منوی اصلی
سایت جامع سمنان
هر کس که در این سرا درآید،نانش دهیدو از ایمانش مپرسید چه آنکس که بدرگاه باری تعالی به جان ارزد،البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد
 • هم استانی شنبه 31 مرداد 1394 11:40 ق.ظ نظرات ()

  استاندار سمنان در ماه های اخیر:

  - پروژه آبرسانی قطری از همان ابتدا با کار کارشناسی و جانمایی درست در مسیر خط انتقال روبرو نبوده اما حالا و با صرف 15میلیارد تومان در نهایت مجبور به اتمام آن هستیم.

  - بنده به ضمانت آبرسانی این پروژه خوش بین نیستم چرا که با وجود چنین حجم اعتباراتی، قطری گرانترین پروژه است و باید آن را همانند نامش، قطره ای محاسبه کرد.

  - وکیلی با گلایه از برخورد دو مدیر استانی(آبفار و منابع طبیعی) نسبت به طرح آبرسانی چشمه سارهای قطری در شمال شاهرود و منابع آبرفتی مسیر دشت قلعه نو خرقان به شاهرود افزود: برای سرمایه گذاری در این طرح هیچ مشکلی وجود ندارد.

  - هر راهکاری مورد نظرتان است، انجام دهید، طرح را تمام کنید به هرقیمتی که باشد، راه دیگری نداریم .

  - استاندار سمنان سرمایه گذاری در طرح انتقال آب از چشمه سارهای قطری شاهرود را قریب ۱۸۰ میلیارد ریال بیان کرد و گفت: دبی این چشمه از ۲۵۰ لیتر در ثانیه در آغاز پروژه هم اکنون به ۶۰ تا ۷۰ لیتر کاهش یافته است.

  - استاندار سمنان بر تامین حداقل آب شرب در تمام شهرهای استان برای مدت 24 ساعت تاکید کرد

   

  این ها تنها گوشه ای از بیان واقعیات در مورد پروژه ی انتقال آب قطری به شاهرود است. اما آنچه مایه ی نگرانیست اصرار استاندار بر تکمیل به هر قیمتی و نیز تاکید بر استفاده از منابع دشت قلعه نوخرقان است .

  طبق مصوبات شورای عالی آب ، اولویت دولت در شرایط بحران زده کشور تامین آب شرب است . طرح های انتقال آب به عنوان تنها گزینه ی دولت در بسیاری از مناطق کشور مطرح اند اما انجام این طرح ها نیازمند مطالعات و بررسی های زیست محیطی و تامین برخی شرایط اند . در این میان حوضه‌های مبدأ و تامین‌کننده‌ آب نباید مشکل کمبود آب داشته باشند، حوضه‌های مقصد باید با نهایت صرفه‌جویی و بهره‌برداری، همه‌ راه‌های جبران کسری آب را در حوضه‌های خود اعمال کرده باشند. از سوی دیگر، در طرح‌های انتقال آب باید تمام مسائل و نکات علمی، فنی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی در  مبدأ، رعایت شده باشد.

  با توجه به این که طرح انتقال آب قطری سابقه ای 17 ساله دارد ، سوال مهمی مطرح میشود و آن اینکه با در نظر گرفتن تغییر فاحش شرایط در 17 سال گذشته آیا مطالعات جدیدی در مورد این طرح پس از شدت گرفتن خشکسالی انجام شده؟ آیا با توجه به شرایط امروز ، این طرح عقلانی ست؟

  از دید جناب استاندار  نباید تفاوتی بین تامین حداقل آب شرب در تمام شهرهای استان برای مدت 24 ساعت و روستاهای استان باشد .آن هم روستاهایی که خود به  منابع آب نزدیک اند .ما شاهد کم آبی و مشکل در تامین آب بسیاری از روستاهای منطقه هستیم . آیا نباید پیش از انتقال آب برای شهر شاهرود اقدامی برای تکمیل و بهره برداری پروژه های آبرسانی برای مردم منطقه صورت گیرد؟

