مهرداد شنبه 27 شهریور 1395 11:16 ب.ظ نظرات ()

استاندار سمنان یکی از دستاوردهای سومین جشنواره ملی پسته ایران ـ دامغان را فراهم کردن شرایط و مقدمات لازم جهت ثبت ملی این محصول ارزشمند و سپس ثبت جهانی آن عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دامغان، محمد رضا خباز در آیین اختتامیه سومین جشنواره ملی پسته ایران ـ دامغان که با حضور مدیران استانی و شهرستانی، فرماندار، شهردار، اعضای شورای اسلامی،باغداران، کارشناسان، سرمایه گذاران در محل تالار همایش‌های جمعیت هلال احمر دامغان برگزار شد، اظهار داشت: پسته دامغان برترین و مرغوب‌ترین پسته جهان است.

نماینده عالی دولت در استان سمنان با اشاره به فعالیت‌ها و دستاوردهای سومین جشنواره ملی پسته ایران ـ دامغان، این جشنواره را فرصت مغتنمی برای معرفی جایگاه این محصول ارزشمند و شناسایی چالش‌های پیش روی توسعه، تولید و عرضه آن عنوان کرد و افزود: محصولاتی نظیر پسته ابزارها و امکاناتی هستند که خداوند در اختیار ما قرار داده، اما ما به شکل کامل و بهترین وجه از آنها استفاده نکرده‌ایم، امروز مشکلات کشاورزان ما نشان دهنده این عملکرد نامطلوب است.

استاندار سمنان با بیان اینکه نشست‌های برگزار شده با حضور میهمانان خارجی، مدیران، کارشناسان و سرمایه‌گذاران داخلی در جریان جشنواره سوم پسته دامغان تصمیمات گسترده و کارگشایی را سبب شده است، خاطر نشان کرد: مقدمات ثبت ملی پسته دامغان و سپس ثبت جهانی این برند ارزشمند در ادامه این مسیر فراهم شده است.

خباز با اشاره به برگزاری نشست تخصصی سرمایه‌گذاران و بهره‌برداران بخش کشاورزی استان سمنان در دومین روز جشنواره ملی پسته دامغان گفت: با کمک بخش خصوصی و دولتی 20 تفاهم‌نامه به ارزش 527 میلیارد تومان در بخش کشاورزی به امضاء رسید که بیش از 110 میلیارد تومان از رقم این تفاهم‌نامه‌ها مرتبط با شهرستان دامغان است.

تحول و توسعه بخش کشاورزی با ارتقاء دانش بهره برداران ممکن می‌شود

نماینده عالی دولت در استان سمنان با تأکید بر اینکه اگر می‌خواهیم کشاورزی و باغداری ما و محصول ارزشمندی همچون پسته دامغان، جایگاه حقیقی خود را در عرصه صادرات پیدا کند، باید به بخش آموزش توجه بیشتری داشته باشیم، تصریح کرد: تحول و توسعه بخش کشاورزی با ارتقاء دانش بهره‌برداران ممکن می‌شود و تولید کنندگان و بهره‌برداران استان باید آموزش و به روز کردن دانش خود را امری ضروری بدانند.

وی با اشاره به اینکه برگزاری دوره‌های آموزشی باید مطالبه کشاورزان و باغداران از مسئولان استان و جهاد کشاورزی باشد، افزود: هیچ کس نباید خود را از آموزش و دانش روز بی‌نیاز بداند، دوره های آموزشی با موضوع کاشت، نگهداری و برداشت محصول، سم‌پاشی، مصرف بهینه کود و آبیاری می‌تواند بسیاری از مشکلات باغداران و پسته کاران را کاهش دهد.

استاندار سمنان سرازیر شدن سود و ارزش افزوده پسته دامغان به جیب واسطه‌ها و دلالان و خالی ماندن دست تولیدکنندگان این محصول ارزشمند را حاصل نبود ساز و کار مناسب تولید تا عرضه، تعاونی‌ها و صنوف کارآمد دانست و گفت: پسته دامغان می‌تواند سرآمد پسته جهان باشد و استانداری سمنان آمادگی همکاری برای فراهم کردن شرایط صادرات این محصول و مذاکره با کشورهای هدف در این زمینه را دارد.