مهرداد یکشنبه 24 اسفند 1393 10:03 ب.ظ نظرات ()
پیشنهاد گشت و گذار نوروزی جی پلاس

قدم زدن روی ابرها

قدم زدن روی ابرها

با رفتن به جنگل ابر، زندگی را وارونه بگذران و ابرها را در زیر پایت حس کن.

جی پلاس: سبک زندگی؛ نام سمنان و شاهرود را همه شنیده ایم و آنجا را به عنوان شهرهای گرم و کویری می شناسیم اما چند کیلومتر آن طرف تر دنیایی متفاوت با هوایی لطیف و سرد را تجربه می کنید.

جنگل ابر که در  روستای ابر قرار گرفته که مرز دو منطقه جغرافیایی است به همین دلیل گونه های گیاهی و جانوری متفاوتی در آن دیده می شود.


abr

مسیر جنگل پر از درختان زالزالک، تمشک و توت فرنگی است. اگر کمی در جنگل قدم بزنید به تپه‌ای می رسید که قلعه «ماران»، ۳۰۰۰ سال روی آن جا خوش کرده و در ادامه صدای آبشار «شرشر» را می شنوید که در بین راه هایی صعب العبور می خزد.

ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه دما در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع بخشی از ویژگی های این جنگل است که ۲۲ هزار نفر در تعطیلات عید فطر سال ۹۳ از آنجا بازدید کردند و نوروز هر سال تورهای بسیاری به این مقصد حرکت می کنند و برخی به صورت شخصی به آنجا می روند.

abr1

چگونه به جنگل ابر برویم؟

این جنگل رویایی در ۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود و در مسیر جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد. برای رفتن به جنگل ابر دو راه وجود دارد.

abr8

سفر با خودروی شخصی:

اگر تصمیم دارید خودتان به آنجا بروید باید برنامه دقیقی داشته باشید و در صورتی که آشنایی چندانی به این جنگل ندارید، حتما با راهنمایان محلی و افرادی که آشنایی دارند، همراه شوید زیرا ابرها ناگهان ظاهر می شوند و دید را کم می کنند؛ اگر در این لحظه در کنار آبشار یا پرتگاهی قدم بردارید، احتمال خطر بالا می رود.

abr10

حواستان باشد در این جنگل حیوانات وحشی مانند گراز و خرس هم زندگی می کنند پس شب ها حتما آتش روشن کنید و در زمان ترک آن مکان، به طور کامل خاموش کنید.

استفاده از امکانات مناسب جهت‌یابی مانند نقشه با اندازه مناسب، قطب نما و مخصوصا دستگاه جی.پی.اس مانع از سردرگمی شما در میان جنگل شده و کمکی بزرگ برای جنگل نوردی است.

abr9

سفر با تور:

اگر با مسیر آشنایی ندارید یا از راهنمای محلی استفاده نمی کنید، حتما از طریق آژانس ها به این جنگل بروید.

تورهای دو روزه و سه روزه تماشای مناطق استپی و کوهستانی و جنگلی بالاتر از ابرها، آرامگاه شیخ بسطام، آبشار شر شر و روستای ابر وجود دارند. همچنین برخی آژانس‌ها تورهای دوچرخه سواری دارند.

abr7

اگر علاقه مند به استفاده از این تورها هستید حتما یادتان باشد که وسایلی مانند دوچرخه کوهستان مناسب، کلاه ایمنی،‌ دستکش دوچرخه سواری،‌ عینک آفتابی، بارانی،‌ کیسه خواب، وسایل شب مانی، کوله پشتی و سایر ملزومات شخصی داشته باشید.

abr3

کجا بمانیم؟

از مزایای سفر با آژانس ها این است که مشکلی برای پیدا کردن کمپ مناسب ندارید. اما اگر خودتان سفر می کنید، می توانید در طبیعت چادر بزنید یا از خانه های محلی که در اختیار مسافران قرار می گیرد، استفاده کنید.

حواستان باشد جنگل ابر گاهی مملو از مسافر می شود و پیدا کردن محلی برای گذراندن شب کاری ساده نیست.

abr6

چه زمانی برویم؟

اگرچه این جنگل زیبا و منحصر به فرد در همه اوقات سال دیدنی و فرح بخش است اما بسیاری از افراد بهترین زمان برای بازدید از جنگل ابر را از اواخر فروردین ماه تا مهرماه می دانند.

سعی کنید زمان حرکت خود را به نحوی تنظیم کنید تا در طول روز از این جنگل لذت ببرید و شب را در آنجا استراحت کنید.

abr5

هزینه سفر

اگر با خودروی شخصی سفر کنید، هزینه چندانی نمی پردازید اما آژانس های گردشگری تورهای دو تا سه روزه را عموما برای پایانی تعطیلات عید برنامه ریزی کرده اند که با توجه به طول زمان سفر، وسیله نقلیه، خدمات و نقاط مورد بازدید هزینه های متغیری از ۱۶۰ هزار تومان تا ۲۹۰ هزار تومان دریافت می کنند و معمولا یک یا دو وعده غذا بر عهده مسافر است.

abr4

نکات ایمنی:

  • با تجهیزات کامل مانند چراغ قوه، کیسه خواب، جی.پی.اس، زیرانداز، کفش مناسب، کوله پشتی، پانچو(یا لباس ضد باران)، لباس مناسب، ظروف شخصی (بشقاب- قاشق- چنگال- کارد)، بطری آب، زیر انداز، کیسه خواب، چراغ قوه، کرم ضد آفتاب، عینک و کلاه، کارت شناسایی، صندل یا دمپایی، یک وعده غذای قابل حمل در کوله یک روزه (سبک).
  • اگر شب در چادر می مانید، حتما آتش روشن کنید تا حیوانات مزاحمتی برایتان ایجاد نکنند و صبح آتش را کاملا خاموش کنید.
  • هوای این جنگل در ساعاتی از روز بسیار سرد است پس حتما لباس گرم همراه خود داشته باشید.
  • هرگز به تنهایی و بدون راهنما در جنگل قدم نزنید.
  • پیش از رفتن از وضعیت آب و هوا مطلع شودید.
  • این شماره ها را به خاطر داشته باشید

کد شهر سمنان: ۰۲۳

           تاکسی بی سیم سمنان: ۳۳۴۵۸۸۰۰

           امداد خودرو: ۰۹۶۵۵۰ و ۰۹۶۴۴۰ به ترتیب برای امداد خودرو سایپا و امداد ایران خودرو

          شماره های اورژانس (۱۱۵)، آتش نشانی(۱۲۵)، پلیس(۱۱۰)، مرکز اعلام تلفن (۱۱۸) در اکثر شهرهای ایران از جمله سمنان یکسان است.