مهرداد جمعه 12 دی 1393 12:19 ب.ظ نظرات ()

مدیرکل میراث فرهنگی‌، صنایع‌دستی و گردشگری تهران از همکاری شهرداری‌، سازمان میراث فرهنگی و اهالی بازار سمنان برای حفظ بازار تاریخی این استان خبر داد.

محمدحسین بحرالعلومی در گفت‌وگو با خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا،‌ درباره‌ی اقدامات انجام‌شده بعد از تخریب بافت تاریخی استان سمنان از سوی شهرداری بیان کرد: اقداماتی که شهرداری استان سمنان در چهار ساله گذشته انجام داده‌، موجب شده تا بخش‌هایی از بافت تاریخی بازار به دلیل بسیاری از مسائل شهری که در همه‌ استان‌ها وجود دارد،‌ تخریب شود.

مدیرکل میراث فرهنگی‌، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان‌ افزود: بخشی از تخریب‌ها نیز به دلیل طرح توسعه امامزاده یحیی (ع) بوده، مشابه عملی که در شیراز برای توسعه حرم شاهچراغ (ع) انجام داده‌اند. بخش بسیاری از بافت‌ تاریخی استان سمنان تخریب شده یا در معرض تخریب قرار دارد، چون بازار در وسط شهر قرار دارد و هنگامی که اطراف آن تخریب شود پشت‌بند ندارد.

او در ادامه اضافه کرد: بارندگی‌های اخیر موجب ایجاد ترک‌هایی در سقف بازار شد‌ه که نیاز به مرمت دارد و شهرداری باید این پشت‌بندها را مرمت کند و ما هم باید کمک کنیم تا خدای ناکرده اتفاقی برای بازار سمنان نیفتد.

بحرالعلومی گفت: در صدد هستیم تا هفته آینده با حضور شهرداری، جلسه‌ای با محوریت استانداری تشکیل دهیم که اهالی بازار‌، سازمان میراث فرهنگی و شهرداری بتوانند بازار سمنان را حفظ کنند، زیرا برخی از اهالی بازار داخل مغازه را دستکاری و دیواره‌ها را نازک کرده‌اند که این امر ممکن است خطرآفرین باشد و باید اصلاح شود.

به گزارش ایسنا، بازار 180 ساله سمنان از قدیمی‌ترین بازارهای منطقه سمنان است که در اوایل سلطنت سلسله قاجاریه ساخته شده است.