مهرداد دوشنبه 13 بهمن 1393 02:47 ق.ظ نظرات ()
سمنان - مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: برای اولین بار کاشی های سر در تکیه پهنه سمنان با قدمت بیش از ۸۰ سال قطعه یابی و نصب شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان، حسین خواجه بیدختی ضمن اشاره به قطعه یابی و نصب کاشی های سر در تکیه پهنه سمنان اظهار داشت: این کاشی ها که ۸۰ سال قبل و با هدف نصب در سر در تکیه پهنه ساخته شده بودند، با تلاش کارشناسان واحد حفاظت و مرمت آثار تاریخی اداره کل، قطعه یابی و در محل مورد نظر نصب شد.

وی گفت: پس از مستند نگاری این کاشی ها در مخزن انبار اداره کل، شاعر اشعار نقر شده بر روی کاشی ها مشخص شد.

بیدختی با بیان اینکه پیمان یغمایی از شاعران معروف سمنانی دوره قاجار، شاعر اشعار سر در تکیه پهنه است، افزود: در برخی از ابیات شعر که در وصف حسینیه تکیه پهنه است به این موضوع که کاشی ها به دستور چه کسی و برای چه محلی ساخته شده اشاره شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان سمنان گفت: این کاشی ها در ۸۰ سال گذشته ساخته شده بودند و به صورت نامنظم و جدا از هم در مخزن انبار اداره کل نگهداری می شدند که پس از قطعه یابی، محل نصب کاشی ها مشخص شد.

وی افزود: بر اساس اشعار نقر شده روی کاشی ها، مشخص می شود که بانی ساخت تکیه پهنه سمنان حاج ملا علی حکیم الهی سمنانی بوده و در سال ۱۳۱۹ ه. ق کار ساخت تکیه آغاز و در سال ۱۳۲۷ ه. ق به پایان رسیده است.

بیدختی گفت: تکیه پهنه در دو طبقه ساخته شده که طبقه اول را مغازه ها و حجره ها تشکیل می دهد و طبقه دوم که خاص طبقه اشراف و بانوان بوده است به صورت ایوان است و در ایام محرم و تعزیه خوانی برای تماشای مراسم از آن استفاده می شده است.

دور تا دور و سر مغازه ها و ایوانها کاشی کاریهای زیبایی ساخته شده است.

این تکیه در انتهای راسته بازار پایین (بازارحضرت) و مجاور امامزاده یحیی (ع) قرارگرفته است.