مهرداد پنجشنبه 5 آذر 1394 01:23 ق.ظ نظرات ()
به گزارش روابط عمومی استانداری سمنان : استاندار سمنان با اشاره به چالش ها و مشکلات استان بحث تامین آب را یکی از محورها و برنامه های کاری در استان برشمرد و افزود : برای تامین و انتقال آب تمام تلاش و مساعی را باید بکار ببریم . دکتر خباز افزود : بحث انتقال آب مورد بررسی قرار خواهد گرفت و با توجه به تاکید ریاست محترم جمهوری راهکارهای عملی و منطقی برای تامین آب بررسی و پیگیری خواهد شد . وی با اشاره به اینکه از 300 روستای استان در مواقعی 100 روستا با تانکر آبرسانی شدند و در شهرستانها مشکل کمبود آب وجود دارد باید برای تامین آب شرب ، آب کشاورزی و آب صنعتی تلاش نمود . استاندار سمنان با اشاره به اینکه آب مایه حیات است در این عرصه باید دو کار انجام پذیرد بحث تامین و انتقال آب پیگیری شود و استفاده بهینه از منابع آبی مورد تاکید قرار گیرد .
وی ادامه داد : امروز مصرف آب غرقابی در بخش کشاورزی دیگر جواب نمی دهد استفاده مکانیزه و قطره ای و گلخانه ای باید رواج پیدا کند . وی درخصوص صنعت هم افزود : حدود 2300 واحد تولیدی در استان وجود دارند که تعدادی غیر فعال، نیمه فعال و فعال هستند که بعضی از واحدها مشکلات مختلف نقدینگی دارند که باید این مشکلات بررسی و حل شود همچنین معادن غنی و مهمی در استان وجود دارد که باید زمینه بهره برداری و جذب سرمایه گذاری برای آنها مهیا باشد . دکتر خباز در خصوص مقوله کشاورزی در استان گفت : در زمینه کشاورزی باید به سمت کشاورزی مدرنیزه و مکانیزه و کشت گلخانه ای حرکت کنیم و از خاک و آب موجود برای بهره وری بالا، بیشتر استفاده شود . استاندار سمنان با اشاره به اینکه 6 % خاک در کشور و 1% جمعیت در استان وجود دارد فضای استان را برای جذب جمعیت و سریز آن مناسب برشمرد و افزود : با برقی کردن راه آهن می توان در تردد جمعیت به پایتخت و استان تسهیل نمود .
دکتر خباز افزود : اگر فاصله رفت و آمد کمتر شود تردد و جمعیت به استان بیشتر خواهد شد که در این امر با برقی نمودن راه آهن می توان گامهای مهمی برداشت . وی همچنین توسعه راهها ، توسعه راه آهن ، فعال شدن فرودگاه ها را از دیگر زیر ساختهای مهم استان برشمرد . استاندار سمنان افزود : پتانسیل ها، امکانات و قابلیتهای فراوانی در استان وجود دارد که باید با برنامه ریزی و ارائه راهکار از آنها استفاده مطلوب نمود و امید است با همکاری مردم و تلاش مدیران گامهای مهمی برای خدمت رسانی به مردم در استان برداشته شود .