مهرداد سه شنبه 30 تیر 1394 10:54 ب.ظ نظرات ()

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان به نقل از روابط عمومی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان، سید حسن میرسید گفت: سیل در حقیقت افزایش ارتفاع آب رودخانه و مسیل و بیرون زدن آب از آن و اشغال بخشی از دشت‌های حاشیه رودخانه است که می‌تواند با غرقاب کردن منطقه، باعث وارد آمدن خساراتی بر ساختمان و تأسیسات عمومی شده و تلفات انسانی و دامی به همراه داشته باشد.

وی اظهار داشت: روش‌های سازه‌ای مدیریت سیلاب زیرمجموعه‌ای از مدیریت سیل است که شامل نقش سازه و بهره‌برداری از آن است و به‌منظور کنترل سیلاب در حال احداث بوده به روش‌های سازه‌ای، مهار سیلاب نیز اطلاق می‌شود.

رییس اداره ارزیابی و اطلاعات جغرافیایی معاونت آبخیزداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان اظهار کرد: هر ساله با احداث سازه‌های کنترل جریان مانند سدها، سیل بندها، کانال‌های سیل عملیات مکانیکی (سنگی و ملاتی) و عملیات بیولوژیکی حفاظت از مناطق را به انجام رسانده که با لحاظ کردن سطح ایمنی بر اساس ملاحظات اقتصادی، تمایلات جوامع مربوطه، اثرات زیست‌محیطی و عوامل دیگر تعیین می‌شود.

وی بیان داشت: این معاونت با رویکرد جامع‌نگر سعی در تبدیل این‌گونه تهدیدها به فرصت بوده و علاوه بر کنترل و مهار بخش اعظمی از سیل تقویت و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی را دنبال می‌کند.

رییس اداره ارزیابی و اطلاعات جغرافیایی معاونت آبخیزداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: باوجود تمامی تلاش‌ها، متأسفانه به دلیل بارش‌های رگباری فصلی سیل روزهی اخیر بالغ‌ بر 10 میلیارد ریال خسارت وارد شده است.

میرسید عنوان کرد: بارش‌های رگباری در استان سمنان، در بیارجمند، میامی، دامغان، مهدی‌شهر و گرمسار انجام گرفته که بیشترین خسارت در سازه‌های آبخیزداری به شهرستان مهدی‌شهر تعلق دارد.