مهرداد دوشنبه 22 دی 1393 09:56 ب.ظ نظرات ()

جلسه شورای اندیشه و همفکری سازمان بسیج مهندسین که با حضور دکتر احمد ربیعی در محل سالن جلسات سازمان بسیج مهندسین استان سمنان در خصوص انتقال آب دریای خزر به استان سمنان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که در ابتدا مرتضی دهرویه ریاست سازمان بسیج مهندسین استان سمنان با بیان اینکه سازمان بسیج مهندسین استان سمنان در حوزه صنعت اقدامات خوبی صورت گرفته است, گفت: انتقال آب دریای خزر به استان سمنان باید انجام شود و توسعه استان سمنان فقط وابسته به آب می باشد و اگر بتوان آب مورد نیاز را برای صنعت فراهم نمود استان سمنان با توسعه روبرو خواهد شد. وی در ادامه افزود: سازمان بسیج مهندسین استان سمنان در نظر دارد همایش و سمینار هایی را برگزار نماید که یکی از برنامه های موضوع محور بحث آب می باشد.

دکتر احمد ربیعی با حضور در جمع اعضای شورای اندیشه و همفکری سازمان بسیج مهندسین استان سمنان در مورد انتقال آب دریای خزر به استان سمنان گفت: بزرگترین عامل محدود كننده رشد و توسعه شهر های حاشیه كویر مركزی ایران كمبود آب است و با اجرای این طرح عظیم و حل مشكل كم آبی،دستیابی به اهداف كلان چشم انداز بیست ساله توسعه اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی استان میسر میشود که در غیر اینصورت استان سمنان با کمبود آب شدید در آینده نزدیک روبرو خواهد شد.

دکتر ربیعی در ادامه افزود: با عنایت به شرایط اقلیمی کشور، سرزمین پهناور ایران جزء مناطق خشک و نیمه خشک محسوب می گردد، کمبود منابع آبی و توزیع ناموزن جریان های سطحی آب در مناطق مذکور  محدودیت‌هایی را جهت استفاده از این عنصر حیاتی بوجود آورده است و لذا حل مشکل کمبود منابع آبی در حوزه های کم آب کشور از جمله کویر مرکزی از اصلی‌ترین  سیاست‌های دولت می باشد که در این راستا بهترین راهکار برای کاهش تنش های آبی وکاهش چالش های منطقه اعم از جلوگیری مهاجرت بی‌رویه به استان‌های همجوار، رفع مشکلات اجتماعی، ایجاد اشتغال و... استفاده از منابع آبی غیر متعارف بعنوان یکی از روش های تامین آب مورد نیاز برای مصارف شرب و صنعت می باشد.

 ربیعی در خصوص آغاز پروژه انتقال آب دریای خزر به استان سمنان افزود: بنابر این یکی از راهکارهای تامین کمبود آب علاوه بر اعمال مدیریت جدی بر نحوه مصرف منابع آبی ،استفاده از آبهای  غیر متعارف می باشد. در این راستا، در اواخر سال 1388 موضوع انتقال آب از دریای خزر به استان سمنان بعنوان یکی از استانهای مهم کم آب حوضه کویر مرکزی در دستور کار استانداری استان قرار گرفت و پیگیریهای صورت پذیرفته منجر به تصویب انجام مطالعات در کارگروه بررسی تامین آب استان گردید.

وی با اشاره به اهداف طرح خاطر نشان نمود: نمك زدائی 200 میلیون متر مكعب آب ازدریای خزر در سال  و انتقال آن به شهر های فلات مركزی در استان سمنان و تامین آب شرب و صنعت شهرهای حوضه فلات مرکزی ایران با استفاده از پتانسیل آبهای غیر متعارف موجود ، تحقق اهداف سند چشم انداز 20 ساله ،توسعه صنایع و معادن موجود در منطقه  و رشد اشتغال در نواحی هدف  و همچنین رشد و توسعه اقتصادی شهرهای حاشیه کویر می باشد.

 ایشان همچنین با اشاره به موقعیت و جانمایی طرح انتقال آب دریای خزر به استان سمنان خاطر نشان نمود: این طرح به صورت دو خط لوله به طول 160 کیلومتر از سواحل دریای خزر مجاورت نیروگاه نکا آغاز شده و پس از عبور از شالیزارها و مناطق جنگلی در استان مازندران در مسیر خط لوله نکا-ری امتداد یافته و از منطقه دوآب وارد منطقه خطیرکوه در استان سمنان شده و در نهایت با عبور از تونل چشمه روزیه در حوالی شهر شهمیرزاد به دو شاخه تبدیل شده که یک خط لوله به سمت دامغان و شاهرود به طول 172 کیلومتر و دیگری به سمت سمنان و گرمسار به طول 132 کیلومتر کشیده می شود.

