مهرداد دوشنبه 13 شهریور 1391 10:35 ق.ظ نظرات ()

پس از اشتباه‌های عمدی درباره درج نام «خلیج فارس» در نقشه‌های دیجیتال پروازهای شركت‌های هواپیمایی اماراتی، این‌بار در این نقشه‌ها «شاهرود» شهری بین «قزوین» و «تبریز» شده است.

به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، این روزها در پروازهای شركت هواپیمایی امارت به مقصد یا از مبداء تهران، در مانیتورهای پیش روی هر صندلی كه علاوه بر استفاده‌های ارتباطی و تفریحی، نماهایی مربوط به پرواز در حال انجام را در قالب نقشه‌های انیمیشنی ارایه می‌كنند، دو شهر سمنان و مشهد در سمت راست تهران و دو شهر قزوین و تبریز در سمت چپ آن و چند شهر دیگر هم در جنوب و شمال كشور نمایش داده می‌شوند؛ اما نكته تعجب‌ برانگیزی در این نمایشگرها، در جانمایی شهر شاهرود بروز یافته و به‌جای آن‌كه بین دو شهر سمنان و مشهد در سمت راست نقشه قرار گیرد، به جهت مقابل نقل مكان كرده و شهری بین قزوین و مشهد در نظر گرفته شده است.

هواپیماهای شركت‌های هواپیمایی امارات پیشتر هم سابقه شیطنتی درج نام جعلی یا عنوان كلی «خلیج» به‌جای نام بین‌المللی و رسمی «خلیج فارس» داشتند كه در زمان خود با واكنش‌هایی مواجه شد. حالا هم در نقشه‌های پروازهای یادشده از درج نام «خلیج فارس» و «دریای عمان» از اساس صرف نظر شده است. این در حالی است كه نام «دریای خزر» و حتی برخی مناطق جغرافیایی داخل ایران و شهرهای كشورهای همسایه در این نقشه‌ها درج شده است.