مهرداد پنجشنبه 2 بهمن 1393 11:52 ق.ظ نظرات ()
 مدیر كل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان از اجرای طرح تبدیل خانه‌های قدیمی واقع در بافت تاریخی سمنان به محل بازدید و اسكان مسافران نوروزی خبر داد.
  به گزارش روابط ‌عمومی اداره کل میراث‌‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان سمنان، «حسین خواجه بیدختی» اظهار داشت: بر اساس این طرح كه برای اولین بار در سمنان اجرا می شود، مالكان خانه‌های قدیمی واقع در بافت تاریخی سمنان می‌توانند خانه‌های خود را به مدت 20 روز در ایام نوروز اجاره دهند.
  وی گفت: مالكان این خانه‌ها می‌توانند با مراجعه به اداره میراث فرهنگی شهرستان سمنان واقع در خانه تدین، نسبت به كسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و میزبانی از مسافران نوروز 94 اقدام كنند.
  بیدختی افزود: برخورداری از قدمت ساخت بالای 50 تا 70 سال و داشتن شاخصه‌های معماری سنتی و بومی استان سمنان و ... از جمله ویژگی‌های خانه‌های تاریخی است كه در ایام نوروز برای بازدید و یا اقامت مسافران معرفی     می‌شوند.
 وی گفت: این اقدام علاوه بر جذب واسكان گردشگران و آشنایی مسافران با بافت تاریخی شهر سمنان زمینه ساز ایجاد فضای كسب وكار در این مناطق است.
 وی افزود: این اماكن می‌توانند یكی از بهترین نقاط برای عرضه مستقیم تولیدات صنایع دستی باشند و مالكین نیز    می‌توانند با ارائه غذاهای سنتی فضای بسار مطلوبی را ایجاد كنند.
  مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: خانه‌های تاریخی كه دارای ارزش معماری بوده وقابلیت ثبت در فهرست آثار ملی را داشته باشند در این طرح با مشاركت مالك و به صورت اشتراكی توسط اداره كل مرمت و ساماندهی می‌شوند.