منوی اصلی
سایت جامع سمنان
هر کس که در این سرا درآید،نانش دهیدو از ایمانش مپرسید چه آنکس که بدرگاه باری تعالی به جان ارزد،البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد
 • مهرداد شنبه 30 خرداد 1394 05:50 ق.ظ نظرات ()
  به گزارش روابط عمومی استانداری : اللّهم ربّ شهر رمضان الذی انزلت فیه القرآن سلام بر رمضان ماه شکوه روح و شکیب تن ، ماه غفران و آمرزش ، سلام بر رمضان ماه توبه و تضرع ، ماه انعام بندگان بر خوان گسترده احسان و فضل بی انتهای الهی سلام بر رمضان ماه میهمانی خدا ، ماه میعاد و هنگامه یاد، ماه نزول قرآن و گشایش درهای رحمت الهی که مصاحبت و همنشینی با آن ، مایه شعف و امید و دل بریدن از آن سخت و طاقت فرسا است. فرارسیدن ماه مبارک رمضان را خدمت عموم مردم متدین ، مومن و انقلابی استان سمنان تبریک عرض نموده انشاء ا... امسال هم مانند سالهای گذشته مردم آگاه ، پارسا و روزه دارمان با رعایت شئونات شرعی و قانونی در این ماه بزرگ خدا از این فرصت گرانبها خصوصاً شبهای باعظمت قدر کمال استفاده و فیض معنوی را خواهند برد. از خداوند بزرگ توفیق در بندگی الهی و قبول طاعات و عبادات همه عزیزان را خواستارم . التماس دعا
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد شنبه 30 خرداد 1394 05:48 ق.ظ نظرات ()

  محمد طاهری امروز در حاشیه نشستی که در پی قطعی آب در شهمیرزاد با حضور بخشدار و اعضای شورای اسلامی شهر و نیز مسئولان امور آب در بخشداری شهمیرزاد برگزار و در آن، در خصوص رفع مشکلات قطعی آب تصمیماتی اتخاذ شد، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهمیرزاد اظهار داشت: متأسفانه در استان سمنان کابل‌های برق سرقت و هوا نیز گرم شد و از این‌رو، مسافران و شمار زیادی از مردم از مرکز استان و شهرستان‌های دیگر به شهمیرزاد به علت آب و هوای خوش آن سفر کردند.

  وی تصریح کرد: در این بازه، جمعیت شهمیرزاد سه تا چهار برابر شد و در حالی که منابع آبی موجود برای خود مردم شهمیرزاد مشکلی ندارد؛ ولی با افزایش مسافران و گردشگران، کمی در این حوزه دغدغه ایجاد می‌شود.

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان گفت: در این شرایط، مصرف آب در شهمیرزاد زیاد می‌شود و کمبود آب پیش می‌آید.

  طاهری ادامه داد: برنامه‌های درازمدت زون‌بندی شبکه و نصب شیر فشارشکن برای جبران کمبود آب در شهمیرزاد در دستور کار قرار دارد.

  وی تصریح کرد: استاندار سمنان هم در جلسه شورای اداری شهرستان مهدی‌شهر که در شهمیرزاد تشکیل شده بود، تصویب کرد مخزن 2 هزار مترمکعبی را در سال 1394 با اعتباری که اختصاص می‌دهند، راه‌اندازی کنیم.

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان گفت: با آب منطقه‌ای سمنان هماهنگی شده تا مجوز حفر چاه چهارم در شهمیرزاد در دستور کار قرار گیرد و نقطه‌یابی مناسبی در این زمینه صورت گیرد.

  طاهری اضافه کرد: اصلاح شبکه آب‌رسانی نیز با توجه به فرسوده بودن شبکه فعلی در برنامه قرار دارد و مردم هم با رعایت صرفه‌جویی می‌توانند ما را در پشت سر گذاشتن بحران کم‌آبی کمک کنند.

