مهرداد پنجشنبه 17 مرداد 1387 11:08 ق.ظ نظرات ()

 چشمه های طبیعی سمنان

ده‌ها چشمه طبیعی در استان سمنان وجود دارد كه تاكنون در لیست جاذبه‌های گردشگری طبیعی كشورمان معرفی نشده‌اند.

سمنان(خبرگزاری میراث فرهنگی) ـ اكوتوریسم و جاذبه‌هاـ استان سمنان با برخورداری از جاذبه‌های طبیعی بسیار، از جمله استانهای كشور است كه در صورت فراهم شدن زیرساختهای گردشگری، می‌تواند سهم بزرگی را در رونق دادن به صنعت اكوتوریسم كشور به خود اختصاص دهد.
این استان با برخورداری از دو اقلیم كوهستانی و كویری دارای ویژگی‌هایی است كه هر گردشگر می‌تواند در فاصله زمانی بسیار كوتاه این دو اقلیم را تجربه كند.
درحالی كه نقاط شمالی این استان دارای آب و هوای خنك و تابستانی است، مناطق كویری در جنوب استان دارای جاذبه‌های خاص كویری و گرم است كه برای علاقه‌مندان به كویر بسیار زیبا و قابل استفاده است.
وجود چشمه‌های طبیعی در سمنان از دیگر شاخص‌های جاذبه طبیعی این استان است كه در اقصی نقاط استان پراكنده بوده و جلوه بسیار زیبایی به طبیعت سمنان بخشیده است.  
چشمه‌های طبیعی، آن دسته از چشمه‌هایی هستند که آب آنها غالبا آشامیدنی است. هر چند بعضی از این چشمه ها آبدهی چندانی ندارند ولی از این جهت که مناظر زیبا و بدیعی را به وجود آورده‌اند، اهمیت زیادی دارند.
مهندس ذبیح الله اكرمی، مدیركل اداره حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: «توجه به جاذبه‌های طبیعی این استان در برنامه ریزیهایی که در راستای جذب جهانگردان صورت می‌گیرد حائز اهمیت است.»
وی وجود چشمه‌های طبیعی استان را یكی از شاخص‌های جذب گردشگر دانست و گفت: «ده‌ها چشمه طبیعی در استان سمنان وجود دارد كه تاكنون در لیست جاذبه‌های گردشگری طبیعی كشورمان آن طور كه باید معرفی نشده و توجه چندانی را به خود جلب نكرده‌اند در حالی كه هر یك به تنهایی می‌توانند كانون جذب گردشگران داخلی و خارجی باشند.»


چشمه شیخ (چشمه سر)


این چشمه در شمال شهمیرزاد از شهرستان سمنان و در مسیر جاده شهمیرزاد – چاشم واقع است. مقدار آبدهی آن 60-50 لیتر در ثانیه است که به مصرف باغات اطراف می‌رسد.
هر ساله آب و هوای معتدل و مطبوع شهمیرزاد انبوهی از مسافران را از نقاط مختلف استان سمنان، مازندران و تهران به سوی خود جذب می‌کند.
این مکان برای ساکنان شهرستان سمنان کاملاً شناخته شده است و مورد استفاده وسیع گردشگاهی بومیان قرار می‌گیرد.

چشمه روزیه

این چشمه در شمالی‌ترین نقطه شهرستان سمنان بین استان سمنان و مازندران قرار دارد.
میزان آبدهی چشمه مذکور به طور متوسط بر اساس آمارهای موجود در حدود 700 لیتر در ثانیه است و دارای آبی شفاف و بدون آلودگی است.
 این آب پس از گذشتن از تنگه روزیه به صورت رودخانه جاری می‌شود و پس از گذشتن از منطقه خطیر کوه به استان مازندران می‌ریزد.

چشمه هواخورسر

این چشمه در مناطق کوهستانی و سردسیر شمال غربی سمنان قرار دارد و راه ارتباطِ آن از طریق جاده سمنان – فیروزکوه است.
این منطقه پوشیده از ارتفاعات بلند است و آب و هوایی سرد دارد. بارندگی آن بیشتر به صورت برف است که از اواسط پاییز تا اوایل بهار منطقه را می‌پوشاند.
در این منطقه، سه چشمه وجود دارد که دو چشمه در کف دره و دیگری در دامنه آن واقع شده است.
آب این سه چشمه در مجموع در حدود 80-70 لیتر در ثانیه است.
بخشی وسیع از زمینهای کف این دره، پوشیده از چمن است. علاوه بر این چشمه‌ها، استخر خاکی به وسعت تقریبی 150 متر مربع نیز در این منطقه وجود دارد که آب هر سه چشمه از یک چشمه از یک طرف داخل آن می‌ریزد و از طرف دیگر آن خارج می‌شود.

چشمه جوین

این چشمه در 60 کیلومتری شمال غربی سمنان در فاصله هفت کیلومتری شمال روستای جوین قرار دارد.
مقدار آبدهی آن 50 لیتر در ثانیه است که نیمی از آن به مصرف کشت و زرع و باغداری روستای مذکور می‌رسد و نیمی دیگر آن از دسترس خارج می‌شود.
آب این چشمه که شفاف، گوارا و شیرین است با عبور از دره‌ای که در کنار روستاست، منظره‌ای بدیع و جالب را به وجود می‌آورد.
در فصل بهار و تابستان عده زیادی از مردم مازندران، سمنان و تهران به این روستا می‌آیند تا ضمن گذراندن اوقات فراغت و اشتغال در امور زراعی و باغداری، از مواهب طبیعی آنجا نیز بهره ببرند.

چشمه امام‌زاده شاه زاده محمد زید

این چشمه در 56 کیلومتری شمال غربی سمنان و در آبادی امام زاده شاه زاده محمد زید (ع) واقع شده است و آب آن بیشتر در فصل‌های بهار و تابستان به مصرف کشاورزی می‌رسد.
ساکنان شهرستان سمنان به ویژه شهر سرخه در فصل تابستان برای گذراندن اوقات فراغت و زیارت بقعه متبرکه امام‌زاده شاه‌زاده محمد زید(ع) برای چند روزی هم که شده چادرهایی را در اطراف چشمه برپا می‌کنند و از طبیعت زیبا و هوای مطبوع و معتدل آن بهره می‌برند.

چشمه امام زاده عبدالله (ع)

این چشمه در قسمت شمالی روستای امام‌زاده عبدالله در شمال غربی شهر سمنان به فاصله 61 کیلومتری آن قرار دارد.
54 کیلومتر از این جاده آسفالته و هفت کیلومتر آن خاکی است.
تعداد 6 چشمه در دره این روستا وجود دارد که مجموعاً 70-60 لیتر در ثانیه آبدهی دارند.
این منطقه کوهستانی دارای آب و هوای سرد در زمستان و معتدل در تابستان است. آب چشمه‌ها پس از خروج در بستر رودخانه جاری می‌شود و کمتر مورد استفاده کشاورزی قرار می‌گیرد.
از مهمترین قابلیتهای جهانگردی این منطقه منظره دل‌انگیز، آب و هوای معتدل و مطبوع در فصل تابستان و فضاهای طبیعی و زیبای چشمه‌ها است.

چشمه علی و عمارت آن

این چشمه در 35 کیلومتری شمال دامغان قرار دارد و از قدیم الایام یکی از نقاط پر جاذبه برای گردشگران بوده است.
این محل باصفا در قدیم گردشگاه فرمانروایان و سلاطین بود به طوری که پادشاهان اولیه ایل قاجار علاوه بر توجه به شهر دامغان، چشمه علی را نیز مورد توجه قرار دادند، به همین جهت، آغامحمدخان و فتحعلی شاه قاجار در محل چشمه، ساختمانهایی زیبا بنا کردند.
بنای چشمه‌علی شامل دو قسمت استف یکی عمارت قراولخانه که بنایی خشتی است و معماری صفوی دارد و در زمان آغامحمدخان قاجار مورد استفاده قرار می‌گرفت و دیگری بنایی دو طبقه و آجری است که شالوده سنگی دارد و در داخل یک دریاچه طبیعی قرار گرفته است.
این بنا مربوطه به دوره فتحعلی شاه است. این پادشاه که در دامغان متولد شده بود، هر ساله ایامی را به عنوان تعطیلات در کنار این چشمه می‌گذراند.

علاوه بر چشمه‌های یاد شده، می‌توان از چشمه‌های ملاده در مجاورت رودخانه سفیدرود، چشمه نی در 160 کیلومتری شمال شرقی شاهرود، چشمه روستای اروانه، چشمه سنگ آب در 15 کیلومتری شمال غرب ایوانکی، چشمه یخچال در 35 کیلومتری شمال غرب ایوانکی، چشمه کهنه‌ده در 65 کیلومتری شرق گرمسار، چشمه شهرآباد در 50 کیلومتری شمال شرق گرمسار، چشمه آبسیج در چهار کیلومتری دامغان، چشمه مهاجرت در روستای شاهرود و چشمه کشت دشت در 66 کیلومتری شمال غرب دامغان نیز نام برد که هر کدام برای گذراندن اوقات فراغت از جاذبه‌های طبیعی بسیار زیبایی برخوردار هستند.