مهرداد دوشنبه 29 دی 1393 10:51 ب.ظ نظرات ()
به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، امیر مظاهری عصر امروز در نشستی با شهردار سمنان در دفتر شهرداری این شهر اظهار داشت: بازسازی و بازپیرایی بخشی از فضای سبز شهر سمنان برای نوروز امسال، در اولویت فعالیت‌های سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری سمنان قرار دارد.

وی با اشاره به مهم‌ترین مشکلات موجود بر سر راه توسعه فضای سبز شهر سمنان، از وجود  آسیب‌ها و چالش‌های زیاد درراه توسعه و نگهداری فضای سبز  سمنان خبر داد و افزود: کمبود آب ،شوری و سختی آب ، شوری خاک و نامناسب بودن خاک‌های زراعی در دسترس، شرایط نامناسب آب و هوایی و گرمای زیاد هوا  و کاهش چشمگیر بارندگی‌ها از مهم‌ترین این چالش‌ها است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری سمنان  با اشاره به عبور سالانه میلیون‌ها زائر حرم مطهر رضوی از شهر سمنان تصریح کرد: پروژه بازپیرایی فضای سبز شهر سمنان، باهدف استفاده از دانش و تکنولوژی روز برای رفع این چالش‌ها و موانع، به‌ویژه در مسیر تردد مسافران و زائران و نیز بلوارهای اصلی شهر سمنان در دستور کار در دستور کار این سازمان قرارگرفته است.

وی با اشاره به اینکه استفاده از دانش و تکنولوژی روز، همزمان با اجرای عملیات بازسازی فضای سبز شهری انجام می‌شود، ضمن بیان برخی اقدامات برنامه‌ریزی‌شده در اجرای این طرح گفت: اجرای عملیات تعویض خاک شور و نامناسب فعلی در بستر عرصه‌های فضای سبز و جایگزینی خاک زراعی مناسب به همراه مخلوطی از مواد جذب‌کننده و نگه‌دارنده رطوبت ازجمله مهم‌ترین این اقدامات است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری سمنان استفاده از کودهای شیمیایی ماکرو و میکرو و نیز کود آلی ورمی کمپوست به‌منظور تقویت خاک، بهسازی بافت خاک، حاصلخیزی و افزایش میزان جذب و نگهداری رطوبت  را به‌عنوان برخی دیگر از این سازمان در این راستا نام برد.

مظاهری با اشاره به اینکه برخی گونه‌های گیاهی و نیز روش‌های آبیاری فضای سبز شهر سمنان نیازمند بازنگری است عنوان کرد: در اجرای این طرح، استفاده از گونه‌های جدید، تغییر نقشه کاشت، مرمت و بازسازی  سیستم آبیاری  و اجرای روش‌های نوین آبیاری تحت‌فشار موردنظر و انتظار این سازمان است.

وی با تأکید بر اینکه زیباسازی فضای شهری برای نوروز امسال، هدف از اجرای این طرح است ابراز امیدواری کرد تا با اجرای این طرح و سایر اقدامات سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری سمنان، مردم این شهر در این ایام ، شاهد تغییرات اساسی در چهره فضای سبز شهری باشند.