مهرداد دوشنبه 26 مرداد 1394 10:40 ب.ظ نظرات ()
محمدکاظم شربتدار روز دوشنبه به ایرنا گفت: شهر سمنان فاقد طرح جامع بود و آخرین طرح جامع شهر مربوط به سال 76 بود که با پیگیری های مستمر مدیریت شهری و دیگر دستگاه های اجرایی مرتبط، طرح جامع سمنان پس از هشت جلسه کارشناسی به تصویب شورای عالی معماری و شهرسازی رسید.
وی با اشاره به اهمیت طرح جامع برای شهر سمنان، گفت: این طرح برای پیشرفت و توسعه اهمیت دارد و بر اساس مطالعات طرح فرادست مصوب ناحیه غرب سمنان، عملکرد اصلی شهر سمنان در افق سال 1405، در حوزه های صنعت، خدمات اداری، خدمات برتر، آموزش عالی، فنی و مهندسی و ... تعیین شده است و به عنوان مرکز منطقه ای ایفای نقش می کند.
وی اظهار کرد: در این طرح جامع برای شهر سمنان جمعیت 270 هزار نفری پیش بینی شده و در محدوده 2 هزار و 594 هکتار و با تراکم ناخالص 104 نفر به تصویب رسیده است.
شربتدار ادامه داد: در حالی که پیش از طرح جامع شهر سمنان، با پیش بینی جمعیت 272 هزار و 500 نفری در افق سال 1405، تراکم ناخالص پیشنهادی 84 نفر، در محدوده ای به وسعت سه هزار و 243 هکتار و حریم حدود 20 هزار و 122 هکتار، در یکم آذر سال 93 به تائید شورای برنامه ریزی و توسعه استان سمنان رسیده بود.
شهردار سمنان باغها را یکی از عناصر عمده کالبدی شهر سمنان دانست و گفت: این باغات از جنبه بوم شناسی و منظر شهری دارای اهمیت هستند و به منظور حفظ باغها در مقابل ساخت و سازهای شهری و تغییر کاربری، اراضی باغها، از محدوده مصوب شهر خارج شده و در حریم آن قرار گرفته اند.
وی افزود: همچنین در سازمان کالبدی بافت قدیم، مراکز محلات، عناصر شاخص کالبدی مانند بازار، مساجد، تکیه ها و ... استخوان بندی اصلی بافت را تشکیل می دهند.
وی خاطر نشان کرد: طرح جامع شهر سمنان، پس از هشت جلسه بررسی از سوی کمیته فنی شورای عالی شهرسازی و معماری، در جلسه مورخ 19 مرداد 94 شورای عالی شهرسازی و معماری، با اعمال اصلاحاتی، مورد تصویب قرار گرفت.
شربتدار اضافه کرد: در این مصوبه مقرر شد شرکت عمران و بهسازی با همکاری سازمان میراث فرهنگی، برای تحقق اهداف کلان طرح جامع در بافت میانی شهر سمنان، طرح بازآفرینی شهری را تهیه و در کوتاه ترین زمان به عنوان طرح مکمل طرح جامع و پس از تصویب در کمیسیون ماده 5 در اختیار شهرداری برای اجرا قرار دهد.
وی یادآور شد: با تصویب طرح جامع سمنان، برای نخستین بار در تاریخ شورای عالی شهرسازی و معماری اعلام و ابلاغ مصوبه طرح جامع یک شهر، به طور همزمان انجام می گیرد.
شهردار سمنان تاکید کرد: تصویب طرح جامع شهر سمنان با مشارکت مقامات مسوول استانی و مشاور طرح محقق شد.