خبرنگار بسطام دوشنبه 30 مرداد 1391 10:25 ق.ظ نظرات ()

جناب شریعتمدار تهرانی ،بجای اینکه شما بخواهید با طرح شهرستان شدن بسطام و بیارجمند که خواسته اکثریت مردم شاهرودمی باشد مخالفت کنید بهتر است درحوزه کاری خود (شورای شهر و شهرداری ) جواب قانع کننده ای برای سوالات زیر پیدا کنید :

دلایل مخالفت شریعتمدارباشهرستان شدن بسطام وبیارجمند+پاسخ یک کارشناس
عضو شورای شهر شاهرود که چندی پیش شهرستان شدن بسطام و بیارجمند را باعث تجزیه و ضعیف شدن شهرستان شاهرود بیان کرده بود پس از واکنشهای منفی مردم ، دلایل مخالفت با این طرح را اعلام کرد .

این دلایل که درشماره 136 دو هفته نامه شاهرود پیام آمده به شرح زیر می باشد :

شریعتمدار در قسمتی از سخنانش به سخنان خلخالی معاون سیاسی امنیتی استاندار سمنان اشاره کرده است که چندی پیش گفته بود" شهرستان شاهرود قابلیت استان شدن ندارد زیرا حد نصاب جمعیتی برای تشکیل یک استان جدید یک میلیون نفر می باشد" .

سخنگوی شورای شهر شاهرود چند سوال در این زمینه مطرح کرده و گفته است که بنده به عنوان وکیل مردم در شورای شهراز پاسخ به سوالات زیر عاجزم و به ناچا ر از مقامات مسئول و کارشناسان محترم مسائل سیاسی اجتماعی درخواست جواب دارم :

1- شکل گیری ادارات مختلف شهرستان شاهرود براساس نیازهای این شهرستان بزرگ شکل گرفته است که بخش عمده بودجه و هزینه آنها از محل سهم بودجه جاری شهرستان تامین می شود . با کوچک شدن شهرستان و عدم نیاز به این همه امکانات و پرسنل تکلیف این نهادهاو ادارات چه می شود ؟ آیا با ز هم این ادارات با همین وسعت باقی می ماند ؟ در این صورت با کدام بودجه اداره خواهد شد ؟ و چه خواهند کرد ؟ویا در حد ادارات یک شهرستان کوچک ، کوچک می شوند ؟

2- تکلیف فرمانداری ویژه چه می شود ؟ آیا یک شهرستان کم جمعیت و کم وسعت مثل شاهرود که پس از جدا شدن میامی و احتمالا بسطام و بیارجمند به فرمانداری ویژه نیازمند است ؟ براساس کدام ویژگی ؟

3- تکلیف اداره کل راه و ترابری چه می شود ؟ آیا با کاهش طول راه ها ی شهرستان که بخش وسیعی از آن در حیطه شهرستان های جدید قرار خواهد گرفت باز هم توجیهی برای حضور اداره کل در شاهرود باقی خواهد ماند ؟ شرکت نفت چه ؟ راه آهن شمالشرق چه ؟

4- با توجه به قراردادشتن مخازن آب شرب شهر شاهرود در موقعیت کنونی و جدا شدن آنها از حیطه اختیارات شهرستان شاهرود تکلیف آب شرب شهر به چه صورت در خواهد آمد ؟و آیا بازهم می توان به آب قطری واقع در شهرستان احتمالی بسطام و کالپوش در موقعیت شهرستان میامی ، امیدوار بود ؟

5- با توجه به سیاستگذاری شهرستان شاهرود از دیر باز براساس رشد کشاورزی و عدم شکل گیری زیر ساختها توسعه صنعتی و تولیدی د رآن با انتزاع شهرستان میامی و احتمالا بسطام و بیاجمند یعنی اقطاب عمده کشاورزی شهرستان شاهرود ، برای رشد و توسعه آتی شهر چه پیش بینی هایی شده است و جمعیت کثیر اداری این شهر که ارتزاق و معیشت آنها از مجاری حقوق است که سهم عمده آن از محل بودجه جاری شهرستان تامین می شود ، با انتقال ادارات مربوطه به مراکز خودشان یعنی شهرستانهای جدید ،چه خواهند کرد ؟

پاسخ یک کارشناس به ابهامات آقای شریعتمدار تهرانی :

برادر عزیز آقای شریعتمدار تهرانی از شما انتظار داشتیم به عنوان یک عضو شورای شهر حداقل دلایلی که د رخصوص مخالفت خود با شهرستان شدن بسطام و بیارجمند بیان می کنید یک دلایل پخته و کارشناسی باشد نه اینکه بطور خیلی سطحی به قضیه نگاه کنید .