  همانطور که می دانیم کاهش دبی سرچشمه های قطری در حدی ست که نمیتوان  آن را مرهمی برای کسری 180 لیتر در ثانیه ای شاهرود دانست . آیا قرار است این کسری از منابع زیر زمینی منطقه جبران شود؟

  منطقه ی بسطام بر پایه ی کشاورزی زنده است . نه صنعت خاصی در آن جریان دارد نه برنامه ی مهمی  در زمینه ی  گردشگری .در صورت تامین آب شرب شاهرود از منابع آبرفتی قلعه نوخرقان، کشاورزی منطقه با چالش بسیار جدی روبرو می شود. آیا برای اصلاح ساختار سنتی کشاورزی منطقه فکری شده است؟

  جناب استاندار ، تامین آب شرب برای تمام شهرها و روستاهای استان باید مد نظر شما باشد اما آنچه از ظاهر ماجرا پیداست، تفاوت نگاه شما به مناطق شهری و روستایی ست .

  جناب استاندار، در صورت عدم اصلاح ساختار کشاورزی در منطقه ، در سالیان آینده با فاجعه در بخش کشاورزی روبرو خواهیم بود و حجم مهاجرت ها از روستا به شهر تمام طرح های این روزهای شما برای تامین آب مشترکان در شهرها را بی اثر میکند. لطفا همتی برای تغییر الگوی مصرف آب در بخش کشاورزی نیز داشته باشید.

  جناب استاندار با توجه به شرایط خشکسالی امروز ، اگر تحقیقات و بررسی هایی در خصوص تاثیرات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی این طرح بر مناطق مبدا (جنگل قطری و دشت قلعه نوخرقان ) صورت گرفته آن را ارائه دهید و اگر بررسی صورت نگرفته از اصرار بر تکمیل این پروژه تا انجام تحقیقات دست بردارید.

  جناب استاندار، چشم امید ما به تدبیر شماست.....

  آخرین ویرایش: شنبه 31 مرداد 1394 11:41 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد دوشنبه 26 مرداد 1394 11:40 ب.ظ نظرات ()
  محمدکاظم شربتدار روز دوشنبه به ایرنا گفت: شهر سمنان فاقد طرح جامع بود و آخرین طرح جامع شهر مربوط به سال 76 بود که با پیگیری های مستمر مدیریت شهری و دیگر دستگاه های اجرایی مرتبط، طرح جامع سمنان پس از هشت جلسه کارشناسی به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی رسید.
  وی با اشاره به اهمیت طرح جامع برای شهر سمنان، گفت: این طرح برای پیشرفت و توسعه اهمیت دارد و بر اساس مطالعات طرح فرادست مصوب ناحیه غرب سمنان، عملکرد اصلی شهر سمنان در افق سال 1405، در حوزه های صنعت، خدمات اداری، خدمات برتر، آموزش عالی، فنی و مهندسی و ... تعیین شده است و به عنوان مرکز منطقه ای ایفای نقش می کند.
  وی اظهار کرد: در این طرح جامع برای شهر سمنان جمعیت 270 هزار نفری پیش بینی شده و در محدوده 2 هزار و 594 هکتار و با تراکم ناخالص 104 نفر به تصویب رسیده است.
  شربتدار ادامه داد: در حالی که پیش از طرح جامع شهر سمنان، با پیش بینی جمعیت 272 هزار و 500 نفری در افق سال 1405، تراکم ناخالص پیشنهادی 84 نفر، در محدوده ای به وسعت سه هزار و 243 هکتار و حریم حدود 20 هزار و 122 هکتار، در یکم آذر سال 93 به تائید شورای برنامه ریزی و توسعه استان سمنان رسیده بود.
  شهردار سمنان باغها را یکی از عناصر عمده کالبدی شهر سمنان دانست و گفت: این باغات از جنبه بوم شناسی و منظر شهری دارای اهمیت هستند و به منظور حفظ باغها در مقابل ساخت و سازهای شهری و تغییر کاربری، اراضی باغها، از محدوده مصوب شهر خارج شده و در حریم آن قرار گرفته اند.
  وی افزود: همچنین در سازمان کالبدی بافت قدیم، مراکز محلات، عناصر شاخص کالبدی مانند بازار، مساجد، تکیه ها و ... استخوان بندی اصلی بافت را تشکیل می دهند.
  وی خاطر نشان کرد: طرح جامع شهر سمنان، پس از هشت جلسه بررسی از سوی کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و معماری، در جلسه مورخ 19 مرداد 94 شورای عالی شهرسازی و معماری، با اعمال اصلاحاتی، مورد تصویب قرار گرفت.
  شربتدار اضافه کرد: در این مصوبه مقرر شد شرکت عمران و بهسازی با همکاری سازمان میراث فرهنگی، برای تحقق اهداف کلان طرح جامع در بافت میانی شهر سمنان، طرح بازآفرینی شهری را تهیه و در کوتاه ترین زمان به عنوان طرح مکمل طرح جامع و پس از تصویب در کمیسیون ماده 5 در اختیار شهرداری برای اجرا قرار دهد.
  وی یادآور شد: با تصویب طرح جامع سمنان، برای نخستین بار در تاریخ شورای عالی شهرسازی و معماری اعلام و ابلاغ مصوبه طرح جامع یک شهر، به طور همزمان انجام می گیرد.
  شهردار سمنان تاکید کرد: تصویب طرح جامع شهر سمنان با مشارکت مقامات مسوول استانی و مشاور طرح محقق شد.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد دوشنبه 26 مرداد 1394 11:39 ب.ظ نظرات ()
  معاون استاندار سمنان و فرماندار ویژه شهرستان شاهرود با اشاره به وقوع زلزله به بزرگی ۴.۵ ریشتر دقایقی پیش در شاهرود، گفت: وضعیت شهرستان در دست بررسی است.

