مهرداد دوشنبه 13 بهمن 1393 09:28 ب.ظ نظرات ()
 رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود از آغاز مرمت آسیاب تاریخی روستای ارمیان از توابع شهرستان میامی خبر داد.
به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حمیدرضا حسنی» اظهار داشت: در این مرحله از مرمت، کار سبک سازی بام شامل برداشت کاهگل فرسوده، تعویض تیرهای فرسوده، تخته‌ریزی و کاهگل مجدد بام و دیواره‌ها و دیگر اجزای آسیاب انجام شد.
وی با بیان اینكه این بنای تاریخی در گذر زمان بر اثر نزولات جوی، آسیب دیده بود، گفت: روستای ارمیان دارای چند آسیاب آبی بوده که امروزه تنها آثار برخی از آنها به جای مانده است.
حسنی با اشاره به اینكه آسیاب‌های آبی از معماری ویژه ای برخوردارند که معمولاً در دامنه کوه یا زمین‌های با اختلاف سطح مسیر رودخانه، قنات یا چشمه ساخته می‌شوند، گفت: این امر بیانگر فن و تخصص پیشینیان در خصوص استفاده از انرژی‌های پاک و طبیعی در چرخش سنگ آسیاب است.
وی افزود: آسیاب‌های آبی برای آرد كردن گندم و جو جهت تهیه نان و مصارف مختلف استفاده می‌شده اند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: این آسیاب در شرف ثبت در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد و از جمله جاذبه‌های تاریخی روستای ارمیان در کنار جاذبه های گردشگری و تفریحی است.