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان سمنان گفت: در درازمدت با احداث سد روزیه و سد فینسک که از این مسیر عبور می‌کند و آب منطقه‌ای هم برنامه‌هایی برای این موضوع دارد، تا حدودی شاهد رفع مشکلات فعلی خواهیم بود.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد دوشنبه 25 خرداد 1394 01:05 ق.ظ نظرات ()
  نیروی پرتلاش یگان از حفاظت از آثار تاریخی شهرستان گرمسار روز گذشته به دلیل واژگونی خودرو در حین اجرای خدمت درگذشت.
  به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان گرمسار ضمن عرض تسلیت به خانواده این همكار اظهار داشت: متاسفانه مرحوم "مهدی اسفنجانی" در حین اجرای خدمت و به دلیل واژگونی خودرو فوت كردند.
  «مهوش كمالی» با ابراز تاسف از درگذشت این همكار جوان و پرتلاش اظهار داشت: متاسفانه استان سمنان با كمبود نیروهای یگان حفاظت مواجه است و این موضوع نیز ضربه بزرگی به بدنه حفاظتی گرمسار وارد كرد.
  وی خواستار افزایش تعداد نیروهای یگان حفاظت و تجهیزات این نیروها شد و گفت: سال گذشته نیز یكی از نیروهای یگان حفاظت سمنان در حین خدمت درگذشت.
  آخرین ویرایش: دوشنبه 25 خرداد 1394 01:07 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد دوشنبه 25 خرداد 1394 01:04 ق.ظ نظرات ()
  استان سمنان در زمینه تعداد اهدا کننده مستمر خون نسبت به جمعیت رتبه نخست کشور را در اختیار دارد .
  مدیر کل انتقال خون استان سمنان امروز به مناسبت روز جهانی اهدا خون در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت : بیش از 23هزار نفر در استان سمنان اهداکننده مستمر خون هستند و میانگین اهدای خون در این استان نسبت به میانگینن کشور هم بالاتر است .
  مجید حسینی با بیان اینکه میانگین تعداد اهدا کننده مستمر خون در کشور 51 در صد نفر است افزود : در استان سمنان این تعداد 67 در 100 نفر است .
  به گفته وی ، خوزستان و کهکیلویه و بویر احمد از این نظر در جایگاه دوم و سوم کشور قرار دارند .
  مدیر کل انتقال خون استان سمنان گفت: خون های اهدایی مردم در پنج پایگاه انتقال خون این استان جمع آوری شده و پس از تامین نیازهای داخل استان به تهران و سایر استان های همجوار ارسال می شود .

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد دوشنبه 25 خرداد 1394 01:03 ق.ظ نظرات ()

  کارخانه پنبه از مراکز صنعتی قدیمی گرمسار است که می توان آن را شناسنامه ورود صنعت به این شهر دانست اما چند سالی است که چشم انتظار تحقق وعده های مسئولان است تا حیات دوباره را به او بازگردانند.

   

  صنعت گردشگری در استان سمنان با توجه به ظرفیت های بسیار بالایی که برای رشد و توسعه دارد به دلایلی از قافله پیشرفت عقب مانده و در مسیر درست قرار نگرفته است.

  انجام نشدن تحقیقات و پژوهش های لازم، نبود تبلیغات مناسب و بی خبر بودن سرمایه گذاران از این ظرفیت ها و در پی آن کمبود زیرساخت های اقامتی و گردشگری از جمله دلایلی است سد راه ارتقای صنعت گردشگری در استان شده است.

  گرمسار از شهرستان های استان سمنان است که به واسطه داشتن چهار اقلیم آب و هوایی و جاذبه های متعدد طبیعی و باستانی پتانسیل های زیادی در حوزه صنعت گردشگری دارد.

  متاسفانه با توجه به این شرایط خاص و ممتاز، این شهرستان تاکنون نتوانسته در حوزه توسعه گردشگری و صنعت وابسته به آن در سطح کشور و استان برنامه ریزی مناسبی داشته باشد و از این ظرفیت ها استفاده کند.

  صنعت گردشگری در شهرستان گرمسار برای رونق و شکوفایی نیازمند تبلیغ ظرفیت های آن برای جذب گردشگر و سرمایه گذار، مدیریت صحیح و سیاست های جامع است ولی تاکنون نگاه روشن و درآمدزایی به توسعه صنعت گردشگری شهرستان وجود نداشته است.

