هم استانی شنبه 6 آبان 1391 05:13 ب.ظ نظرات ()
نماینده مردم شهرستان های شاهرود و میامی از انتقال دبیر خانه دائمی دو سالانه سفال کشور به شاهرود خبر داد.
کاظم جلالی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به دیدار با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از انتقال دبیرخانه دائمی دو سالانه سفال به شاهرود خبر داد و گفت: در دیدار با سید محمد حسینی ضمن تبادل نقطه نظرات فرهنگی به نتایج خوبی در زمینه های رشد و تعالی فرهنگ شهرستان رسیدیم.

خبر کوتاه بود اما سوالات بینهایت زیادی که دل هر سمنانی منصف و غیرتمندی را به درد میاورد را در اذهان شکل داد..
سال هاست در شاهرود سمنان را به تعدی به داشته های شاهرود متهم میکنند و جلالی نماینده شاهرود مدام در سخنانش تکیه کلام اصلی اش را به این موضوع اختصاص میدهد .در حالیکه در عمل شاهد این موضوع هستیم که تعدی اصلی و چشم داشت به داشته های مرکز استان چه در قالب تهدید و چه در قالب تطمیع سیاست اصلی این دوستان شده است.
همگان از برگزاری موفق و بی نظیر  دهمین دو سالانه سفال کشور در سمنان خبر دارند و میداند که تمام هنرمندان و تلاشگران عرصه هنر استان و شهر سمنان در برگزاری این دوسالانه سنگ تمام گداشتند و کاری کردند کارستان .همین اجرای موفق باعث انتقال دبیرخانه دائمی این دوسالانه به سمنان گردید.
اما اکنون معلوم نیست به چه استدلالی و با کدامین توجیه دبیرخانه دائمی از سمنان به شاهرود منتقل میشود و ظاهرا آب هم از آب تکان نمیخورد.
فقط ذکر چند نکته خالی از لطف نیست
۱) سمنان از دیرباز مهد سفال و سرامیک کشور بوده و سفال سمنان دارای قدمتی چندین هزار ساله است.
۲) اساتید مبرز و برجسته سفال در شهر سمنان وجود دارند که بعضا صاحب سبک بوده و حتی در سطح جهانی نیز حدفهای زیادی برای گفتن دارند. استاد ماشاء الله عمید و استاد دکتر ناظمیان و بسیاری دیگر
۳) دانشکده هنر دانشگاه سمنان رشته سفال را  بشکل کاملا تخصصی آموزش داده و اخیرا مقطع کارشناسی ارشد آن در دست تدوین و نگارش است.
۴) ساختار تشکیلاتی و سازمانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان و نیز انجمن سفال سمنان برای این موضوع دیده شده و برگزاری موفق دوسالانه سفال کشور در سمنان این موضوع را اثبات مینماید.
۵) کلیه نهادها و سازمانهای استان و شهرستان نظیر شورای اسلامی شر و شهرداری همواره یار و یاور این موضوع بوده و انتقال دبیرخانه دائمی دوسالانه سفال کشور در زمان شهرداری جناب مهندس خسروی نماینده محترم و محجوب فعلی مردم سمنان در مجلس صورت گرفته است
۶)مهندس خسروی نقشی بینظیر در انتقال دبیرخانه به سمنان داشند و اکنون انتظار میرود مثل همیشه  تلاشی مضاعف بر احقاق این حق تضییع شده سمنان داشته باشند.
۷) ازهنرمندان و مسئولین هنری استان بخصوص مدیر کل فرزانه و اندیشمند فرهنگ و ارشاد اسلامی استان جناب آقای سوقندی انتظار میرود از این ظلم مضاعف بر کل مجموعه هنری استان جلوگیری و با مکاتبه با وزیر محترم فرهنگ و اراد اسلامی مانع این اجحاف مضاعف  بر پیکره هنری استان گردند.
۸)انتقال این دبیرخانه بیش از آنکه جفا در حق مرکز استان باشد جفا در حق ۶ شهرستان دیگر استان بوده و عملا سایر شهرستانهای استان را ز حق مسلم خود محروم مینماید.
یادمان باشد دیروز به ناحق اداره کل  راه و راه آهن و پارک علم  وفناوری و سازمان تبلیغات و مرکز تحقیقات کشاورزی و دخانیات و ….. از پیکره مرکز استان جدا کردند و امروز دبیرخانه دوسالانه سفال را .میتوانیم بنشینیم و نظاره گر جدایی جز جز ساختار اداری و سیاسی  از مرکز استان باشیم و دم بر نیاوریم تا فردا از مرکز استان تنها قالبی تهی و شیری بدون یال و کوپال و اشکم را شاهدباشیم.
وقتی سهم جمعیت بزرگترین شهر استان با حدود ۱۶۰ هزار نفر جمعیت(بیش از ۲۰ هزار نفر اختلاف با دومین شهر) و مرکز استان که یک سوم کل جمعیت استان را تشکیل میدهد فقط ۱۸ درصد از اعتبارات استانی است  و کسی دم برنمی آورد.وقتی شهر ما تنها مرکز استانیست که رشته پزشکی دانشگاه ازاد آن در دو شهر غیر مرکز استان هستند .وقتی سمنان تنها مرکز استانیست که پارک علم و فناوری واداره کل راه و راه اهن  وشرکت نفت و سازمان تبلیغات آن در جایی جدای از مرکز استان قرار دارد و ما دم بر نمی آوریم .چه انتظاری دارید که دردمان از غصب حق مسلمان در انتقال دبیرخانه دوسالانه سفال کشور از سمنان به جای دیگری به گوش کسی برسد؟