مهرداد شنبه 20 آذر 1389 09:59 ب.ظ نظرات ()
به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان به نقل از اداره كل مدیریت بحران استان سمنان، این اداره كل در اطلاعیه‌ای اعلام كرد: بررسی نقشه‌های پیش‌یابی نشان می‌دهد، تا روز آینده (یكشنبه) در تمام استان سمنان دمای هوا بین چهار تا هفت درجه افزایش خواهد داشت، از این رو آتش‌سوزی جنگل‌ها متحمل خواهد بود.
این اطلاعیه می‌افزاید: از روز یكشنبه یك سامانه بارشی از نوار غربی وارد كشور می‌شود كه فعالیت این سامانه روز دوشنبه و سه‌شنبه استان سمنان را در برگرفته و سبب بارش باران و وزش باد و در مناطق سردسیر و در مناطق كوهستانی سبب بارش برف خواهد شد.
همچنین می‌خوانیم: در این مدت، آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن رودخانه‌های فصلی نیز دور از انتظار نیست.
با تلاش ماموران، نیروهای امدادی و مردمی آتش‌سوزی در جنگل ابر شاهرود در جغرافیای استان سمنان در روزهای اخیر مهار شده است.
با حضور به موقع نیروهای امدادی و مسئولان استان سمنان در منطقه و فعالیت نیروها خوشبختانه آتش در این جنگل در اسرع وقت مهار شده است.
اخیرا در این آتش‌سوزی نزدیك به 30 هكتار از اراضی جنگل ابر شاهرود طعمه حریق شد.
جنگل ابر از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگل‌های ایران است كه با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یكی از منحصر به فردترین زیست‌بوم‌های كشور محسوب می‌شود. این جنگل در حدود ۵۰ كیلومتری شمال‌شرق شهر شاهرود در استان سمنان و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر و در استان گلستان در كنار روستای ابر قرار دارد.
این جنگل بیش از 14 هزار هكتار وسعت دارد و به خاطر اینكه در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است.