ربیعی با بیان ویژگی های این طرح تصریح کرد: به عنوان اولین پروژه انتقال آب ازدریای خزر و بزرگترین طرح استفاده از آب غیر متعارف در کشور می باشد که گستردگی محدوده اجرای طرح به لحاظ فاصله (حدود 200 کیلومتر)  و تنوع موضوعی و عملیاتی در بخش های تشکیل دهنده طرح شامل آب گیری، نمک زدایی، دفع پساب خطوط انتقال لوله، تونلها، ایستگاههای پمپاژ، نحوه تامین برق، نیروگاه های برق آبی می باشد.

دکتر ربیعی با بیان اینکه اثرات زیست محیطی طرح مورد مطالعه قرار گرفته است، گفت: در این راستا مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی طرح انتقال آب حوضه دریای خزر به فلات مركزی در چارچوب قرارداد خدمات مهندسی به شركت مهندسی مشاور مهاب قدس ابلاغ گردید و هدف از مطالعه حاضر شناسایی اثرات شاخص طرح بر محیط زیست دریایی، ساحلی و خشكی و ارائه راهكارهای كاهش اثرات منفی در قالب برنامه مدیریت زیست محیطی می‌باشد که در ادامه با بهره‌گیری از چكیده نتایج مطالعات زیست‌محیطی مذكور، آثار پروژه در فاز‌های ساختمانی و بهره‌برداری بر محیط دریا، ساحل و خشكی بیان شده و راهكارهای متناسب برای رفع مشكل پیشنهاد می‌شود.

ربیعی افزود: اجزای اصلی طرح حاضر شامل سیستم آبگیر و تخلیه پساب واقع در محیط دریایی، سیستم آب شیرین‌كن در محیط ساحلی و خط انتقال آب در محیط خشكی است و براساس برنامه‌ریزی اولیه، آب دریا از ساحل گهرباران (واقع در 6 كیلومتری غرب نیروگاه نكا) به میزان 7 مترمكعب بر ثانیه برداشت شده و پس از شیرین‌سازی به روش اسمز معكوس، با احداث دو خط لوله به قطر 1400 میلیمتر در كنار خط موجود انتقال نفت، آب تصفیه شده در 8 مرحله تا ارتفاع 2312 متری پمپاژ شده و به صورت ثقلی به حوضه فلات مركزی در استان سمنان انتقال می یابد که طول این خط انتقال تا خروجی چشمه روزیه 155 كیلومتر بوده بر این اساس محدوده طرح با هیچ یك از مناطق چهارگانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست تداخل ندارد.

وی در پایان با اشاره به محیط دریایی، محیط ساحلی و محیط خشکی خاطر نشان نمود: در محیط دریایی، مهمترین فعالیتی از طرح که اثرات منفی کلیدی در خصوص آن قابل پیش بینی است، برداشت آب از دریا و تخلیه پساب شور ناشی از فرآیند شیرین سازی آب به دریا می‌باشد. به منظور رعایت ضوابط سازمان حفاظت محیط زیست احداث نازل‌های تخلیه كننده دهگانه  با زاویه 60 درجه، پیشنهاد گردیده است  و در محیط ساحلی، شاخص ترین اثر، تولید گازهای آلاینده ناشی از تامین انرژی تاسیسات آب شیرین كن می‌باشد كه بهینه‌سازی مصرف انرژی را ضروری می‌سازد. به منظور پایش انتشار گازهای آلاینده 3 ایستگاه پایش در اطراف تاسیسات آب شیرین‌كن پیشنهاد شده است  و در محدوده خشکی، عمده اثرات مربوط به کاهش امنیت گونه‌های جانوری و تخریب محدود جنگل  در طول مسیر خط انتقال به ویژه در فاز ساختمانی می‌باشد. به طور کلی اثرات طرح در محیط خشکی در مقایسه با محیط دریایی به دلیل وجود مسیر خط لوله انتقال گاز نكا-ری محدودتر می‌‌باشند. به منظور جبران خسارت وارده به اراضی جنگلی، پهنه‌ای با وسعت 5 برابر سطح تخریب یافته، جهت جنگل‌كاری و احیاء در مجاورت منطقه حفاظت شده اساس پیشنهاد شده است.