  سید محمد رضا هاشمی  ضمن اشاره به زمین لرزه ای با شدت ۴.۵ ریشتر راس ساعت ۲۲ و شش دقیقه امشب، افزود: این زمین لرزه در ۳۶.۳۳ شمالی و ۵۵.۲۹ شرقی رخ داده است، تصریح کرد: این حادثه در ۳۰ كیلومتری شاهرود، ۳۱  كیلومتری بسطام و ۳۴ كیلومتری میامی  رخ داده است.

  وی عمق این زمین لرزه را در ۱۰ کیلومتری از سطح زمین اعلام کرد.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد یکشنبه 25 مرداد 1394 12:19 ق.ظ نظرات ()

  به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، حسین خواجه‌بیدختی اظهار کرد: کاروانسرای شاه‌عباسی دامغان، خانه تدین، خانه رجبی و خانه طاهریان در سمنان، کاروانسرای ده‌نمک در آرادان، کاروانسرای میاندشت در میامی و کاروانسرای ایوانکی در گرمسار به سرمایه‌گذار بخش خصوصی واگذار می‌شود.

  وی هدف از واگذاری این بناهای تاریخی را مرمت، احیا و بهره‌برداری از این بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی عنوان کرد و گفت: آگهی واگذاری سه بنا شامل خانه تدین، خانه طاهریان و کاروانسرای شاه‌عباسی دامغان اعلام شده و آگهی واگذاری سایر بناها به‌زودی اعلام می‌شود.

  خواجه‌بیدختی اضافه کرد: علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر از جزئیات نحوه واگذاری این بناها می‌توانند به پایگاه اینترنتی صندوق احیا به آدرس www.chre.ir و یا سایت اداره‌کل میراث فرهنگی استان سمنان به آدرس www.mirassemnan.ir مراجعه کنند.

  وی با بیان اینکه این بناها برای مدت متوسط 13 سال واگذار می‌شود، افزود: مدت متوسط مرمت این بناها حدود 13 ماه است که پس از مرمت از سوی بخش خصوصی به بهره‌برداری خواهد رسید.