  با ایجاد و گسترش راه های ارتباطی و زیرساخت های اقامتی در شهرستان گرمسار و استفاده از موقعیت استثنایی و ظرفیت های شهر می توان شاهد تحول این منطقه باشیم.

  کارخانه ای که با همه عظمتش غریب و خاموش مانده است

  طی سال گذشته به منظوراستفاده و بهره برداری از ظرفیت ها و جاذبه های شهرستان گرمسار برنامه ریزی هایی انجام شد. یکی از این موارد ایجاد موزه صنعت در محل کارخانه پنبه پاک کنی این شهرستان بود.

  کارخانه پنبه پاک کنی گرمسار از جمله مراکز صنعتی قدیمی این شهر است که می توان آن را شناسنامه ورود صنعت به این شهر دانست.

  این کارخانه که یکی از بارزترین نمونه های معماری صنعتی در ایران است، در سال ۱۳۰۴ هجری شمسی فعالیت خود را آغاز کرده، بیش از چهار هزار مترمربع مساحت دارد و شامل قسمت های مختلفی از جمله بخش کارگذاری موتورها، انبار پنبه، بخش تبدیل پنبه، استخر و ... است.

  بزرگ ترها در گرمسار به خوبی به یاد دارند زمانی را که این کارخانه منبع کسب درآمد بسیاری از مردم این شهر بود و پنبه کاران منطقه چشم به حرکت این کارخانه شخم می زدند و دانه های پنبه را با امید به خدا بردل زمین جای می نهادند.

  کارگران آن نیز چشم به رویش پربار پنبه ها زحمت و سختی را به جان می خریدند و چرخ کارخانه را به مدد همت و توان بازوان خود به چرخش درمی آوردند و همگی راضی از کسب درآمد حلال خود، خدا را شاکر بودند.

  اما اکنون چند سالی است که کارخانه پنبه با آن همه عظمت و شکوهش، خاموش و بی صدا، چشم بر دستان مسئولان دارد، تا حیات دوباره را به او بازگردانند. امیدی که تاکنون جز جنجال و هیاهو چیزی را برای این کارخانه کهن دربرنداشته است.

  کارخانه ای با یک قرن قدمت

  کارخانه پنبه گرمسار تنها کارخانه با قدمت بالا است که تاکنون دستگاه های آن وجود دارد. این مجموعه با شماره ۵۶۴۱ در مورخ ۲۵ اسفند ماه ۸۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

  با توجه به این امر که در سایر کشورها نیز این گونه کارخانه ها به موزه تبدیل شده است، چندی پیش اقداماتی برای تبدیل این کارخانه به موزه صورت گرفت.

  این اقدامات به صورت فازبندی تعریف شد، تا با اتمام فازهای مختلف، این مجموعه در نوروز سال ۹۴ به موزه ملی صنعت کشور تبدیل و به صورت کامل افتتاح و بازگشایی شود.

  اما اکنون در سال ۹۴ قرار داریم و یکی دو ماهی هم از زمانی که قول افتتاح این موزه داده شده بود سپری شده و هفته های بعدی هم به گمان زیاد خواهد آمد و فاز دوم آن به گفته رئیس اداره میراث فرهنگی تا زمان رسیدن بودجه های لازم، آغاز نخواهد شد.

  از آن همه وعده ها و برنامه ها، مردم گرمسار تنها نام این موزه را بر تابلوی سرد آهنی که بر سر در این کارخانه قرار داده شده است، دیده اند و تحقق وعده ها را به آرزوهای دیگرشان پیوند زده اند، تا شاید روزی وعده ها جامه عمل بپوشند و این تابلوی سرد، گرمی وجود بازدید کنندگان و گردشگران را بعد از سال ها خاموشی بر خود ببیند.

  خلف وعده مسئولان برای ایجاد و فراهم آوردن موزه صنعت کشور در گرمسار

  یکسال پیش در فروردین ماه ۹۳ استاندار وقت سمنان در سفر به گرمسار از راه اندازی اولین موزه ملی صنعت کشور در گرمسار خبر داد، این موزه همان کارخانه پنبه بود که قرار بود با توجه به دارا بودن شاخص های مهم فرهنگی و تاریخی مورد استفاده قرار گیرد.

