مهرداد سه شنبه 2 آذر 1389 01:00 ق.ظ نظرات ()
خبرگزاری موج - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان گفت: با اجرایی شدن مصوبات دور اول و دوم سفر هیات دولت، آب مورد نیاز شرب و صنعت تمام شهرستان های این استان تا افق 1415 تامین می شود.

به گزارش موج به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای سمنان، اتابک جعفری رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل این شرکت، پیشرفت مصوبات دور اول سفر به این استان را 85 درصد اعلام و تصریح کرد: در سفر اول هیات دولت، بخش آب این استان در مجموع 9 مصوبه داشته که از این تعداد، چهار پروژه اجرایی و پنج پروژه مطالعاتی است.
مهندس اتابک جعفری یادآور شد: پیش بینی اعتبار برای تسریع در احداث سد کالپوش شاهرود و شبکه آبیاری و زهکشی آن از جمله پروژه های مصوب دور اول سفر بوده که از مهم ترین اقدامات آن تملک اراضی، برق رسانی، خاکبرداری، حفاری و تزریق و احداث راه های دسترسی خط انتقال آب است و این طرح تاکنون 60 درصد پیشرفت فیزیکی دارد .
جعفری اعتبار مورد نیاز برای اجرای این پروژه را 300 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: طی سال های 86 تا 88، مبلغ 92 میلیارد و 540 میلیون ریال برای اجرای این طرح اختصاص یافته است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سمنان درخصوص مصوبات اتمام مطالعات طرح جامع تامین آب شهرها و مجتمع های روستایی و صنایع استان و تامین اعتبار برای شروع مطالعه تامین آب مورد نیاز استان در افق چشم انداز 20ساله از حوضه های همجوار، گفت: برای اجرای این طرح ها تاکنون مطالعه مرحله اول تامین آب شرب و صنعت شهرستان های سمنان و مهدیشهر (سد فینسک) پایان یافته و مراحل تصویب را سپری می نماید و عملیات آب رسانی به شهر دامغان نیز درحال اجرا است.
مهندس جعفری با اشاره به مصوبه اختصاص اعتبار مورد نیاز تکمیل مطالعات طرح مطالعه و انتقال آب از حوضه های آبریز مجاور به شاهرود اظهار داشت: در همین راستا مطالعه مرحله اول تامین آب شرب و صنعت شهرستان شاهرود به اتمام رسیده است.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سمنان در خصوص مصوبه مطالعه منابع کارستی (سازندهای سخت) برای تامین آب شرب شهرها و صنایع گفت: این مصوبه در دور اول سفر به دلیل پیش بینی نشدن و اختصاص نیافتن اعتبار محقق نشد و در دور دوم سفر با عنوان مطالعات تامین آب از سازنده های سخت و مناطق کویری به تصویب رسید که توسط موسسه تحقیقات منابع آب در دست پیگیری است.
وی اظهار داشت: مصوبه انجام مطالعه امکان سنجی انتقال آب از سرشاخه های نکارود به سد مخزنی دامغان برای تامین آب مورد نیاز شرب و صنعت با انجام مطالعه امکان سنجی (فاز شناخت) به اتمام رسیده و مطالعه مرحله اول این طرح با پیشرفت فیزیکی 82 درصد در دست اقدام است.
مهندس جعفری درمورد مصوبه صدور مجوز تامین 100 لیتر آب مورد نیاز شهرک ها و نواحی صنعتی دامغان و شاهرود از محل صرفه جویی در مصارف کشاورزی و انجام طرح های تعادل بخشی (با توجه به توازن نداشتن توسعه صنعت و معدن در شهرستان‏های مذکور و ممنوعیت مناطق استحصال آب) گفت: اقدامات انجام شده درارتباط با جبران افت آب زیرزمینی دشت ها برای بررسی و اعلام تخصیص آب به وزارت نیرو ارسال شده و درحال پیگیری است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان، تامین اعتبار تکمیل و ترمیم کانال سیمین دشت گرمسار و ترمیم سد دامغان با هماهنگی معاونت راهبردی ریاست جمهوری در لوایح بودجه سنواتی را از دیگر مصوبات دور اول سفر اعلام کرد و افزود: عملیات اجرایی طرح تکمیل و ترمیم کانال انتقال آب سیمین دشت به گرمسار از سال 1387 شروع شده و در حال اجرا است و پیش بینی می شود تا پایان سال 90 به بهره برداری کامل برسد.
