هم استانی شنبه 15 فروردین 1394 05:14 ب.ظ نظرات ()
حجت الاسلام آقا نظری شاهرودی:

یادواره شهدا فاصله نسل ها را کاهش و فرهنگ ایثار را احیا می کند

حجت الاسلام دکتر حسن آقا نظری شاهرودی رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاهشاهرود - رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه کشور با اشاره به آثار برگزاری مراسم بزرگداشت شهدا، گفت: گرامی داشتن مقام شامخ شهدا فاصله بین نسل ها را کاهش می دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام دکتر حسن آقا نظری شاهرودی عصر چهارشنبه و همزمان با روز جمهوری اسلامی، در سی و یکمین یادواره ۹۶ شهید روستای میغان در حسینیه اعظم این روستا، گفت: همه کوشش و تلاش دشمن در کنار سرمایه گذاری های فراوان، برای افزایش شکاف بین نسل امروز و دیروز است لیکن در این راه باید هوشیار بود.

وی افزود: این فاصله بین نسل پدران و فرزندان، از طریق برگزاری آئینی چون یادواره شهدا، راهیان نور، عاشورای حسینی و ماه مبارک رمضان کمتر می شود.


سی و یکمین یادواره 96 شهید روستای میغان

شور حسینی نسل ها را در کنار یکدیگر قرار می دهد

عضو جامعه مدرسان حوزه علمیه قم، همچنین تاکید کرد: تمامی نقشه ها و سرمایه های دشمن با فرا رسیدن عاشورا و تاسوعای حسینی به یکباره از میان بر داشته می شود و شور حسینی نسل ها را در کنار یکدیگر قرار می دهد.

آقا نظری همچنین با طرح این سوال که امروزه چه الگویی در بین زنان جامعه می تواند به بزرگی فاطمه زهرا(س) باشد، تصریح کرد: امروزه نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می دهند اما در این بین چه کسی است که می تواند برای نسل های متمادی و برای تمامی مردم جهان و نه تنها ایران اسلامی چون فاطمه زهرا(س) الگو باشد.

وی افزود: امام صادق(ع) درباره عظمت و بزرگی این بزرگ بانوی جهان اسلامی می فرمایند، خلق در شناخت فاطمه(س) عاجز است و این تاکید از آن سو اهمیت دارد که ایشان نه تنها جهان اسلامی، مومنان و یا شیعیان، بلکه همه خلق را مورد خطاب قرار می دهند.

 رضای فاطمه(س) رضای خداوند است

این مدرس حوزه و دانشگاه همچنین با بیان حدیثی دیگر از امام صادق(ع) در کرامت حضرت زهرا(س)، ابراز داشت: در روز قیامت انسان ها در یک مکان جمع می شوند و از سوی خداوند فرمان می رسد تا همگی برای عبور فاطمه(س) از پل سراط، سرتعظیم فرود آورند لیکن ایشان از با همراهی ۷۰هزار فرشته از مرکب خود پایین آمده و خطاب به خداوند پیراهن امام حسین(ع) را نشان می دهند و از خالق یکتا ندا می رسد که ای دخت پیامبر برای تو از من رضایتی است که این امر نشان دهنده مقام والای آن حضرت است.

آقا نظری همچنین تاکید کرد: این مکالمه بین زهرای مرضیه(س) و خالق یکتا، نمادی از وفای به عهد خداوند و بنده اش است لیکن همانطور که در احادیث آمده است، رضای فاطمه(س) رضای خداوند است و غضب آن حضرت غضب خداوند یکتاست.

وی افزود: در باره شهدا نیز زمانی که این عزیزان با لباس های خونی نشان و در لحظه شهادت برای حب خالق یکتا انتخاب شدند، وفای به عهد خداوند آنان را محشور می سازد لیکن مقام شهدا بسیار بالا است.

سردار رمضانعلی استاد حسینی فرمانده سپاه استان البرز

ولایتمداری نخستین ویژگی بارز شهدا است

فرمانده سپاه استان البرز نیز در این مراسم با برشمردن اهداف شهدا در رسیدن به آرمان های شهادت، گفت: نخستین خصوصیت شهدای انقلاب اسلامی، ولایت مداری و ولایت پذیری است.

سردار سرتیپ رمضانعلی استاد حسینی، با اشاره به عظمت و برزگی شهدای انقلاب اسلامی، تاکید کرد: امروزه عظت و افتخاری که ایران به عنوان قدرتمند ترین کشور مقابله کننده با ظلم در جهان دارد، مدیون خون شهدا است.

وی افزود: زنده نگاه داشتن یاد این شهدای بزرگوار و والا مقام کمتر از شهادت نیست، لیکن برگزاری یادواره شهدای گلگون کفن ایران اسلامی، افتخاری بزرگ برای همه مردم است.

 روحیه شهادت طلبی ویژگی مهم جوانان ایران اسلامی است

این مقام مسئول روحیه شهادت طلبی را دومین ویژگی جوانان ایران اسلامی دانست و تصریح کرد: شهدا از دشمنان نمی ترسیدند و این روحیه بود که توانست کشور را در آن زمان حفظ کند.

استاد حسینی، با یادآوری اینکه جنگ ما تنها با عراق نبود بلکه ۳۹کشور به صورت مستقیم و بسیاری دیگر از کشورها به صورت غیر مستقیم با ایران در جنگ بودند خاطرنشان کرد: اما رشادت های بزرگ مردان ایران اسلامی نگذاشت حتی یک وجب از خاک کشورمان به دست دشمنان بیافتد.

وی ادامه داد: ظلم ستیزی دیگر خصوصیت بارز شهدای انقلاب اسلامی است و همانطور که امام شهدا فرمودند، ایرانیان ملتی هستند که نه ظلم می کنند و نه زیر بار ظلم می روند.

سی و یکمین یادواره 96 شهید روستای میغان

منبع : 

خبرگزاری مهر              http://www.mehrnews.com/