مهرداد شنبه 8 آبان 1389 12:03 ق.ظ نظرات ()

مصطفی كواكبیان با بیان این‌كه اطلاع‌رسانی قطره‌چكانی در مورد نحوه‌ اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌ها اثر معكوس دارد، گفت: دولت باید هرچه سریع‌تر در زمینه نحوه‌ی اجرای این قانون اطلاع‌رسانی كند؛ چرا كه قرار است خانواده‌ها به مدیریت اقتصادی زندگی‌شان بپردازند.

عضو فراكسیون خط امام(ره) مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در بازدید از غرفه‌ ایسنا در نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها با انتقاد از نحوه‌ی اطلاع‌رسانی دولت در مورد اجرای هدفمند كردن یارانه‌ها گفت: اطلاع‌رسانی قطره‌چكانی باعث می‌شود كه مردم خود را با شایعات سرگرم نمایند. این در حالی است كه با اطلاع‌رسانی شفاف دیگر مردم به شایعات توجه نمی‌كنند.

وی در ادامه با بیان این‌كه دولت بایستی قیمت‌ها را در طول 5 سال آینده اصلاح نماید، افزود: این‌كه چند درصد از قیمت‌ها امسال اصلاح می‌شود و چند درصد آن برای 4 سال آینده می‌ماند مشخص نیست و حتی ما نمایندگان نیز اطلاعی از آن نداریم. بنابراین این‌جا این سوال پیش می‌آید كه چه اشكالی وجود دارد كه مثلا در حوزه‌ی حامل‌های انرژی و یا كالاهای یارانه‌ای درصد افزایش قیمت‌ها مشخص شود.

نماینده‌ی مردم سمنان در خانه‌ی ملت هم‌چنین با انتقاد از مشخص نشدن مبلغ نحوه‌ی یارانه‌ها در مدتی معلوم گفت: در حال حاضر مشخص نیست 81 هزار تومان یارانه‌های نقدی كه در برخی از شهرها واریز شده است برای چند ماه مردم است. مگر قرار نیست كه خانواده‌ها به مدیریت اقتصادی زندگی‌شان بپردازند؟ پس مطمئنا باید آنها بدانند كه این پول برای چند ماه آنها در نظر گرفته شده است.

كواكبیان با تاكید بر این‌كه اطلاع‌رسانی به مردم باعث اعتماد بیشتر آنها به دستگاه‌های دولتی و داشتن آسودگی خاطر روانی می‌شود، گفت: با وجودی كه اعلام كرده‌اند در همه‌ی این موارد توضیحاتی را مطرح می‌كنند اما تا كنون این اتفاق نیفتاده است. به طور مثال در مورد قیمت بنزین اظهارنظرهای متفاوتی از سوی مسوولان مربوطه مطرح می‌شود، كه مطمئنا این نوع اطلاع‌رسانی اثر معكوسی را به دنبال خواهد داشت.

وی در ادامه خاطرنشان كرد: اگر دنبال جلوگیری از آثار زیان‌بار تورم هستیم، باید با تدابیری از تورم انتظاری نیز جلوگیری به عمل آید كه مطمئنا این نوع اطلاع‌رسانی تورم انتظاری را تشدید كرده و با حجم یارانه‌ها شوكی به جامعه وارد می‌شود. از این رو دولت بایستی هرچه زودتر در زمینه‌ی نحوه‌ی اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌ها اطلاع‌رسانی شفافی انجام دهد.

این نماینده‌ی مجلس هشتم در ادامه با بیان این‌كه مجلس هشتم به شدت طرفدار اجرای قانون هدفمند كردن یارانه‌هاست، گفت: از آن‌جا كه این قانون در مجلس هشتم تصویب شد و دولت دهم نیز این لایحه را به مجلس آورد، مجلس طرفدار اجرای آن است و معتقد است كه باید دولت را در اجرای آن كمك كرد.

كواكبیان افزود: مجلس و دولت بایستی با كمك یكدیگر این قانون را اجرا كنند كه این موضوع منوط به این است كه دولتی‌ها با مجلس هماهنگی بیشتری داشته باشند تا نمایندگان نیز به راحتی از دولت پشتیبانی كنند.