  محمد وکیلی در آن زمان از حمایت پژوهشکده میراث فرهنگی کشور از تبدیل کارخانه پنبه گرمسار به اولین موزه ملی صنعت کشور خبر داده بود.

  وی با بیان اینکه یکی ازعوامل توسعه اقتصادی استان شناساندن قابلیت ها و پتانسیل های گردشگری است، گفته بود: در این راستا انجام تحقیق و پژوهش های مردم شناسی و باستان شناسی در استان و شناساندن صحیح آن به گردشگران داخلی و خارجی ضرورت دارد و عرضه تولیدات صنایع دستی استان و شهرستان گرمسار در کارخانه پنبه باید انجام شود.

  در جلسه شورای اداری که آن روز با حضور استاندار سمنان شکل گرفت مصوب شد بخش غیرساختمانی کارخانه قدیمی پنبه پاک کنی که دارای قدمت ۸۰ ساله است به شهرداری و بخش میراثی آن به میراث فرهنگی با حفظ هویت تاریخی این مجموعه واگذار شود و موزه ترکیبی و بهره بردار آن نیز اداره میراث فرهنگی تعیین و اعلام شد.

  قابل ذکر است که راه اندازی موزه در گرمسار از مصوبات دور سوم سفر دولت قبلی بود که با تأخیر بسیار زیاد و طی کردن بله و خیرهای متوالی بالاخره انجام شد.

  وعده مسئولان گرمساری برای جان بخشیدم به پارک موزه صنعت

  رئیس قبلی شورای شهر گرمسار نیز در همان زمان یعنی ابتدای سال ۹۳ تبدیل شدن کارخانه پنبه این شهر به پارک موزه صنعت، را اتفاق خوشایندی دانست و با اشاره به منفک شدن کارخانه پنبه این شهر از جهاد کشاورزی و تبدیل کردن آن به پارک موزه صنعت، گفت: با حمایت های استاندار مجموعه این کارخانه برای احداث پارک موزه صنعت در اختیار شورای شهر و شهرداری قرار گرفت.

  حسن همتی اعلام کرده بود: بناست که در کنار پارک موزه، بازار سنتی و فرهنگی، بازارهای هفتگی، نمایشگاه های شهری و استانی نظیر نمایشگاه سفال و سرامیک، گلیم و سایر صنایع دستی بر پا شود.

  رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان های گرمسار نیز با تأیید این خبردر اردیبهشت ماه ۹۳ اظهار کرده بود که پس از سالیان سال که از بسته بودن درب مجموعه و انبار پنبه پاک کنی می گذرد، تا چند روز دیگر فاز یک اولین باغ موزه صنعت خاورمیانه در شهرستان گرمسار افتتاح می شود.

  خانم کمالی اعلام کرده بود: با فعالیت های پیش بینی شده (سالن آمفی تئاتر، تولید و عرضه صنایع دستی، گالری هنری، فعالیتهای فرهنگی، سفره خانه، عرضه محصولات کشاورزی و عشایری، برگزاری نمایشگاه های ملی و ...) در سنوات بعدی این مجموعه به قطب گردشگری شهرستان گرمسار تبدیل خواهد شد.

  تاکید بر حفظ حریم بنای تاریخی کارخانه پنبه پاک کنی گرمسار

  فاز اول باغ موزه صنعت گرمسار که در کارخانه تاریخی پنبه پاک کنی این شهر ایجاد شد، با اندکی مرمت و سفیدکاری و ساماندهی که توسط اداره میراث فرهنگی صورت گرفته بود، با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در خرداد ماه سال گذشته افتتاح شد.

  محمدحسین بحرالعلومی، مدیرکل وقت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان در آن مراسم خواستار جلوگیری از تجاوز به عرصه و حریم بنای تاریخی پنبه پاک کنی شهرستان گرمسار شد اما از این همه قول و برنامه ریزی هایی که هنوز محقق نشده است اگر بگذریم و امید به استمرار کار داشته باشیم، خوب که نظر افکنیم، می توانیم بنگریم که این موزه کاملاً حاشیه نشین شده و گویی نادیده گرفته شده است.

  رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان گرمسار نیز معتقد است اگر بودجه سال ۹۴ برای انجام فاز بعدی سازماندهی موزه صنعت گرمسار برسد، تعمیرات و اقدامات بعدی را آغاز خواهند کرد.

  کمالی گفت: هرکاری که در باغ موزه صنعت گرمسار صورت بگیرد، زیرنظر سازمان میراث فرهنگی بوده و بدون آن اقدامی صورت نخواهد گرفت.

  باغی بدون درخت تنها در قالب همان وعده های قدیمی و تکراری

  وقتی از میدان معلم به سمت میدان بسیج در شهر گرمسار گذرمی کنی، در سمت راست خود این کارخانه بزرگ و با قدمت، اما متروک و بی صدا را می بینی که نسل حاضر تنها آن را قریب به یکسال است با تابلوی «باغ موزه صنعت» می شناسند.

  کارخانه ای که اگرچه می توان آن را با توجه به قدیمی بودنش، «موزه» نامید و به دلیل فعالیت صنعتی اش، «صنعت»، اما اطلاق نام «باغ» که در ابتدای تابلو بزرگی که بر سر در کارخانه نهاده اند نوشته شده است را نمی توان توجیهی کرد.

  رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان گرمسار در پاسخ به این سوال که لفظ کلمه «باغ» در ابتدای «موزه صنعت» با چه هدفی صورت گرفته است، گفت: کاربری قبلی این کارخانه کشاورزی یعنی پنبه پاک کنی بوده و فضای اطراف این کارخانه بسیار وسیع و قابل کاشت برای درختان مختلف خصوصا گیاهان و درختان بومی شهرستان گرمسار است.

  موزه صنعت هنوز کاملا تکلیف صاحب خود را نمی داند و خود به سر و سامان و معنای حقیقی «موزه» دست نیافته است که برنامه ایجاد باغ در آن ریخته می شود، با یک دست دو هندوانه را نتوان به مقصد رساند و بهتر بود همان موزه و روند کارش در اولویت قرار می گرفت تا زودتر موزه صنعت گرمسار به سرانجام برسد.

  مالکیت باغ موزه صنعت گرمسار از آن چه کسی خواهد شد

  رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان گرمسار در مورد مالکیت باغ موزه صنعت گفت: مالکیت این موزه در اختیار اداره جهاد کشاورزی است و در صورتی که اینگونه آثار و ابنیه تاریخی در تملیک ادار ات باشد، نظارت میراث فرهنگی برآن مستمر خواهد بود و بدون هماهنگی با این اداره عملی انجام نخواهد شد.

  جالب آن است که مالک باغ موزه صنعت شهرستان گرمسار اداره جهاد کشاورزی بوده و اداره تعاون روستایی از آن به عنوان انبار استفاده می کند.

  در جریان بازسازی، مرمت و ایجاد بازار نیز مبالغی از طرف شهرداری گرمسار، برای این مکان هزینه شده است و ضمنا به دلیل مطالباتی که شهرداری از اداره جهاد کشاورزی دارد، خواهان مالکیت این موزه است.

  چندی پیش نیز این مکان در اختیار شورای شهر گرمسار برای ایجاد مکان های فرهنگی، اقتصادی وهنری مختلف قرار گرفته است.

  یک فرزند و چند دایه، که نیابت هیچ کدام بر دیگری مشخص نیست و کارخانه کهنه معلق برای یافتن اولیاء خویش است، تا شاید بعد از سال ها سکوت رنگی دیگر به خود گیرد.

  وجود تاسیساتی با این درجه از اهمیت و با عمر حدود ۱۰۰ سال در این شهر فرصت مناسبی برای علاقمندان است تا با تاریخ صنعت کارخانه پنبه پاکنی کشور آشنا شوند .