جنابعالی هم مثل شهروندان عادی به سخن معاون محترم استاندار که یکی از کارمندان سیستم اجرایی می باشد استناد می کنید. مگر می شود در حالی که ریاست محترم جمهوری دلایل استان شدن را جمعیت یک میلیون نفری ذکر می کند کارمند اجرایی در یک استان سخنی خلاف سخن ریاست جمهوری بیان کند؟

البته همانطور که میدانید چند نقطه در کشوروجود دارد که تقاضای استان شدن دارند وریاست محترم جمهور جدیدا این موضوع سقف جمعیتی را اعلام کرده که جلوی سرعت زیاد تولد استانهای جدید را بگیرد و گرنه حدود 10 استان در کشور داریم که جمعیت آنها حدود ششصد هزار نفرتا 900هزار نفر است (بعنوان مثال استان سمنان و ایلام وخراسان جنوبی و...)و اگر قرار به جمعیت یک میلیونی باشد استانهانی که جمعیت کمتری دارند باید با دیگر استانها ادغام شوند ، آیا این کار غیر ممکن صورت خواهد گرفت ؟

جنابعالی در دیدار جمعی از شهروندان شاهرود با دکتر لاریجانی ریاست محترم مجلس شورای اسلامی که سال گذشته صورت گرفت به گونه ای صحبت کردید که موافق استان شدن بودید حتی در آن جلسه یکی از سخنرانان مهمترین خواسته مردم شاهرود را استان شدن ذکر کردند حال چه اتفاقی افتاده که شما مخالف این طرح شده اید ؟

نکته دیگری که شاهرود را ازدیگر متقاضیان استان شدن متمایز می کند مساحت زیاد شهرستان های شاهرودو میامی می باشد که مجموع مساحت این دو شهرستان از برخی استانهای کشور بیشتر است و این قابلیت بسیار مهمی است زیرا در بسیاری از کشورهای اروپایی مساحت نقش مهمتری نسبت به جمعیت ، در تقسیمات کشوری ایفا می کند که متاسفانه در کشور ما در تقسیمات کشوری نقش مساحت کمتر مورد توجه قرار می گیرد .

دلایل اروپائیان این است که اگر تقسیمات کشوری براساس جمعیت صورت گیرد بعلت متمرکز شدن امکانات در نقاط پرجمعیت ، شهرهای پرجمعیت روز بروز بر جمعیتشان افزوده تر می شود وبالعکس نقاطی که جمعیتشان کمتر است سیر نزولی طی می کنند .

عینا این قضیه در سمنان تحقق یافته و شاهد هستیم بعلت تمرکز امکانات در مرکز استان ، جمعیت از نقاط دیگر استان به مرکز استان هجوم برده اند.و بالعکس نقاط محرومی در در بیارجمند و میامی بیشتر سکنه خود را از دست داده اند .

ولی اگر تقسیمات بر اساس مساحت باشد هم دسترسی مردم به امکانات راحت تر می شود و هم اینکه در دراز مدت باعث تعادل جمعیتی در کشور خواهد شد .


در خصوص بند 1

شکل گیری ادارات مختلف در شهرستان های بسطام و بیارجمند باعث تقسیم کار و کم شدن حجم کاری در شهرستان شاهرود خواهد شد و مقدار زیادی از بروکراسی شدید اداری شهرستان شاهرود کم خواهد شد و این قضیه باعث سرعت در کارها و رونق در سرمایه گذاری و رضایت ارباب رجوع در شهرستان شاهرود و همچنین شهرستانهای بسطام و بیارجمند خواهد گردید .

در خصوص بند 2

شما بفرمائید که فایده فرمانداری ویژه در این چند سال چه بوده است ؟ و آیا دولت کریمه اگر امتیازی را به شهرستانی بدهد دوباره آن را می گیرد ؟ تا حالا این قضیه در کشور ما سابقه نداشته است ؟

پس هر چند که فرمانداری ویژه خاصیتی ندارد ولی این امتیاز هم از شاهرود گرفته نمی شود!

در خصوص بند 3

حتما استحضار دارید که تصمیم در خصوص جابجایی ادارات کل راه و ترابری و راه آهن و شرکت نفت بعلت وظیفه حساس آنها یک تصمیم فرا استانی است و از آنجائیکه در زمان رژیم گذشته با کار کاشناسی دقیق این مهم صورت گرفته و یک از دلایل مهم آنها نیز مرکزیت شهرستان شاهرود در فاصله دو قطب جمعیتی مهم کشور یعنی تهران - مشهد می باشد هر گونه جابجایی این ادارات کل باعث خدشه وارد شدن به وظایف آنها می شود و هیچ دولتی نیز حاضر به انجام این کار نخواهد شد .

جدای از بحث کارشناسی ، نماینده سابق سمنان در مجلس و برخی دیگر از افراد صاحب نفوذ، بارها قصد داشتند به هر طریقی این ادارات کل را به سمنان منتقل کند که با مخالفت دکترکاظم جلالی روبرو شدند و مطمئنا تا زمانیکه شاهرود افرادی مانند دکتر جلالی را دارد به هیچ وجه انتقال این مراکز به سمنان صورت نخواهد گرفت .

همچنین اگر شما نگران انتقال این مراکز به سمنان بودید چرا در زمانیکه نماینده سمنان قصد داشت این مراکز را به شهر خودش منتقل کند جنابعالی کوچکترین واکنشی به این قضیه نشان ندادید و هم اکنون این قضیه را مطرح کرده اید ؟


در خصوص بند 4

برادر عزیز مگر قوانین هر شهرستان در کشورما با شهرستان دیگر تفاوت دارد که اگر مثلا بسطام شهرستان شود آب را به روی شاهرودمی بندند .

خوب میدانید که قوانین کشوری است و در خصوص تامین آب نیز دولت موظف است آب تمامی شهرها را تامین کند و دستورات دولت در خصوص انتقال آب ازیک منطقه به منطقه دیگر لازم الاجراست و به تقسیمات کشوری ربطی ندارد .

در خصوص بند 5

جناب شریعتمدار بفرمائید این قطب کشاورزی که ذکر کردید تا کنون چه منافعی برای ما داشته است آیا غیر از این بوده که تمام بدبختی ها ی ما از آن زمانیست که شاهرود قطب کشاورزی شده؟کاش هر چه زودتر این مناطق کشاورزی(بسطام و بیاجمند ) مستقل بشوند تا بالاخره شهروندان شاهرودی تکلیف خودشان را بدانند و مسئولان فکری کنند که حداقل چند کارخانه تولیدی و صنعتی در این شهرستان ایجاد شود .

در ضمن شما نگران ارتزاق کارمندان ادارات شهرستان شاهرود نباشید ! خداوند بزرگ است و روزی رسان !

جناب شریعتمدار تهرانی ،بجای اینکه شما بخواهید با طرح شهرستان شدن بسطام و بیارجمند که خواسته اکثریت مردم شاهرودمی باشد مخالفت کنید بهتر است درحوزه کاری خود (شورای شهر و شهرداری ) جواب قانع کننده ای برای سوالات زیر پیدا کنید :

1-چرا طرح تعریض فلکه مرکزی شهر بعد از دو دهه شعار دادن انجام نمی شود .

2- چرا باید شهر شاهرود بیشترین بافت فرسوده استان را دارا باشد ،اگر خدایی ناکرده زلزله پرقدرتی رخ دهد شورای شهر و شهرداری در برابر تهدید جان شهروندان چه پاسخی دارد ؟

3-عدم اجرای پل هفت تیر

4-عدم تعریض پل سرچشمه

5-چرا بروکراسی اداری در شهرداری شاهرود بقدری زیاد است که برای گرفتن یک پروانه به طور معمول باید بیش از بیست روز دوندگی کرد در صورتیکه در برخی شهر ها سه روزه پروانه ساختمانی صادر می گردد ؟در خصوص صدور پایان کار ،احکام ماده 100و ... نیز وضع بهتر از این نیست !

6-پاسخ شهرداری در خصوص تعریض خیابان جنب پادگان و چند طرح دیگر که سالهاست بی نتیجه مانده چیست ؟

7-چرا شورای شهر پیگیر آن نیست که جلسات ماده 5 بطور دائمی در شاهرود برگزار شود و چرا روند بررسی اکثر پروژهای ساختمانی بزرگ که به این کمیسیون ارجاع داده می شود چندین ماه طول می کشد ؟

8- در خصوص فرودگاه شاهرود ،شورای شهر و شهرداری چه اقدامات حمایتی بعمل آورده اند ؟چرا باید فرودگاه شاهرود تعطیل شود ؟

9- چرا فضای سبز شاهرود بیش از یک دهه است که رشد محسوسی نداشته وفضای تفریحی شهر منحصر شده به پارک آبشار و بلوار شاهرود ؟

10- چرا اعضای شورای شهر و شهردار محترم در خصوص طرحهای بزرگ شهر با مردم جلسه نمی گذارند و به سوالات مردم دراین خصوص پاسخ نمی دهند ؟

و دهها سوال دیگر در حوزه وظایف شورای شهر که تاکنون پاسخی برای آن پیدا نشده است .

برگرفته از شاهوار نت