به گزارش ایسنا، مدیرمسوول روزنامه‌ی مردم‌سالاری هم‌چنین در آسیب‌شناسی از مهم‌ترین مشكل فضای رسانه‌ای كشور گفت: در حال حاضر شاهد اعمال برخی محدودیت‌ها از سوی دستگاه‌های حاكمیتی و دولتی و هم‌چنین از ناحیه‌ی اصحاب رسانه در فضای رسانه‌ای موجود هستیم.

وی افزود: گاهی در فضای رسانه‌ای شاهدیم كه ارباب رسانه، خودسانسوری‌هایی را انجام می‌دهند كه هیچ ضرورتی ندارد. بدان معنا كه خط قرمزهای خودساخته‌ای را بدون داشتن جنبه‌ی قانونی و واقعی اعمال می‌كنند كه این موضوع توسط عده‌ای دامن زده می‌شود و ارباب جراید را به خودسانسوری وادار می‌كند.

نماینده‌ی مردم سمنان در خانه‌ی ملت با تاكید بر این‌كه بایستی خط قرمزهای قانونی رعایت شود و هیچ نیازی به اعمال خط قرمزهای خودساخته نیست، گفت: به طور مثال در مورد این‌كه نباید مردم را از اجرای هدفمند كردن یارانه‌ها در كشور بترسانیم می‌توان در نشریات و جراید كار كرد و موضوعی منطقی و عقلانی است و حتی ممكن است رسانه‌ها نیز در این رابطه توصیه‌هایی نیز داشته باشند، اما این‌كه در انتقادی به دولت گفته شود كه چرا اطلاع‌رسانی شفاف صورت نمی‌گیرد و عملكردش به گونه‌ای است كه تنها شبهه برای مردم ایجاد می‌كند، خط قرمز تلقی نمی‌شود و حتی به نوعی كمك به اجرای صحیح هدفمند كردن یارانه‌ها نیز محسوب می‌شود.

نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌كه برخی اعمال محدودیت‌ها در مطبوعات، قانونی نیست و برخی دست‌اندركاران مطبوعات سلیقه‌ای برای خود اعمال محدودیت در نظر می‌گیرند، گفت: گاهی برخی از اصحاب رسانه تحت عنوان مقابله با جنگ نرم، محدودیت‌هایی برای خود اعمال می‌كنند كه جواب برعكس می‌دهد؛ به گونه‌ای كه آن عمل آنها در راستای جنگ نرم است. به عبارت دیگر با تجزیه و تحلیل مناسب می‌توان به این نتیجه رسید كه برخی اعمال سلیقه‌ها در راستای جنگ نرم انجام می‌شود.

كواكبیان در ادامه به ارایه‌ی مثالی پرداخت و گفت: ما در روزنامه‌ی مردم‌سالاری در موردی خاص پی‌گیری كردیم و متوجه شدیم كه آن مورد مصوبه‌ی شورای عالی امنیت ملی را ندارد و تنها دستگاهی خاص به صورت شخصی از روزنامه‌ها خواسته كه آن مطلب را منتشر نكنند و هیچ مبنای قانونی نداشته است.

مدیرمسوول روزنامه‌ی مردم‌سالاری در ادامه گفت: جدا از مشكلات مربوط به اقتصاد مطبوعات و مشكلات مرتبط با آموزش نیروهای حرفه‌ای در مطبوعات و به چالش كشیدن سایت‌های خبری و شبكه‌های اینترنتی و هم‌چنین پیشرفت وسایل فنی و دیجیتالی و ماهواره‌ای می‌توان گفت كه سرانه‌ی مطالعه‌ی مطبوعات در ایران حتی در مقایسه با برخی كشورهای همسایه پایین آمده است.

وی افزود: در دو دولت نهم و دهم تیراژ جمعی مطبوعات پایین آمده، البته ممكن است بگویند كه در حال حاضر 50 روزنامه داریم، اما اگر قرار است كه از این تعداد 47 روزنامه یك نوع حرف بزنند هیچ فایده‌ای ندارد. حداقل باید یك روزنامه باشد كه حرف‌های متفاوت از آنها را بگوید.

كواكبیان خاطرنشان كرد: از این رو بایستی با دقت در این نوع مسائل تمهیداتی اندیشیده شود تا پیشرفت‌هایی در جهت توسعه‌ی مطبوعات و افزایش تیراژ مطبوعات داشته باشیم.