مهرداد یکشنبه 26 مهر 1394 12:14 ق.ظ نظرات ()

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، سعید برجی عصر امروز در هفتمین جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان سمنان با موضوع بررسی طرح جامع شهر مهدی‌شهر که با حضور مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان در سالن مدیریت بحران استانداری سمنان برگزار شد، اظهار کرد: کوه‌ها شهر مهدی‌شهر را احاطه کرده‌اند و این امر منجر به خطی شدن این شهر شده؛ بلوار امام خمینی (ره)، اصلی‌ترین خیابان این شهر و مسجد المهدی نماد آن است.

وی با بیان اینکه طی سه دوره آمارگیری صنعت عمده‌ترین بخش اقتصاد شهر مهدی‌شهر بوده است، افزود: در این آمارگیری‌ها، 51 درصد تعداد شاغلان در بخش صنعت، 42 درصد در بخش خدمات و هفت درصد در بخش کشاورزی بوده و اقتصاد این شهر را تشکیل داده‌اند و پیش‌بینی می‌شود این روند در بخش صنعت افزایش داشته باشد.

برجی تصریح کرد: جمعیت مهدی‌شهر در یک دوره 55 ساله، در سال 1355، حدود 9 هزار و 109 نفر بوده است که این رقم در سال 1390 به 19 هزار و 854 نفر رسیده و نشانگر افزایش جمعیت در این شهر است.

مشاور طرح‌های جامع استان سمنان افزود: همچنین با مطالعات انجام ‌شده پیش‌بینی می‌شود که جمعیت این شهر در سال 1404 به 27 هزار و 259 نفر برسد.

وی با بیان اینکه در سال 1390 از کل شهر مهدی‌شهر برداشت میدانی انجام‌ شده است، بیان کرد: با بررسی خصوصیات شهرستان مهدی‌شهر، این شهرستان دارای 64 هزار و 807 هکتار وسعت است.

مشاور طرح‌های جامع استان سمنان در خصوص مشکلات شهر مهدی‌شهر در طرح جامع گفت: تداخل جاده‌های درون‌شهری و برون‌شهری، تراکم جمعیتی و ساختمانی پایین و... از مشکلات این شهر است.

برجی ادامه داد: عدم توسعه اراضی کشاورزی، تأکید بر توسعه درون‌زا و افزایش تراکم جمعیتی از اهداف و راهبردهای طرح جامع این شهر است.

وی با بیان اینکه آمارهای ارائه ‌شده در خصوص شهر مهدی‌شهر کاملاً درست بوده، خاطر نشان کرد: نرخ رشد شهری در سال‌های قبل از آمارگیری در حال رشد بوده است و شاخص‌های روستاها در حال کاهش؛ اما این نرخ‌ها در سال‌های آمارگیری کاملاً برعکس شده که مشکلات بسیار زیادی را برای برنامه‌ریزی به وجود آورده است.

وی ادامه داد: روستای فولادمحله طبق آمار سال 1385، یک هزار و 348 نفر جمعیت داشته است که این میزان در سال 1390 به 3 هزار و 910 نفر رسیده که عمده این آمار مربوط به ساکنان شهر مهدی‌شهر است و برای گرفتن امتیازات روستای خود به روستای خود بازگشته‌اند، همچنین جمعیت روستاهای خطیرکوه و چاشم دو برابر شده است.

برجی افزود: حریم شهر مهدی‌شهر 9 هزار و 620 هکتار بوده که این رقم 15 برابر محدوده شهر محسوب می‌شود؛ مساحت پیشنهادی در طرح جامع این شهر 5 هزار و 229 هکتار است.

وی با تأکید بر اینکه شهر مهدی‌شهر در پهنه خطرناک‌ترین منطقه زلزله‌خیزی قرار دارد، گفت: پنهان‌کاری شهری، برنامه‌ریزی بهینه کاربری، تأمین پناهگاه و پراکندگی عناصر حیاتی شهر برخی از راه‌کارهای پدافند غیرعامل در این شهر است.

مشاور طرح‌های جامع استان سمنان بیان کرد: مدت 6 سال به طول انجامید تا این طرح آماده شود و مبنای برنامه‌ریزی این طرح، اطلاعات 6 سال گذشته است.