مهرداد سه شنبه 9 دی 1393 09:48 ب.ظ نظرات ()

آب انبار تاریخی میرمحمدخانی از بناهای تاریخی دوره قاجار سمنان توسط هیات امنای مسجد محل تخریب شده است.

آرزو گلکار در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه سمنان، با اعلام این خبر اظهار کرد: آب انبار تاریخی سمنان توسط هیات امنای مسجدی که در کنار این آب انبار قرار دارد تخریب شده است.

وی گفت: هیات امنای این مسجد مدعی اند که اطلاعی از تاریخی بودن این اثر نداشتند و از آنجا که ورودی آب انبار نیز تخریب شده بود، از روی ناآگاهی و عدم شناخت آن را تخریب کرده‌اند.

گلکار افزود: در جلسه‌ای که با اعضای هیات امناء داشتیم، اظهار کردند که گمان نمی‌کردیم که این آب انبار ارزش تاریخی دارد، لذا ناآگانه و بدون قصد و غرض آن را تخریب کردیم تا مردم محل شرایط بهتری داشته باشند.

رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان سمنان با بیان اینکه هیات امنای این مسجد برای کمک به بازسازی آب انبار میرمحمدخانی اعلام آمادگی کرده اظهار کرد: در همین راستا نشستی با حضور فرمانداری سمنان، میراث فرهنگی،شهرداری و هیات امنای این مسجد برگزار و در آن مقرر شد که با همکاری شهرداری سمنان، میراث فرهنگی و هیات امنای مسجد این اثر تاریخی بازسازی شود.

گلکار با بیان اینکه این آب انبار نمادی از مدیریت آب توسط مردمان کویر است گفت: این اثر دارای ارزش تاریخی است و از نظر معماری نیز اثری متمایز از دیگر آب انبارهای استان است و از این رو حفظ و بازسازی آن الزامی است.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص مصوبات نشست فرمانداری در خصوص این بنا به ایسنا گفت: در نشستی که به همت فرمانداری و در خصوص این بنا با حضور طرفین برگزار شد، مقرر شد که در اسرع وقت این بنای تاریخی با همکاری شهرداری، میراث فرهنگی و هیات امنای مسجد احیاء و بازسازی شود و بعد از بازسازی بنا را در اختیار هیات امناء قرار دهیم که بعنوان یک مرکز فرهنگی از آن استفاده کند.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سمنان با اشاره به دیگر مصوبات این نشست افزود: همچنین قرار شد که با حضور میراث فرهنگی و اداره اوقاف و دیگر دستگاه‌های ذیربط، زمین تفکیک و بنای تاریخی از زمین وقفی تفکیک شود.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص اعتبار مورد نیاز برای بازسازی این بنا، تصریح کرد: برآورد کارشناسان ما برای بازسازی گنبد آب انبار رقمی بالغ بر 200 میلیون ریال است. ضمن اینکه اگر راه پل‌ها و ورودی آب انبار نیز بازسازی شود رقم مورد نیاز رقم بیشتری خواهد بود .

وی ادامه داد: مقرر شده با همکاری و مشارکت دستگاه های ذیربط این اعتبار تامین و بزودی کار مرمت و بازسازی آب انبار میرمحمدخانی سمنان آغاز شود.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان از برنامه این اداره برای ثبت ملی این آب انبار خبر داد و خاطرنشان کرد: این بنا از قبل در لیست آثار در انتظار ثبت ملی قرار داشت، اما با اتفاقی که افتاد و بواسطه حساسیتی که رسانه‌ها و مردم در خصوص این اثر داشتند، در ثبت ملی این اثر تسریع می‌شود.

وی همچنین توصیه کرد: افراد و دستگاه‌ها به هیچ وجه به تخریب آثار تاریخی ثبت نشده نیز نپردازند، چرا که بسیاری از آثار تاریخی در لیست انتظار ثبت قرار دارند.

به گزارش ایسنا، آب انبار تاریخی میرمحمدخانی سمنان از آثار تاریخی دوره قاجار سمنان چندی پیش شبانه و بوسیله لودر تخریب و در یک هفته گذشته هیچ دستگاهی تخریب آن را به عهده نمی‌گرفت.

خبرگزاری ایسنا، پیش از این در همین ارتباط گزارشی تحت عنوان "گزارش ایسنا از تخریب شبانه یک اثر تاریخی در سمنان (رد چرخ‌های لودر بر شانه‌های زخمی تاریخ)‌" منتشر کرده بود.