  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان گفت: فرایند واگذاری بناهای تاریخی از سوی صندوق احیا مورد بازنگری قرار گرفته و با تسهیل امور زمینه جذب هرچه بیشتر سرمایه‌گذاران فراهم شده است.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد یکشنبه 25 مرداد 1394 12:18 ق.ظ نظرات ()
  عضو گروه هماهنگ کننده اهدای عضو بیمارستان کوثر سمنان روز شنبه به ایرنا گفت: بیمار مرگ مغزی به نام دانیال عرب، نوجوان اهل دیباج دامغان است که چهارشنبه هفته گذشته بر اثر تصادف با خودرو، دچار مرگ مغزی شد.
  علی اکبر عبیری افزود: رسیدگی به این بیمار در بیمارستان های ولایت دامغان و کوثر سمنان انجام شد، ولی پس از رسیدن درجه هوشیاری این نوجوان به شاخص سه و تایید مرگ مغزی، خانواده وی با اهدای اعضای بدن وی موافقت کردند.
  عبیری افزود: پیکر این نوجوان، عصر امروز به بیمارستان سینای تهران منتقل شده است تا مقدمات اهدای قلب، کلیه ها، ریه و کبد وی به بیماران نیازمند فراهم شود.
  این چهارمین بیمار مرگ مغزی در سال 94 در استان سمنان است که خانواده وی با اهدای اعضا موافقت کردند.
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد جمعه 23 مرداد 1394 01:39 ق.ظ نظرات ()
  سرپرست اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان گفت: به مناسبت آغاز دهه کرامت و ولادت حضرت معصومه(س) و روز دختر، جشنواره "سمن دخت" در سمنان برگزار می شود.

  به گزارش خبرگزاری خبرانلاین ، «آرزو گلكار» اظهار داشت: این جشنواره با همكاری انجمن دوستداران میراث فرهنگی سمنان و یكی از موسسات خیریه، برای اولین بار در سمنان برگزار می‌شود.
  وی هدف از برگزاری این جشنواره را افزایش روحیه خودباوری در دختران، افزایش شادابی و نشاط در جامعه و گرامیداشت دهه كرامت عنوان كرد و افزود: این جشنواره یكشنبه بیست و پنجم مرداد ماه همزمان با آغاز دهه كرامت و برگزار می‌شود.
  گلكار گفت: علاقمندان به شركت در این جشنواره می‌توانند از ساعت 19 عصر روز یكشنبه به خانه تدین سمنان مراجعه كنند.
  وی، برپایی بازارچه سنتی شامل عرضه صنایع دستی بانوان و دختران، غرفه‌های شیرینی پزی، نمایشگاه عكس، وركشاپ صنایع دستی، شاهنامه‌خوانی و اجرای موسیقی را از برنامه‌های این جشنواره عنوان كرد.
  وی از برپایی نمایشگاه عكس سیمرغ موزه ملك در محل خانه تدین خبر داد و گفت: این نمایشگاه همزمان با این جشنواره افتتاح می‌شود و تا پایان دهه كرامت به روی علاقمندان گشوده است.
  سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان، معرفی یك دختر موفق در زمینه علمی، فرهنگی، هنری و كارآفرینی را از دیگر برنامه‌های این جشنواره اعلام و ابراز امیدواری كرد: این جشنواره با حمایت مردم و مسئولان، هر ساله برگزار شود.
  دهه كرامت از اول ذیقعده بیست و پنجم مرداد ماه و همزمان با ولادت حضرت فاطمه معصومه(س) تا یازدهم ذیقعده چهارم شهریور ماه همزمان با ولادت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) گرامی داشته می‌شود
  سمن دخت به زبان سمنانی به معنای دختر سمنانی است.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد شنبه 17 مرداد 1394 02:02 ب.ظ نظرات ()

  به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، محمد زندوکیلی عصر امروز در حاشیه بازدید معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور از طرح‌های عمرانی سمنان اظهار داشت: امروز نباید اصرار داشته باشیم که روستاها را بدون کار کارشناسی به شهر تبدیل کنیم.

