مهرداد سه شنبه 15 مهر 1393 12:04 ب.ظ نظرات ()
شاهرود - خبرگزاری مهر: رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود از برگزاری پنجمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور در منطقه نمونه گردشگری زیستکره توران بخش بیارجمند شاهرود خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، حمید رضا حسنی صبح سه شنبه در جمع خبرنگاران در محل اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود ضمن اشاره به برگزاری جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بور اظهار داشت: این جشنواره برای پنجمین سال پیاپی، هفدهم و هجدهم مهر ماه امسال در منطقه نمونه گردشگری زیستکره توران بخش بیارجمند شاهرود برگزار می‌شود.

وی هدف از برگزاری این جشنواره را آشنایی گردشگران با قابلیت‌های گردشگری طبیعی از جمله "پرنده نگری" در بخش بیارجمند عنوان كرد و گفت: شهرستان شاهرود از ظرفیت بالایی در زمینه برگزاری تورهای پرنده نگری برخوردار است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان شاهرود گفت: مشاهده زاغ بور و دیگر انواع پرندگان، برپایی کارگاه پرنده شناسی و بازدید از روستاهای هدف گردشگری قلعه بالا، گیور، دزیان و جاذبه‌های گردشگری زیستکره توران همراه با رصد آسمان شب کویر از برنامه‌های این جشنواره است.

حسنی، حضور گردشگران و بهره‌مندی جوامع محلی از مواهب گردشگری را بهترین انگیزه برای حفظ محیط زیست و میراث طبیعی کشور دانست.

 وی با اذعان بر اینکه شركت در این جشنواره برای عموم آزاد است، گفت: زاغ بور یکی از گونه پرندگان آندمیک(بومی انحصاری) ایران بوده و زیستگاه اصلی آن منطقه خوارتوران واقع در بخش بیارجمند شهرستان شاهرود است.

پنجمین جشنواره گردشگری سفر به زیستگاه زاغ بوربا همکاری اداره میراث فرهنگی شهرستان شاهرود، بخشداری و شهرداری بیارجمند و اداره پارک ملی توران برگزار می‌شود.