مهرداد پنجشنبه 27 آذر 1393 08:29 ب.ظ نظرات ()
روستای حسن‌آباد در 5 کیلومتری جنوب غربی سمنان واقع‌شده است. جز بخش مرکزی و دهستان حومه می‌باشد و به‌صورت یک قلعه و چهار برج و حصارهایی به ارتفاع 7 الی 8 متر بنا گردیده است از قدمت آن اطلاع دقیقی در دست نیست اما پیران روستا معتقد بودند که مربوط به دوره حمله مغول به ایران این روستا بناشده است. این قلعه در قدیم یک دروازه داشته است و دارای درب سنگی بوده که شب‌ها بسته و روزها باز می‌شده. بالای دروازه محل استراحت نگهبانان بوده و چهار برج جهت دیده‌بانی چهار سمت را عهده‌دار بودند و در دیوار حصار جایی برای تیراندازی در نظر گرفته‌شده که به‌صورت چپ وراست است.
 هم‌اکنون روستا جمعیتی بالغ‌بر 130 نفر دارد که در فصول و مناسبت‌ها به چندین هزار برابر می‌رسد روستا دارای شورای اسلامی - پایگاه بسیج - هیئت‌امنا مسجد و حسینیه کتابخانه و... . آب‌لوله‌کشی شده از سمنان برق -گاز می‌باشد نزدیک‌ترین روستایی که خالی از سکنه نیست و نزدیک این روستا می‌باشد روستای دلازیان می‌باشد که در 2 کیلومتری جنوب حسن‌آباد قرار دارد اما روستای حسن‌آباد روزگاری نه‌چندان دور مرکز روستاهای تقی‌آباد قاسم‌آباد اسماعیل‌آباد - حاجی‌آباد -احمدآباد - خرم‌آباد بهارآباد بوده است.
شغل اکثر اهالی: دامداری-کشاورزی –پرورش شتر می‌باشد. از مراسم‌های به‌یادماندنی این روستا که زبانزد خاص و عام می‌باشد عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) در روزهای 8-9 ماه محرم می‌باشد. حسن‌آباد روستای همت و همدلی
منبع : حسن آباد سمنان