مهرداد جمعه 26 تیر 1394 04:51 ق.ظ نظرات ()
سرپرست هیأت کاوش در محوطه باستانی میرک گفت: استان سمنان به دلیل برخورداری از تپه‌ها و محوطه های مهم تاریخی، محل مناسبی برای ایجاد و راه اندازی مركز مطالعات عصر سنگ است.

به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حامد وحدتی نسب» با اشاره به كاوش سال گذشته خود در كویر حاج علی قلی دامغان اظهار داشت: استان سمنان از نظر داشتن این نوع محوطه‌ها در ایران منحصر به فرد است.

وی گفت: با راه اندازی مركز مطالعات عصر سنگ در سمنان، دانشجویان و پژوهشگران داخلی و خارجی می‌توانند علاوه بر حضور در استان و مشاهده از نزدیك محوطه ها، در این مناطق به انجام تحقیق و كاوش بپردازند.

وحدتی نسب، افزود: به حدی اطلاعات در این مناطق وجود دارد كه صدها نفر می‌توانند پروژه علمی در این زمینه تعریف كنند.

دانشیار گروه باستان شناسی دانشگاه تربیت مدرس، هدف از انجام كاوش در میرك را جمع آوری اطلاعات در رابطه با زندگی انسانها در بیش از 100 هزار سال گذشته در این منطقه عنوان كرد و گفت: اطلاعات ما در این زمینه كم و ناقص است.

مرحله جدید كاوش در محوطه پارینه سنگی میرك سمنان با حضور باستان شناسان ایرانی و فرانسوی در حال انجام است.

در این فصل از طرح، كار گمانه زنی در محوطه میرک برای مشخص شدن زوایای تاریک این بخش از جغرافیای ایران در ادوار پارینه سنگی انجام می‌شود.

میرک به لحاظ نوع و پراکنش دست افزارها و همچنین ابعاد محوطه در زمره یکی از بزرگترین محوطه های روباز پارینه سنگی در ایران و چه بسا خاورمیانه است.

 محوطه میرک دلازیان بیشتر منتسب به ادوار پارینه سنگی جدید و فراپارینه سنگی است.