مهرداد چهارشنبه 27 آبان 1394 11:09 ب.ظ نظرات ()
در حالی كه تنها 100 روز تا انتخابات باقی مانده ساختمان فاطمی همچنان درگیر بركناری و انتصاب‌های جدید است. همین چند روز پیش بود كه فرماندار ساری بركنار شد و حالا خبر رسیده دو استاندار دیگر هم در لیست این تغییرات قرار گرفته‌اند.
حالا قرعه به نام قزوین و سمنان افتاده است و استاندارهای‌شان بركنار شده‌اند. پیش از این و در نشست سراسری استانداران در ساختمان فاطمی، درست در روزی كه استاندار كرمانشاه بركنار شد شایعاتی مبنی بر بركناری استاندار قزوین هم به گوش می‌رسید، شایعاتی كه با تكذیب سخنگوی وزارت كشور روبه‌رو شد اما حالا خود او خبر این بركناری‌ها را داده است. به گزارش تسنیم حسینعلی امیری سخنگوی وزارت كشور، از تغییر استانداران سمنان و قزوین خبر داده و گفته: جایگزین‌های این افراد فردا به دولت معرفی می‌شوند.
وی افزود: ‌چون امرانتخاب تایید گزینه‌های پیشنهادی وزارت كشور برای تصدی استانداری با هیات دولت است از اعلام اسامی این افراد معذوریم. سخنگوی وزارت كشور تایید كرد: وزارت كشور كار ارزیابی عملكرد استانداران را از ماه‌ها پیش آغاز كرده و هر تغییری نیز بر همین مبنا خواهد بود. هرچند اعلام كرده‌ایم اصل بر عدم تغییر است. از حرف‌های امیری می‌توان نتیجه گرفت ارزیابی استانداران و فرمانداران كه از تابستان آغاز شده است، همچنان ادامه دارد؛ ارزیابی‌ای كه دو موضوع مهم را مد نظر دارد، همراه بودن با سیاست‌های دولت و توانایی اجرایی كردن برنامه‌های دولت. ارزیابی‌ای كه تا امروز سبب بركناری تعدادی از نیرهای وزارت كشور شده است. این در حالی است كه حسینعلی امیری بارها تاكید كرده است در وزرات كشور اصل بر عدم تغییر است مگر اینكه اتفاق خاصی رخ دهد و مجموعه به این نتیجه برسد فرد نمی‌تواند برنامه‌های دولت را به خوبی پیاده كند.
 گفتنی است این بركناری‌ها حتی دامن برخی منصوبین همین دولت را نیز گرفته است. به نظر می‌رسد رحمانی فضلی كمترین ریسكی را نخواهد پذیرفت و پیش از اینكه فصل انتخابات بر كشور سایه افكند تكلیف همه بازوهای اجرایی‌اش را روشن خواهد كرد، هر چند بارها تاكید كرده است حتی در شب انتخابات هم می‌توانیم تغییر داشته باشیم. محمد وكیلی، استاندار سمنان هم درخصوص احتمال بركناری‌اش از استانداری به تسنیم گفت: بنده خبر بركناری و رفتنم از استانداری سمنان را تایید می‌كنم. وی افزود: تا امروز پشت میز منصب استانداری بوده‌ام اما قطعا روزهای آخر من در این سمت است. استاندار سمنان در پاسخ به این سوال «پیش‌بینی می‌كنید در جلسه فردای هیات دولت جایگزین شما مشخص شود؟» گفت: پیش‌بینی می‌كنم همین هفته جایگزین ما در استانداری سمنان تعیین تكلیف شود.
وكیلی در پاسخ به این سوال كه فردا مشخص می‌شود، گفت: ممكن است. وكیلی تصریح كرد: هدف ما خدمت است، حال استانداری باشد یا جای دیگر؛ تغییر یك امر طبیعی است، یك روزی ما هستیم و روزی ازماجوان‌ترها باید پست را تحویل بگیرند. استاندار سمنان درخصوص فرد تعیین شده برای استانداری جدید، اظهار كرد: من خبری از جایگزین خود ندارم.  با عزل شدن استاندار قزوین فریدون همتی جایگزین او شد.