکه شهرستان شاهرود از ظرفیت بالایی در زمینه برگزاری تورهای پرنده نگری برخوردار است، گفت: زاغ بور یکی از گونه پرندگان آندمیک ایران است که زیستگاه اصلی آن منطقه خوارتوران واقع در بخش بیارجمند شهرستان شاهرود است.

  وی حضور گردشگران و بهره مندی جوامع محلی از مواهب گردشگری را بهترین انگیزه برای حفظ محیط زیست و میراث طبیعی کشور دانست.

  حسنی افزود: کار ثبت نام از علاقمندان حضور در این جشنواره در دفاتر خدمات گردشگری شاهرود انجام می‌شود.

  مشاهده زاغ بور و دیگر انواع پرندگان، برپایی کارگاه پرنده شناسی و بازدید از روستاهای هدف گردشگری قلعه بالا، گیور، دزیان و جاذبه‌های گردشگری زیستکره توران همراه با رصد آسمان شب کویر از برنامه‌های این جشنواره است.

  ذخیره گاه توران در جنوب شهرستان شاهرود و 28 كیلومتری جنوب شرقی شهر بیارجمند واقع شده است.

  مجموعه «توران» از سه قسمت پارک ملی (8 درصد) پناهگاه حیات وحش (17درصد) و منطقه حفاظت شده (75درصد) تشکیل شده است.این منطقه در قسمت جنوب جاده تهران – مشهد شمالی شرقی دشت کویر، غرب منطقه «خوارتوران» و شرق منطقه «طرود» واقع است. این مجموعه پس از پناهگاه حیات وحش «نایبندان» دومین منطقه بزرگ تحت حفاطت سازمان محیط زیست است .

  مجموعه توران با بیش از یک میلیون 400 هزار هکتار وسعت دومین ذخیره گاه زیستکره جهان از نظر وسعت محسوب می شود. 
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات