مهرداد پنجشنبه 9 بهمن 1393 01:35 ق.ظ نظرات ()
'دارالمرحمت' لقب سمنان در دوران قاجا
'حسن پاکزادیان' روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس بررسی سکه های ضرب شده در دوره های مختلف تاریخی، اطلاعات جالبی به دست می آید که یکی از این اطلاعات اسامی شهرهای ایران در دوره های مختلف تاریخی است.

این سکه شناس با بیان اینکه در دوره قاجار هر شهر لقب خاصی داشته است، گفت: بر روی سکه های ضرب شده در دوران قاجار در این استان، در یک طرف عنوان 'ضرب دارالمرحمت' سمنان و در طرف دیگر عنوان حاکم وقت مشاهده می شود.

وی در خصوص لقب سایر شهرهای ایران نیز گفت: به عنوان مثال یزد به عنوان 'دارالعباده'، شیراز 'دارالعلم'، اردبیل 'دارالارشاد' و .... شناخته می شدند.

مدیر موزه مهر و سکه کومش سمنان با بیان اینکه استان سمنان یکی از قدیمی ترین مناطق ضرب سکه در ایران است، افزود: قدیمی ترین ضرابخانه استان سمنان 'هکاتم پیلوس' یا صددروازه (در نزدیکی دامغان امروزی) است.

پاکزادیان گفت: 'آپامیا' (شهری بین خوار و کومسینه در زمان حکومت اشکانیان) و 'کومش' از دیگر ضرابخانه های قدیمی استان هستند که سکه های یافت شده از این مناطق، نام شاهان اشکانی و ساسانی را بر خود دارد.

مدیر موزه عشایری ایل سنگسر افزود: سکه های اسلامی در استان سمنان در دوره های مختلف تاریخی از آلبویه و ایلخانیان گرفته تا دوره قاجار، در ضرابخانه های متعدد نظیر قومس، دامغان، بسطام، بیار، شهمار، فریم، فیروزکوه و .... ضرب می شده است.

وی گفت: علاقمندان به تاریخ استان و به ویژه سکه های تاریخی، می توانند با مراجعه به موزه مهر و سکه کومش واقع در تیمچه تکیه پهنه، از نزدیک سکه های ضرب شده در دوره های مختلف تاریخی در این استان را مشاهده کنند.

مدیر موزه مهر و سکه سمنان تاکید کرد: سکه های متعدد ضرب شده با عنوان دارالمرحمت نیز در موزه مهر و سکه سمنان موجود است.