مهرداد سه شنبه 16 آذر 1389 10:58 ق.ظ نظرات ()
به گزارش خبرگزاری فارس، محمد اسماعیل مطلق در حاشیه سمینار كشوری سلامت باروری در بوشهر افزود: هم اینك آموزش قبل از ازدواج به صورت مختصر و در حدود یك ساعت انجام می‌شود. با افزایش ساعت آموزش قبل از ازدواج، زوج‌ها در زمنیه روابط اجتماعی، معنوی، عاطفی، جنسی و جلوگیری از بارداری ناآگاهانه و شناخت بارداری آگاهانه، مسئولانه و آزادانه آموزش می‌بینند.

مطلق بیان كرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد، 70 درصد مرگ و میر مادران به علت بیماری‌های زمینه‌ای است كه قبل از بارداری و زمان بارداری برای آنها اتفاق می‌افتد.

دانشیار دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز اضافه كرد: هم اینك 5/97درصد زایمان‌ها در كشور توسط افراد دوره دیده انجام می‌شود اما بیشترین میزان مرگ و میر مادران مربوط به 5/2درصد باقیمانده است كه توسط ماماهای سنتی و آموزش ندیده انجام می‌شود.

وی گفت: هر چند میانگین مرگ مادران 24در 100هزار تولد زنده است اما در برخی استان‌ها از جمله سیستان و بلوچستان این رقم بالاتر است به طوری كه از ابتدای امسال تاكنون 30مرگ مادر در این استان ثبت شده است.

این مقام مسئول افزود: وقتی بحث عدالت در سلامت مطرح می‌شود باید همه شهروندان ایرانی از نظر دسترسی به خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی كه منجر به افزایش امید به زندگی می‌شود، یكسان باشند.

* امید به زندگی سمنانی‌ها 2 سال بیشتر از سایر ایرانیان

مطلق ادامه داد: میانگین كشوری امید به زندگی برای زنان 73 سال و برای مردان 72سال است اما این شاخص در برخی استان ‌ا مثل استان سمنان برای مردان حدود 73 سال و برای بانوان 75سال است.

وی با بیان اینكه وضعیت مرگ مادران در بوشهر نسبت به سال گذشته مطلوب تر شده است گفت: از ابتدای امسال تاكنون 4 مادر در زمان تولد فرزندشان جان خود را از دست داده‌اند.

مدیر كل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهارداشت: افزون بر اقدام‌های دولت برای دسترسی یكسان همه شهروندان ایرانی به خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی، خانواده‌ها نیز در ارتقای شاخص‌های امید به زندگی نقش آفرین هستند.

وی گفت: در همین راستا طرح مراقبت از خود در خانواده با هدف ارایه خدمات بهداشتی، درمانی و آموزشی در خانه به وسیله خانواده‌ها توسط این وزارتخانه در دست تدوین است.

مطلق افزود: در این طرح تلاش می‌شود تا میانگین امید به زندگی در كشور از 73سال برای خانم ها به 75سال و برای آقایان نیز از 72 سال به بالای 73سال افزایش یابد.