وی با بیان این که در سال های 87 و 88 بیش از 18 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این طرح اختصاص یافته است، گفت: اعتبار مورد نیاز برای اجرای این پروژه 235 میلیارد ریال است و در حال حاضر اجرای این طرح 25 درصد پیشرفت دارد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سمنان افزود: مطالعات رفتارسنجی و ترمیم سد دامغان نیز توسط مهندس مشاور انجام گردیده و به شرکت مدیریت منابع آب ایران ارائه شده که در حال بررسی نهایی است.
وی کمک به احداث سد خاکی مجن را آخرین مصوبه دور اول سفر هیات دولت عنوان کرد و گفت: عملیات اجرایی قرارداد اول شامل جاده دسترسی و جایگزین و ساختمان بهره برداری، برق رسانی و کالورت انحراف آب به انجام رسیده و مابقی عملیات اجرایی (بدنه، پی و سرریز سد) در حال اجراست.
وی افزود: از طریق منابع استانی پیگیر تامین اعتبار مورد نیاز برای ادامه اجرا بوده و پیش بینی می شود در صورت تامین اعتبار در سال 90 به مرحله آبگیری و بهره برداری برسد.
مطالعات قسمت اول تامین آب شرب شهرستان گرمسار شامل خط انتقال آب از سیمین دشت به گرمسار در قالب طرح ملی مطالعه، تامین و انتقال آب به اتمام رسیده و در قانون بودجه سال 89، اعتبار اجرایی این قسمت پیش بینی شده است.
وی گفت: مطالعات قسمت دوم طرح از سد نمرود تاسیمین دشت نیز توسط مشاور در حال مطالعه است و 95 درصد پیشرفت دارد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سمنان در خصوص مصوبه اتمام مطالعه احداث سد فینسک و پیش بینی اعتبار اجرایی در سال 89 نیز اظهار داشت: مرحله اول مطالعه سد و سامانه انتقال آب این طرح به اتمام رسیده و مراحل تصویب را طی می نماید و پیش بینی می شود این طرح با تخصیص اعتبار در سال 90 اجرایی گردد.
مهندس جعفری گفت: افزایش تخصیص آب در دشت های غیرممنوعه برای بخش صنعت و معدن استان از دیگر مصوبات دور دوم سفر است که دشتهای خارتوران (احمد آباد، زمان آباد و صالح آباد)یزدان آباد، چاه جام، سرکویر، دوزدهیر، دانیال، چاشم، آسوران، پرور، فرومد و عباس آباد جزء دشت های غیرممنوعه استان سمنان است و در صورت وجود درخواست برای استقرار صنایع، امکان تامین آب وجود دارد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای سمنان با بیان اینکه مصوبه کمک به مطالعه منابع آب در سازندهای سخت و مناطق کویری در دور اول سفر با عنوان مطالعه سازندهای سخت استان به تصویب رسیده بود، اظهار داشت: این طرح در دور اول سفر اجرایی نشد و در حال حاضر مطالعات سازندهای سخت حوضه پرور سمنان از محل اعتبارات طرح منابع آب سازندهای سخت در مناطق مستعد کشور، به اجرا گذاشته شده است.
مهندس جعفری در رابطه با مصوبه تکمیل مطالعات طرح های تامین آب شرب شهرستان های استان گفت: مطالعات فاز اول تامین آب شرب و صنعت شهرستان شاهرود نیز به اتمام رسیده است.
ایشان افزود: در همین زمینه عملیات اجرایی آب رسانی به شهر دامغان شامل تصفیه خانه و خط انتقال با پیشرفت فیزیکی 47 درصد در حال اجرا است.
وی همچنین در خصوص مصوبات بخش آب گفت: ماهیت مصوبات آب و به خصوص مصوبات مطالعاتی، بلند مدت است و طی مراحل مطالعاتی شامل فاز شناخت، مطالعات مرحله اول و دوم و در نهایت اجرا، مسیری طولانی طی می شود.