مهرداد یکشنبه 25 اردیبهشت 1390 12:03 ق.ظ نظرات ()
به گزارش خبرگزاری فارس، علی‌اكبر جلالی ظهر امروز در همایشی كه در این ارتباط در شاهرود برگزار شد، اظهار داشت: در استان سمنان به عنوان نخستین استان الكترونیكی كشور، 17 شهر الكترونیك پیاده‌سازی شده است.
وی گفت: اكنون تمام شهرهای استان سمنان حتی میامی، مجن، بسطام و كلاته‌خیج نیز به امكانات شهرهای الكترونیكی مجهز شده‌اند.
جلالی افزود: در هزاره سوم، انسان برای توسعه و پیشرفت باید جهانی بیندیشد و توسعه و پیشرفت در جهان به صورت شتابان رو به جلو در حركت است و ما باید بدانیم در این جهان، در كجا ایستاده‌ایم.
پدر فناوری اطلاعات ایران با تاكید بر اینكه در جهان كنونی نباید نگاه و نگرش خود را محدود كنیم، گفت: باید در جهان تكنولوژی، به دانش روز وصل باشدو با بهره‌گیری از اتصال به شبكه، كار اقتصادی و روزمره خود را انجام داد.
وی بیان كرد: در شهرهای الكترونیك بسیاری از خدمات نظیر خرید بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما توسط اینترنت و بدون اینكه شهروندان از خانه‌های خود خارج شوند، امكان‌پذیر است.
پدر فناوری اطلاعات ایران با بیان اینكه در استان سمنان و به خصوص در شرق استان مشكل اشتغال وجود دارد، گفت: در شهرهای الكترونیك، امكان ایجاد 11‌هزار و600 شغل وجود دارد.
وی تاكید كرد: پشتیبانی و فرهنگ‌سازی برای ایجاد شهرهای الكترونیك از مواردی است كه در زمان استقرار این دفاتر در نقاط و شهرهای مختلف باید مورد توجه باشد.
پدر فناوری اطلاعات ایران افزود: دولت در مورد شهر الكترونیك تنها نقش حمایتی دارد و تمام امور مربوط به شهر الكترونیك در بخش خصوصی انجام می‌شود.
وی گفت: در آینده دفتر شهرهای الكترونیك در تهران و دفاتر سرپرستی آن در مراكز استان‌ها تشكیل می‌شود.
جلالی با اشاره به اینكه شهرداری‌ها در صورت داشتن توانایی برای ایجاد دفاتر شهرهای الكترونیك باید وارد عمل شوند، گفت: با ایجاد بسترهای مناسب در آینده این دفاتر موجب اشتغالزایی می‌شوند.
وی با بیان اینكه شهرهای الكترونیك با تجمع خدمات هزینه‌های پراكنده را كاهش می‌دهند، اظهار داشت: شهر الكترونیك هم‌اكنون در مرحله توسعه قرار دارد و هیچ اقدام عملیاتی برای آن انجام نشده است.
طراح و كارشناس شهرهای الكترونیك كشور افزود: ایجاد شهر الكترونیك پنج مرحله دارد كه هم‌اكنون مرحله نخست آن در حال اجراست.