  وی تصریح کرد: شهرداری باید بتواند بر اساس سیاست درآمد- هزینه خود را اداره کند و شهرداری‌های که نتواند هزینه‌های خود را تأمین کند، دیگر نمی‌توان اسمش را شهرداری و روستای ارتقاءیافته را شهر گذاشت.

  استاندار سمنان افزود: در شرایط فعلی، با ارتقای بدون کارشناسی روستاها به شهر، مردم روستایی از بسیاری از حمایت‌های دستگاه‌های اجرایی و اعتبارات عمرانی نیز محروم می‌مانند و این به ضرر روستاهاست.

  زندوکیلی گفت: در صورت ارتقای روستایی به شهر، انتظارات مردمی نیز کاملاً متفاوت می‌شود و مردم در اخذ مجوزها و پرداخت عوارض شهرداری با مشکل مواجه می‌شوند.

  وی بیان کرد: انتظارات مردمی در این صورت با امکانات و خدمات شهرهای بزرگ برابری می‌کند و این مناسب نیست.

  به گزارش فارس؛ اخیراً نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی در نشستی اعلام کرده بود پیگیر ارتقای روستای فولادمحله در شهرستان مهدی‌شهر به فولادشهر است؛ علیرضا خسروی در این ارتباط سؤالی را نیز از وزیر کشور مطرح کرده است که احتمال مطرح شدن آن در صحن علنی مجلس شورای اسلامی وجود دارد.

  استاندار سمنان همچنین اعتقاد دارد: هر نقطه‌ای که شهر می‌شود، باید از قبل ساماندهی فکری برای مردم آن انجام‌ شده باشد و این کار از وظایف مهمی است که قبل از تأسیس شهرهای جدید باید بدان توجه شود.

  زندوکیلی ادامه داد: حمایت از شهرداری‌ها سیاست مسئولان استان سمنان است تا بتوانند سطح خدمات‌رسانی خود را به مردم ارتقا بخشند.

  وی تصریح کرد: حدود یک هزار و 500 واحد صنعتی فعال، 600 تا 700 واحد نیمه‌فعال و 400 تا 500 واحد تعطیل شده در استان سمنان وجود دارد و از این حیث، استان سمنان دارای ویژگی‌های قابل‌توجهی است.

  استاندار سمنان بیان کرد: نزدیکی به تهران و همسایگی با چندین استان کشور، شرایط سمنان را بسیار متمایز از سایر استان‌ها کرده است و از این رو، باید به خواسته‌های آن توجه شود.

  آخرین ویرایش: شنبه 17 مرداد 1394 02:04 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد چهارشنبه 14 مرداد 1394 11:43 ب.ظ نظرات ()

  ه گزارش خبرگزاری فارس از سمنان به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، آرزو گلکار گفت: سلسله برنامه‌های شب‌های فرهنگی سمنان با هدف حفظ و اشاعه فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی مردم استان سمنان، اجرای هنرهای سنتی در بافت تاریخی، ایجاد کاربری مفید در بناهای تاریخی، جلوگیری از تخریب خانه‌های تاریخی و بافت تاریخی سمنان و .... برگزار می‌شود.

  وی گفت: اجرای این برنامه‌ها از امشب (چهاردهم مردادماه) آغاز شده و تا پایان تابستان ادامه دارد.

  گلکار افزود: شاهنامه‌خوانی، اجرای موسیقی و ... از جمله برنامه‌های شب فرهنگی سمنان است که ساعت 19 عصر امروز برگزار می‌شود.

  سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان سمنان با بیان اینکه خانه تدین علاوه بر تبدیل به‌عنوان اداره شهرستان سمنان به محلی برای حضور و حمایت از هنرمندان مبدل شده است، افزود: شاهنامه‌خوانی، حافظ‌خوانی، قرائت اشعار و داستان به زبان سمنانی، اجرای موسیقی اصیل ایرانی و .... از برنامه‌های بعدی شب فرهنگی است.

  وی گفت: این اداره درصدد برگزاری برنامه شب‌های فرهنگی به‌صورت هفتگی و با حضور هنرمندان و مردم است.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 2 1 2
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات