تبلیغات

سمنان

سایت جامع سمنان

استان سمنان

سمنان آنلاین

دامغان

گرمسار

بسطام

سنگسر

شهمیرزاد

سرخه

میامی

سنگسر

آرادان

خبر سمنان

سایت جامع سمنان - جاذبه های گردشگری شهرستان سرخه
 
درباره وبسایت

سایت سمنان آنلاین برای معرفی شهر سمنان و همچنین اخبار و حوادث و رویداد های مهم شهر میباشد.

مدیر وبسایت: مهرداد

محل تبلیغات

هوش مصنوعی اول

بسیج مهندسین

نویسندگان
آمار وبسایت
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
سایت جامع سمنان
هر کس که در این سرا درآید،نانش دهیدو از ایمانش مپرسید چه آنکس که بدرگاه باری تعالی به جان ارزد،البته بر خوان بوالحسن به نان ارزد
صفحه نخست            تماس با مدیر          پست الکترونیک              RSS                 ATOM
دوشنبه 30 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : مهرداد

باسمه تعالی

 

جاذبه های گردشگری

شهرستان سرخه


تهیه و تدوین : محمدحسین احسانی 

دبیر جغرافیا

فروردین 1392

موقعیت جغرافیایی: شهرستان سرخه از شمال به شهرستان مهدی شهر و فیروزکوه از شرق به شهرستان سمنان از غرب به شهرستان گرمسار و از جنوب به استان اصفهان محدود می شود .

مرکز شهرستان یعنی شهر سرخه در 20 کیلومتری جنوب غربی سمنان قرار دارد . شهرستان سرخه 10 درصد از مساحت استان سمنان را به خود اختصاص داده است .

1-       جاذبه های طبیعی :

1-1 تنوع آب و هوایی : دره های خوش آب و هوای البرز نظیر روستای اروانه ، ایج ، امام زاده عبدالله (ع) ، امام زاده محمد زید (ع) ، جوین و ....

2- 1دامنه ها و ارتفاعات : قرار گیری البرز مرکزی در قسمت شمالی شهرستان که مهم ترین قله های آن کوه مرلوئک به ارتفاع 2513 متر و کوه تنگ مرز 3062 متر می باشد .

3-1 آب های معدنی - درمانی : آب های گرم معدنی « آب گرم » در حد فاصل شهرستان مهدی شهر و سرخه ، تلخاب در غرب لاسجرد ، دره نمک در شمال غرب روستای بیابانک ، گراب در جنوب روستای اروانه و شورآب در شمال غربی شهر سرخه .

4-1چشمه ها : چشمه ی « هوا خورسو » در شمال غربی افتر چشمه جوین در 50 کیلومتری سرخه در روستای جوین چشمه های امام زاده شاهزاده محمد زید (ع) در فاصله ی 46 کیلومتری سرخه چشمه امام زاده عبدالله (ع) در 41 کیلومتری سرخه در روستای امام زاده عبدالله (ع) - چشمه ایج در فاصله ی 36 کیلومتری سرخه چشمه اروانه در روستای اروانه چشمه های چاله دان در جنوب روستای اسد آباد با استخری زیبا و .....

5-1کویر : نزدیک به 60 درصد از مساحت شهرستان سرخه را دشت کویر یا نمک در بخش جنوبی تشکیل می دهد که از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است .

6-1پوشش گیاهی:تنوع ناهمواری ها و آب و هوا منجر به تنوع پوشش گیاهی از شمال به جنوب شده است .

7-1زندگی جانوری و حیات وحش : انواع حیوانات وحشی کمیاب ، پرندگان ، خزندگان و پستانداران را به صورت پراکنده در قسمت های شمالی ( کوهستانی ) و قسمت های میانی ( دشتی ) و جنوبی ( کویری ) می توان مشاهده کرد .


برگرفته از
جغرافیای محمد حسین احسانی 


 

منطقه شکار ممنوع خنار در شمال غربی شهرستان سرخه با وسعتی در حدود 44000 هکتار از جمله مناطق حفاظت شده ی اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان به شمار می رود که دارای تنوع جانوری و پوشش گیاهی است .

8-1مغارها : غارهای طبیعی و سرد در فصل گرما جهت نگهداری محصولات لبنی عشایر و دامداران است . جنس تشکیلات این مغارها غالباً گچی است و مردم به آن پنیرچال هم می گویند . از آن جمله است مغار  روستای افتر ، اروانه و .....

2-جاذبه های فرهنگی و تاریخی شهرستان سرخه

جاذبه های انسانی-فرهنگی گردشگری آن دسته از جاذبه هایی را گویند که زاییده ی نیروی ابتکار و هوش انسان است.به طوری که انسان برای رفع حوائج مادی و معنوی خویش با الهام از طبیعت و با به کارگیری عناصر و اشیای پیرامونش با انجام تغییرات و تحولاتی در محیط زندگی خود اقدام می ورزد.

شهرستان سرخه با قرار گرفتن در مسیر جاده ی ابریشم و راه ارتباطی بین شرق و غرب باعث گردیده تا آثار فرهنگی و تاریخی زیادی را در خود جای دهد.

1-2- مراکز زیارتی وبناهای  تاریخی

1-1-2-بقاع متبرکه ی سیدرضا(ع) و سیدعلی اکبر(ع) از فرزندان حضرت امام موسی کاظم(ع) در لاسجرد

2-1-2-بقعه ی متبرکه ی امام زاده مسیب(ع) در غرب لاسجرد

3-1-2-بقعه ی متبرکه ی امام زاده محمد زید(ع) در روستای شاهزاده محمد زید(ع)

4-1-2- بقعه ی متبرکه ی امام زاده عبدا..(ع)و امام زاده اسماعیل(ع) در روستای امام زاده عبدا...در 41 کیلومتری مرکز شهرستان سرخه

5-1-2-بقاع متبرکه ی روستای ایج در 36 کیلومتری از مرکز شهرستان سرخه

6-1-2بقاع متبرکه ی امام زاده قاسم(ع)،امامزاده طاهره(ع) و امام زاده علی(ع)روستای افتر در فاصله ی 12 کیلومتری از مرکز شهرستان

7-1-2بقعه ی علی ابن جعفر روستای بیابانک در هفت کیلومتری سرخه

8-1-2-بقعه ی متبرکه ی شاه مردان در روستای عبدا..آباد در 65 کیلومتری سرخه

3

 9-1-2-بنای متبرکه و مقدس پیر غریب در شمال شرقی شهر سرخه

10-1-2-آرامگاه عارف مشهور قرن هفتم شیخ علاالدوله در روستای صوفی آباد در شرق سرخه

11-1-2-آرامگاه عارف مشهور درویش محمود در فاصله ی 15کیلومتری  سرخه در مومن آباد قرار دارد که از عارفان قرن هشتم و از پیروان عارف شهیر شیخ علا الدوله بوده است.

2-2-قلعه های تاریخی شهرستان سرخه

1-2-2-قلعه ی درون دژ سرخه  در پشت حسینیه شهدا که مساحت آن 22500 متر مربع و امروزه فقط آثار دیوار قطور آن در ضلع شمالی باقی مانده است.

2-2-2-"قلعه ی کامبر"در یک کیلومتری جنوب سرخه از قلاع بسیار قدیمی سرخه به شمار می رود.

3-2-2-"قلعه ی جهان آباد"در روستای جهان آباد در جنوب سرخه

4-2-2-قلعه ی گبری های روستای جوین،این قلعه بر فراز کوهی بلند در غرب روستا در سه طبقه کنده شده است که مربوط به قبل از اسلام  است.

3-2-2-قلعه ی لاسگرد:در ضلع شمالی بقعه ی سیدرضا(ع) و سید علی اکبر(ع) و کاروانسرای شاه عباسی لاسجرد  قلعه ی "دژ لاسگرد"وجود دارد که دارای چند طبقه بوده و قدمت ان به اشکانیان می رسد.

4-2-2-قلعه ی هفدر درروستای افتر که چون دارای 7 تونل یا راه زیر زمینی بوده این مکان "هفت در"هفدر و افتر گفته اند.نام دهستان هفدر از این قلعه گرفته شده است.

5-2-2-قلعه یا دژ لاجوردی : در 15 کیلومتری فیروزکوه و در 5 کیلومتری تنگه ی سرانزا  در مسیر روستای افتر به فیروزکوه واقع شده که قدمتی سه هزار ساله دارد.

6-2-2-سایر قلعه ها:در شهرستان سرخه در کنار هر روستایی آثاری از قلعه های قدیمی به چشم می خورد که از آن جمله است قلعه های روستای نظامی،اسد آباد،صوفی اباد،بیابانک،مومن آباد و..

3-2-کاروانسرای شاه عباسی لاسجرد

در 15 کیلومتری از شهر سرخه کاروانسرای شاه عباسی در جنوب غربی لاسجرد در حاشیه ی شمالی جاده ی اصلی سمنان- تهران به چشم می خورد که دارای دو پلان و حیاط وسیعی است.اطراف حیاط را 24 حجره احاطه نموده است که قرینه ی یکدیگرند.

4

4-2-مساجد  تاریخی شهرستان سرخه

1-4-2-مسجدجمعه یا آدینه که در بلوار انقلاب اسلامی شهر سرخه واقع است.

2-4-2-مسجد جامع  در محلّه ی آقای علی حوض و خیابان محرم شرقی در شهر سرخه قرار دارد.

3-4-2-مسجد چهل ستون در ضلع شمالی مسجد جامع شهر سرخه قرار گرفته است که مربوط به قرن اول هجری است.

4-4-2- سایر مساجد تاریخی شهر سرخه: مسجد امام هادی(ع) و مسجد امام حسین(ع) از نظر سبک معماری همانند مسجد جامع بنا شده و قدمت آن ها به بیش از یک قرن می رسد.

مسجد روستای جوین که قدمت محراب آن مربوط به چند قرن پیش است.

5-2-حمام ها

حمام های قدیمی چندی در شهرستان سرخه وجود دارند که بنای برخی از آن ها به چند قرن می رسد از  جمله حمام بیرون دژ در خیابان محرم شرقی شهر سرخه ، حمام لاسجرد، مومن آباد ،  افتر جوین و..

6-2-آب انبار ها

آب آنبار بزرگ شهر سرخه در خیابان عاشورا جنب حسینیه شهدا،آب آنبار بیابانک در روستای بیابانک،اب انبار لاسجرد در مقابل حسینیه ی روستای لاسجرد.

7-2-یخچال ها

 یخچال بنایی برای ذخیره و تامین یخ در قدیم درزمستان  و استفاده از آن در فصل گرم سال بوده است.آثار بنای  یخچال در جنوب شهر سرخه، روستای بیابانک و لاسجرد به چشم می خورد.

8-2- خانه ی قدیمی و تاریخی حاج حشمت : مربوط به دوره قاجار در محله ی کالان شهر سرخه قرار دارد . این خانه با جلوه های متعدد از هنر معماری برای هر بیننده ای جالب است .

9-2- آسیاب های آبی شهر سرخه :

در شمال شهر سرخه در مسیر عبور و جریان آب رودخانه ی سرخه پنج آسیاب وجود داشته که به جز آسیاب چهارم بقیه تخریب گشته است .

10-2- معماری :

آثار معماری در بسیاری از موارد روشنگر ویژگی های یک جامعه در

 5

زمینه های مختلف به ویژه اوضاع و احوال اجتماعی و اقتصادی ، قدرت و ذوق هنری آن است . در حال حاضر در شهرستان سرخه با توجه به تنوع ناهمواری و آب و هوا ، نوع و سبک معماری متفاوتی به چشم می خورد .

11-2: زبان :

شهرستان سرخه کانون یکی از لهجه های اصیل ایرانی است که از بقایای زبان پهلوی به شمار می رود از آن جمله است زبان سرخه ای ، لاسجردی ، بیابانکی و ..... در بسیاری از موارد از گویش سرخه ای به عنوان زبانی مطمئن در ارتباطات مخابراتی جبهه های جنگ استفاده شده است .

12-2- آداب و رسوم :

آداب و رسوم هر ملتی بخشی از فرهنگ آن ملت است . شهرستان سرخه به تبع تنوع طبیعی و انسانی ، تنوع آداب و رسوم هم وجود دارد . مراسم ازدواج ، ختم و یاد بود ، از عزادرآمدن ، مراسم عزاداری ماه محرم و صفر ، مراسم تعزیه و عزاداری ، آئین ها و آداب و رسوم نوروزی ، بازی های محلی ، پوشاک و .... هر یک جذاب و هر بییننده ای را به سوی خود جلب می کند . مراسم نخل گردانی ، آتش زدن خیمه ها ، دسته های عزاداری ویژه نظیر «حسن چو» در دهه ی اول ماه محرم در شهر سرخه از جمله آئین های شاخص این شهرستان به شمار می رود .

3- جاذبه های اقتصادی معیشتی :

منظور از این جاذبه ها به فعالیت هایی گفته می شود که انسان با ساخت بناها و اشیای خاص ، ضمن تأمین معاش خود ، موجب جلب توجه هر بیننده ای نیز می شود . از آن جمله است صنایع دستی ، آبیاری سنتی ، قنات ها،زندگی عشایری،کارخانه های گچ ،کارخانه ی کربنات سدیم‌و ......

- قنات این پدیده ی انسانی با عمری برابر با تاریخ کهن ایران به سبب ویژگی هایی که هم اکنون از نظر ساختمان هم اهمیت دارد ، مورد توجه هر گردشگری می تواند قرار بگیرد که خوشبختانه در جای جای شهرستان سرخه این ابتکار ، نبوع و اثر به چشم می خورد .

- قالی بافی ، گلیم بافی ، جاجیم بافی ، شال ، کلاه ، دستکش بافی ، حوله بافی ، روفرشی و چادرشب بافی از جمله صنایع دستی شهرستان سرخه اعم از شهر سرخه و روستاهای آن است که غالباً توسط زنان انجام می گیرد .

- شیوه و زندگی عشایر نیمه کو چنده ی روستای افتر و مؤمن آباد از گذشته تا به امروز در ییلاق و قشلاق از جمله جاذبه های گردشگری شهرستان سرخه به شمار می رود .نوع مطلب :سرخه، 
برچسب ها :جاذبه های گردشگری شهرستان سرخه، گردشگری شهرستان سرخه، شهرستان سرخه، سرخه، محمدحسین احسانی،
لینک های مرتبط :


یکشنبه 29 بهمن 1396 03:42 ب.ظ
نظر در سمنان
Award winning panorama design, installation & upkeep.
شنبه 21 بهمن 1396 07:42 ق.ظ
نظر در سمنان
My brother recommended I might like this website.
He was totally right. This post actually made my day.
You cann't imagine simply how much time I had spent for
this information! Thanks!
جمعه 20 بهمن 1396 04:35 ب.ظ
نظر در سمنان
I really like looking through an article that will make men and women think.
Also, many thanks for permitting me to comment!
پنجشنبه 19 بهمن 1396 07:09 ق.ظ
نظر در سمنان
Are home inspections crucial for new houses?
چهارشنبه 18 بهمن 1396 07:11 ق.ظ
نظر در سمنان
My remote storage door opener stopped working.
یکشنبه 21 آبان 1396 08:56 ق.ظ
نظر در سمنان
Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how could i
subscribe for a blog web site? The account helped
me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted
of this your broadcast offered bright clear concept
یکشنبه 21 آبان 1396 12:06 ق.ظ
نظر در سمنان
When someone writes an article he/she maintains the idea
of a user in his/her brain that how a user can understand it.
Therefore that's why this piece of writing is outstdanding.

Thanks!
جمعه 19 آبان 1396 07:35 ق.ظ
نظر در سمنان
Yesterday, while I was at work, my cousin stole my apple ipad and tested
to see if it can survive a 25 foot drop, just so she can be a
youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has
83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!
شنبه 23 شهریور 1392 08:29 ق.ظ
نظر در سمنان

روی تابلو سبز نوشتن سرخه
یکشنبه 13 مرداد 1392 10:16 ق.ظ
نظر در سمنان
سلام استاد احسانی. خوشحالم از دیدن مطلب شما در مورد شهرستان سرخه. من توفیق شاگردی شما رو داشتم. دلم براتون تنگ شده. تو تیزهوشان شاگرد شما بودم
دوشنبه 3 تیر 1392 11:29 ب.ظ
نظر در سمنان
آقای احسانی عزیز،
دست مریزاد،خسته نباشی
رستنه كه سورجا،تا دام گارم
سه شنبه 31 اردیبهشت 1392 06:27 ب.ظ
نظر در سمنان
جاداره که از آقای احسانی تشکر ویژه داشته باشیم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


 
 
برچسب ها
پیوندها
آخرین مطالب