مهرداد دوشنبه 13 بهمن 1393 02:47 ق.ظ نظرات ()

معاون سیاسی امنیتی استانداری سمنان گفت: تمامی دشت‌های این استان با افت شدید منابع آبی روبرو هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، محمد صارمی‌زاده در آیین معارفه رییس سازمان جهادکشاورزی استان، با اعلام این خبر اظهار کرد: افت شدید آب‌های زیرزمینی در دشت‌های این استان باعث ایجاد شکاف‌های متعدد در سطح دشت‌های این استان شده است.

وی، کمبود منابع آبی را بزرگترین چالش پیش روی کشاورزی در این استان ارزیابی کرد و افزود: اگر هر چه سریع‌تر به سمت تجهیز همه اراضی کشاورزی استان به سیستم‌های نوین آبیاری نرویم، کشاورزی در استان سمنان با مشکلات جدی روبرو خواهد شد.

وی، با بیان این‌که استان سمنان یک استان چهار اقلیم است، تصریح کرد: استان سمنان به طور توامان همه اقلیم‌های مختلف را در خود جای داده و همین ویژگی ظرفیت بالایی در بخش کشاورزی این استان بوجود آورده است که باید از آن در جهت رشد و توسعه کشور و خودکفایی در محصولات کشاورزی بهره بگیریم.

معاون سیاسی امنیتی استانداری سمنان، به تنوع در محصولات کشاورزی این استان اشاره کرد و ادامه داد: کشاورزی در این استان در سه دهه گذشته و در دوران انقلاب شکوهمند اسلامی پیشرفت‌های چشمگیری از نظر کیفی و کمی داشته است.

وی با اشاره به شعار استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی در سال‌های پیروزی انقلاب، یادآوری کرد: جهادکشاورزی نقش مهم و اساسی در تحقق این شعار و بویژه در بخش استقلال اقتصادی می‌تواند ایفا کند. در استان سمنان روند امیدوارکننده‌ای در بخش کشاورزی طی سال‌های اخیر وجود داشته اما با چالش‌های جدی نیز مواجه بوده که باید این مشکلات از پیش پای بهره‌برداران و کشاورزان برداشته شود.

صارمی‌زاده، با اشاره به نحوه اختصاص بودجه به بخش کشاورزی استان‌های مختلف، خاطرنشان کرد: نباید به همه استان‌ها با یک دید واحد نگریسته شود، چرا که در برخی استان‌ها بخاطر تداوم خشکسالی‌ها و مشکلات و ویژگی‌های اقلیمی، به حمایت بیشتری نیاز است و استان سمنان یکی از این استان‌هاست که نیاز به حمایت بیشتری دارد.

معاون استاندار با بیان این‌که در برخی استان‌ها، آب همواره در دسترس کشاورزان است اما در استانی نظیر سمنان که بخش عمده آن در منطقه‌ای خشک و کم بارش واقع شده کشاورزان از نظر تامین آب با مشکل روبرو هستند، افزود: در استان سمنان نیازمند مدیریت آب و نگهداشت آن در زمانی که نیاز به آب وجود ندارد برای زمانی که نیازمند آب هستیم وجود دارد. یعنی باید آب را در فصل زمستان و غیرزراعی جمع آوری کنیم که آن را در فصل زراعت به مصرف برسانیم که این مهم هم نیاز به اعتبار زیادی است و نیازمند ایجاد امکانات و زیرساخت است. لذا در تخصیص اعتبارات به بخش کشاورزی باید به این ویژگی‌های اقلیمی توجه جدی شود.