مهرداد سه شنبه 30 دی 1393 11:58 ب.ظ نظرات ()

تأمین آب پایدار مهم‌ترین و اصلی‌ترین مسأله در استان سمنان است

استاندار سمنان مهم‌ترین و اصلی‌ترین مسأله استان سمنان را تأمین آب پایدار عنوان کرد و از همه دستگاه‌های اجرایی خواست در این خصوص مشارکت و تلاش کنند.
به گزارش خبرگزاری موج، وکیلی، استاندار سمنان، با اشاره به خشکسالی های اخیر و کاهش نزولات جوی، کمبود آب در این استان را تهدید جدی دانست و افزود: استان سمنان با طول بیش از 600 کیلومتر سالانه پذیرای میلیون‌ها مسافر رضوی است و مسوولان استان نمی‌توانند بی تفاوت از کنار این موضوع بگذرند.
وکیلی رشد منفی جمعیت در روستاها و افزایش مهاجرت از روستاها را ناشی از خشکسالی و کم آبی دانست و با اشاره به توسعه آینده استان بر ضرورت تأمین آب پایدار در استان تاکید کرد.
وی انتقال آب دریای خزر به استان را یک ضرورت اجتناب ناپذیر برای استان سمنان خواند و با تأکید بر پرهیز از سیاسی کردن این موضوع، تحقق این امر مهم را نیازمند اراده جمعی مسوولان استانی، نمایندگان، ائمه جمعه و همه تأثیرگذاران در استان دانست.
استاندار سمنان با بیان اینکه مطالعات اجرای این طرح توسط وزارت نیرو در حال انجام است تأمین منابع مالی را از عوامل مهم اجرای این طرح دانست و بر ارائه روش‌های مختلف تأمین منابع مالی توسط مشاور تأکید کرد.
وی با اشاره به سرمایه گذاری عظیم برای اجرای این طرح، ضمن تأکید بر حمایت از سرمایه گذاران افزود: امکانات بالقوه در استان نظیر معادن، اراضی، مناطق آزاد و... می‌تواند به عنوان بخشی از آورده استان برای سرمایه گذاری در نظر گرفته شود.
وی همچنین بر نقش صنایع استان برای تأمین منابع مالی و مشارکت در این طرح تأکید کرد.
مدیر عامل آب منطقه ای استان هم در این جلسه گفت: در سال 94 مطالعات انتقال آب دریای خزر به استان نهایی می‌شود.
جعفری با اشاره به اینکه آب تبدیل به کالای اقتصادی شده است بر مشارکت بخش‌های خصوصی و صنایع در این خصوص تأکید کرد.