  طرح های مهمی برای توسعه گردشگری در این منطقه با محوریت کارخانه پنبه پاک کنی گرمسار می توان در نظر گرفت و از آن به عنوان یک قطب درآمدی و تاریخی بهره برد.

  تعریف کاربری مناسب برای کارخانه پنبه پاک کنی شهرستان گرمسار فرصت مناسبی برای اندوختن تجربه ای ارزشمند در حوزه حفاظت از میراث معماری صنعتی است و در همین راستا بر آن است تا با تملک و مرمت بنا، زمینه مناسبی برای استفاده مجدد از بنا و ارتقای فضاهای پیرامونی آن را فراهم کنند.

  درست است که این کارخانه قدیمی با نام تصنعی «موزه» دل خوش کرده و بدون برنامه و کاربرد صحیح رها شده، اما باید از ابعاد دیگرهم به مسائل این کارخانه بزرگ نگریست و عواقب آن را در نظر داشت، مکانی که یک قرن قدمت دارد و ثبت آثار ملی شده باید این گونه به مردم شناسانده شود؟ چه بسا که در این رفت و آمد هایی که صورت می پذیرد، تخریب هایی در این موزه صورت گیرد و آن زمان جایی برای جبران باقی نخواهد ماند و آیا این همه ضرر و لطمات به آن آشنایی خواهد ارزید؟ موزه ای که تا زمان تعیین مالک واقعی و حل مسائل موجود در آن برای افتتاح نهایی باید صبر کرد. (مهر)

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد جمعه 22 خرداد 1394 09:56 ق.ظ نظرات ()
  همایش «روحانی تنها نیست» در زادگاه رئیس‌جمهور آغاز شد

  به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، دقایقی پیش نخستین همایش «روحانی تنها نیست» به مناسبت سالگرد برگزاری دوره یازدهم ریاست جمهوری در سال 92 در سرخه، زادگاه رئیس جمهور آغاز شد.

  این همایش که در پارک ملت سرخه آغاز شده، برخی از مدیران، مقامات دولتی و هنرمندان مطرح کشور در آن حضور دارند و بر اساس برنامه‌ریزی قرار است از طرح تجسمی موسوم به اپتاک تصویر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان رونمایی شود.

  همایش بزرگداشت 24 خرداد به صورت خودجوش به همت مردم سرخه در حال برگزاری است و این همایش با برنامه‌های متنوع فرهنگی و هنری از جمله شعرخوانی، اجرای موسیقی، نورافشانی و تقدیر از شهدای هسته‌ای همراه خواهد بود.

  دبیر برگزاری این همایش اظهار داشت: همایش گرامیداشت سالروز انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس‌جمهور کشورمان به همت ستاد حامیان دکتر حسن روحانی در استان سمنان، ستاد مردمی حامیان دکتر روحانی در شهر سرخه و جامعه یاوران فرهنگی و هنری سرخه برگزار شده است.

  مهدی غلامی‌سرخه افزود: تبیین شعار رهبری مبنی بر تقویت هم‌دلی و هم‌زبانی بین دولت و ملت، مهم‌ترین اهداف برگزاری این همایش بوده که با حضور خودجوش مردم برگزار شده است.


  آخرین ویرایش: جمعه 22 خرداد 1394 09:58 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد یکشنبه 17 خرداد 1394 12:31 ق.ظ نظرات ()
  رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان شاهرود با اشاره به تأثیرات خشک‌سالی‌های اخیر در استان سمنان گفت: متأسفانه براثر این خشک‌سالی‌ها خاک استان سمنان در حال گرایش به شوری است.

  به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، علیرضا توکلی عصر امروز در ششمین جلسه شورای تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی استان سمنان در مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی شاهرود اظهار داشت: باید با مدیریت مصرف بر چالش خشک‌سالی در استان سمنان غلبه کنیم.

  وی با اشاره به اینکه باید به‌سرعت راهکارهای کشاورزی با بهره‌وری بالا به سیستم کشاورزی کشور وارد شود عنوان کرد: روش‌های نوین و مدرن کشاورزی در دنیا باید به‌سرعت جایگزین روش‌های سنتی کشاورزی استان سمنان شود و این مهم تنها با ترغیب کشاورزان ممکن است.

  رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی شاهرود مدیریت مصرف آب را مهم‌ترین راهکار ایجاد بهره‌وری بالا در این منابع در استان سمنان برشمرد و گفت: مصرف آب در بخش کشاورزی باید در استان سمنان مدیریت شود.

  توکلی با اشاره به اینکه بخش قابل‌توجهی از منابع آبی کشاورزی در استان سمنان صرف مصارف غیرمفید می‌شود عنوان کرد: باید از این مصارف غیرمفید جلوگیری شود.

  به گفته وی مهم‌ترین منابع مصارف غیرمفید آب و آسیب‌های بخش کشاورزی در موضوعات تبخیر مستقیم باران، تبخیر آب آبیاری و تعرق ناشی از علف‌های هرز است که آسیب زیادی را به کشاورزی وارد می‌کند.

  رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی شاهرود با اشاره به اینکه دوره خشک‌سالی در استان سمنان طولانی شده و استمرار یافته است تصریح کرد: ازاین‌رو اصلاح باید با حرکت‌هایی مانند تعیین الگوی کشت مناسب با میزان آب قابل‌دسترسی، کیفیت آب و روند رو به افزایش شوری به این معضل مواجه شد.

  مدیر سازمان تعاون روستایی استان سمنان نیز در این نشست از اجرای طرح  کشت نیابتی در استان سمنان خبر داد.

  مرتضی متعمد با اشاره به اینکه این طرح در راستای مشارکت بهره‌برداران بخش کشاورزی برای توجه بیشتر به تولید محصولات کشاورزی و افزایش بهره‌وری اجرایی می‌شود گفت: کشت نیابتی به‌صورت پایلوت کشوری در استان سمنان اجرایی می‌شود.

  وی خاطرنشان کرد: اجرای این طرح در استان سمنان امسال آغاز می‌شود و در صورت موفقیت‌آمیز بودن در سال‌های آینده باقوت بیشتری ادامه می‌یابد.

  مدیر سازمان تعاون روستایی استان سمنان با اشاره به لزوم استفاده از اراضی شیب‌دار این استان به‌منظور توسعه باغات این استان بر تسریع در مطالعه خاکشناسی نیمه تفضیلی 12 هزار هکتار از اراضی استان سمنان برای توسعه باغ در اراضی شیب‌دار در آن خبر داد.
  آخرین ویرایش: یکشنبه 17 خرداد 1394 12:32 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مهرداد سه شنبه 12 خرداد 1394 09:16 ب.ظ نظرات ()
  بسم الله الرحمن الرحیم

  ستاره باز به دامن شب دوید بیا                                     سرشک شوق ز چشمان شب چکید بیا

  فروغ نقره ای مه به گرد خیمه شب                                            کشید هاله ای از پرتو امید بیا

  ستاره چشم به راه تو ماند تا دم صبح                                     سحر دمید و شد از دیده ناپدید بیا

   

  بدین وسیله با کمال مسّرت و بهجت ، فرا رسیدن نیمه شعبان ، خجسته زادروز یگانه منجی عالم بشریت که هرم نگاهش سرآغاز مهر و دادگستری و در هم شکننده تبعیض و بیداد است را محضر تمامی همشهریان تهنیت و شادباش عرض می نمایم؛ امید که با استمداد از ایزد منّان و استعانت از مطویات شریعت پاک اسلام همه ما شایانی و شایستگی منتظر واقعی بودن آنحضرت از سلاله پاک نبوی و شریعت محمّدی را داشته باشیم و در دوران انتظار با اقتدا و تاسی از فرمایشات آن بزرگوار در راه تحقق خواسته و منویاتش که همان اجرای عدالت ، دوری از استبداد و ستم و گرایش به مهرورزی و نوعدوستی و تکریم همنوعان و هم کیشان را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم.

  با تجدید تبریک و احترام بسیار          

  مهرداد سلامت                    
  آخرین ویرایش: سه شنبه 12 خرداد 1394 09:21 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 2 1 2
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات